Existujú dva typy ľudí. Tí, ktorí si pukajú prsty v jednom kuse, ráno, na obed, večer, v práci, na ulici, doma, nonstop, a tí, ktorí idú už len pri tom zvuku vyskočiť z kože. Ak patríš do skupiny číslo jedna, pravdepodobne si už počul, že by si s tým mal prestať. A nielen preto, že sa z toho zvyšku populácie ježia chlpy aj na miestach, kde chlpy hádam ani nerastú.
Povráva sa, že pukanie prstov má negatívne následky a hoci teraz ťa nič nebolí, o dvadsať, tridsať či štyridsať rokov len trpko zaplačeš. „Dostaneš artritídu,“ počul si už minimálne stokrát a určite si sa už aspoň raz pozastavil nad tým, či je to pravda. Naozaj môže dlhodobé pukanie prstov spôsobovať artritídu? Tento lekár ti to prezradí.
Pukanie prstov spôsobuje artritídu – pravda alebo mýtus?
Ako sa zdá, na internete nie sú len samozvaní odborníci, ktorí sa záhadne vyznajú vo všetkom a v ničom zároveň. Nájde sa tam aj zopár tých skutočných. Jedným z nich je aj Dr. Karl, ktorý na svojom TikToku objasňuje rôzne záhady z medicínskej oblasti. Nedávno si zobral na paškál práve túto problematiku.
„Keď si pukneš prst, priestor medzi kĺbom a kosťou sa zväčší a väz sa vtiahne dovnútra, vďaka čomu vznikne vzduchová bublina. Uvoľnená energia tvorí však len 7 percent toho, čo by bolo potrebné, aby došlo k skutočnému poškodeniu chrupavky,“ hovorí vo virálnom videu, ktoré má momentálne viac ako pol milióna zhliadnutí.
Ďalej Dr. Karl odkazuje na štúdiu lekára, ktorý si pukal prsty na jednej ruke po dobu päťdesiatich rokov. Po piatich dekádach nebol medzi jednou a druhou jeho rukou žiaden rozdiel. „Jeden človek však nie je dostatočnou vzorkou,“ hovorí a presúva sa k ďalšej štúdii. Táto bola vykonávaná na 300 ľuďoch.
Táto skupina ľudí si pukala prsty na oboch rukách po dobu 35 rokov. „Žiadne netradičné prípady artritídy, no subjekty mali opuchnuté kĺby a stisk bol o tri štvrtiny slabší, ako by byť mal. Čo to znamená? Pukanie kĺbov na rukách nespôsobuje artritídu, no človek môže mať časom problém otvoriť zaváraninový pohár,“ dodáva lekár na záver.