Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 25.6.2024
sk
Tadeáš
, Olívia
cz
Ivan

Správa TANAPu radí neprenášať a nekŕmiť zdanlivo opustené srnčatá či jelenčatá

Je bežné, že mama nechá mláďa osamote celý deň, avšak vráti sa poň.


Srnčatá a jelenčatá schúlené v tráve či kríkoch nie sú opustené. Správa Tatranského národného parku (TANAP) preto prosí obyvateľov i návštevníkov Tatier, aby ich neprenášali ani nekŕmili. Ako ďalej uviedla na svojej internetovej stránke, ich mama si po nich totiž s najväčšou podobnosťou do pár hodín príde.

Jar je obdobím, keď na svet privádzajú svoje potomstvo aj jelenice či srny. Podľa ochranárov čerstvo narodené a zdanlivo osirelé mláďatá vyvolávajú v mnohých okoloidúcich potrebu pomôcť. „Je však úplne bežné, že bodkované klbko necháva mama osamote aj celý deň. Ľudia v dobrej vôli a pre nevedomosť srnčatá a jelenčatá hladkajú, prenášajú, napájajú či kŕmia. Tou najlepšou pomocou je však nerobiť nič, potichu sa vzdialiť a nechať malé nerušene čakať na mamu,“ radia.

Shutterstock

Na obdobie kladenia mláďat by mali pamätať aj majitelia štvornohých miláčikov a počas prechádzok ich držať na vôdzke. „Pes by mohol inštinktívne mláďaťu ublížiť, na druhej strane, aj dobre vycvičený pes by sa mohol stať obeťou matky jelenice, ktorá ho vyhodnotí ako hrozbu pre svoje mláďa,“ upozornil zoológ Správy TANAPu Ľubomír Plučinský.

Výnimkou je poranené mláďa či ležiace v zjavne neprirodzenej polohe. V takomto prípade odporúča Správa TANAPu kontaktovať ju počas pracovných dní medzi 7:00 a 15:00 na telefónne čísle 052/ 478 03 50, mimo týchto dní a časov na 0903 987 562. Službukonajúci poradia a v prípade potreby vyrazia na miesto situáciu skontrolovať. Túto jar ešte pracovníci Správy TANAPu skutočne opustené mláďa nezaevidovali. Jedno nahlásené registrovali v Starom Smokovci vo Vysokých Tatrách. Jelenica sa však o niekoľko hodín vrátila pre svojho potomka, ktorého nechala na sídlisku, priamo pod oknami bytového domu.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.