Utorok 5.7.2022
sk
Sviatok svätého Cyrila a Metoda | Cyril, Metod
cz
Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje | Cyril, Metoděj

Nikto z nás asi netúži po tom, aby ho niekto ovládal a využíval. No je faktom, že niektorí špekulanti vedia, ako na to. Manipulovať s druhým bez toho, aby si sám uvedomil, že sa s ním niečo také deje. Ako sa vyhnúť tomu, aby si sa stal gašparkom v niekoho rukách?

Penguin Random House Bully GIF by Penguin Books UK - Find & Share on GIPHY

Prinášame ti desať jednoduchých spôsobov, ako takému správaniu zabrániť:

Poznaj svoje práva

To je základ. Vedieť, čo si k nám človek môže dovoliť a čo si už nesmieme nechať. Máš právo sa brániť a postaviť sa sám za seba. A musíš si byť toho v prvom rade vedomý. Koľko ľudí je šikanovaných v práci či škole iba preto, že si myslia, že to ešte nie je cez, a preto nezmôžu nič…

Shutterstock

Drž si odstup

Hlavne od ľudí, ktorých nepoznáš. Manipulovať s nami, respektíve dovoľovať si k nám, môže iba taký človek, ktorého k sebe pustíme. Ak si budeš držať odstup od ľudí, ktorých nepoznáš alebo v tebe vyvolávajú pochybnosti či nedôveru, ochrániš sa tým.

Takisto si všímaj správanie iných. Manipulátori nemajú úctu k ľuďom a bývajú k nim vo všeobecnosti väčšinou príliš milí alebo priveľmi nepríjemní.

Shutterstock

Nepreceňuj nepriateľa

Aj to je len človek, čiže ho aj tak ber. Daj najavo, že sa nebojíš. Klaď otázky. Ak od teba niekto vyžaduje priveľa a chce ťa prinútiť k nejakému konaniu, začni sa ho vypytovať. Môžeš ho tým nasmerovať k uvedomeniu, že je to prehnané a ty nie si dostatočne blbý, aby si mu na to bez námietky skočil.

Použi otázky typu: „Zdá sa ti to rozumné?“, „Nemyslíš si, že to, čo teraz odo mňa chceš, je dosť nefér?“, „Pýtaš sa ma, alebo to hovoríš?“, „Naozaj očakávaš, že to urobím?“

Nenechaj sa zastrašiť

Rozmýšľaj racionálne. Ľudia sa ti môžu vyhrážať, aby dosiahli svoj cieľ, no väčšinou svoje slová nedokážu naplniť alebo dôsledky ich pomsty nebudú také tragické, ako sa „nechali počuť“… Buď preto rozvážny a pamätaj na to, že nie každý si zaslúži to, aby si ho bral vážne.

Shutterstock

Neboj sa povedať svoj názor

Aj keď si hanblivý alebo introvertný. Manipulátori pociťujú menší „chtíč“ ovládať ľudí, ktorí majú pevné zásady a nemeniace sa názory, pretože vedia, že ich tlak aj tak tieto osoby neovplyvní. Vybudujú si tak voči tebe rešpekt a ty budeš mať od ich „ťahov“ svätý pokoj.

Vyhýbaj sa sebaobviňovaniu

Cieľom manipulátora je nájsť a využívať tvoje slabosti vo svoj prospech a zároveň spôsobiť, aby si sa tým pádom dostal pod jeho vplyv. Je preto pochopiteľné, že jeho pôsobením sa budeš cítiť menejcenný. No pamätaj na to, že ako aj ty, aj on má svoje chyby.

Shutterstock

Využi čas vo svoj prospech

Okrem neprimeraných požiadaviek manipulátor často vyžaduje aj rýchlu odpoveď, aby maximalizoval tlak a v strese si mu odpovedal presne to, čo chce počuť. Preto si nechaj čas na rozmyslenie a každopádne sa nenechaj zatlačiť do kúta. Do „čela“ konkrétnej situácie sa dostaneš napríklad aj tak, že povieš: „Budem o tom premýšľať.“

Nauč sa hovoriť nie

Povedať diplomaticky „nie“ si vyžaduje isté komunikačné zručnosti, ale dá sa to naučiť. Základné ľudské práva ti umožňujú stanoviť si vlastné priority a povedať nie bez toho, aby si sa cítil vinný!

 

Shutterstock

Vyvoď dôsledky

Ak niekto urobí niečo proti tvojej vôli i napriek tvojmu nesúhlasu, vyvoď z toho dôsledky. Ukáž, že si nemôže robiť, čo chce. Ak si necháš raz skákať po hlave, ľudia si na to veľmi rýchlo a veľmi ochotne privyknú…

Nenechaj sa citovo vydierať

Poznáme to. Slzička sem, psie oči tam a už sme nalomení. Nemusí ísť zásadne o človeka, ktorý nám chce zle. To nie. Manipulovať prostredníctvom citov s nami môže ktokoľvek, komu môžeme byť nápomocní pri plnení jeho cieľov. Daj tomu stopku. Ľudia zneužívajú citlivé osoby, pretože predpokladajú, že sa podvolia. Nedovoľ im to.

Good Looking Hugh Laurie GIF - Find & Share on GIPHY


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť