Sobota 28.5.2022
sk
Viliam
cz
Vilém, Viliam

Spomienkové miesto pre Kuciaka vznikne na Námestí SNP v Bratislave

Nové spomienkové miesto pre novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú nahradí spontánne pietne miesto na Námestí SNP v Bratislave.


Na Námestí SNP v Bratislave vznikne spomienkové miesto pre novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Nahradí tak spontánne pietne miesto na Námestí SNP v Bratislave, kde sa krátko po tragickej udalosti konali protesty. Informoval o tom na dnešnom tlačovom brífingu predseda výboru Národnej rady SR Kristián Čekovský (OĽaNO) s tým, že tento týždeň dostali ponuku od vydavateľstva Ringier, ktoré plánuje projekt spolufinancovať.

Managing Director & COO Ringier Slovakia Michal Maruška uviedol, že preberajú projekt tak, ako je nastavený a pamätník plánujú odhaliť na štvrté výročie vraždy 21. februára. Pamätník pritom vzniká bez akejkoľvek štátnej podpory a pôvodný plán počítal s financovaním cez crowdfundingový projekt. Čekovského asistent Martin Kalužák v tlačovej správe doplnil, že pamätník má odkazovať nielen na pamiatku mladej dvojice, ale aj na význam slobodnej a nezávislej žurnalistiky.

„Vražda Jána a Martiny, ale aj následné protesty ostanú navždy vpísané do našej histórie. Napriek tomu súčasné pietne miesto v podobe roztrúsených sviečok a fotografie položenej na zemi nevyzerá dôstojne,“ vysvetlil Čekovský dôvod, prečo sa v septembri 2021 rozhodol nahradiť improvizované pietne miesto dlhodobým a kultivovaným pamätníkom.

Nové pietne miesto vzniká v spolupráci s rodičmi Jána a Martiny aj rehoľou Milosrdných bratov, ktorí sú vlastníkom budovy na Námestí SNP. Generálny riaditeľ správy majetku rádu Milosrdní bratia Michal Tinák ocenil umelecké stvárnenie pamätníka. Verí, že spoločne vytvoria dôstojné pietne miesto, ktoré vhodne zapadne na fasádu ich budovy a stane sa neoddeliteľnou súčasťou Námestia SNP v Bratislave. „Život človeka musí byť naplnený aj po duchovnej stránke. Pamätníka Jána a Martiny je zosobnením tohto rozmeru,“ dodal prior rádu Richard Jombík.

Umelecké stvárnenie mala na starosti Fakulta architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Odborný garant projektu Marián Králik priblížil, že od začiatku pracovali s motívom trhliny či jazvy, ktorá podľa neho v spoločnosti po vražde ostala.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť