Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.4.2024
sk
Slavomír
cz
Evženie
, Evžénie

Správaš sa na internete zodpovedne? Ak robíš tieto veci, mal by si sa obávať o svoju bezpečnosť

Internet vie byť aj dosť nebezpečné miesto.


Internet predstavuje úžasné miesto plné informácií a možností, ako sa spojiť s ľuďmi naprieč celým svetom. Stal sa už úplne automatickou a bežnou súčasťou našich životov a denne ho využívame všetci. Napriek tomu, že sme si ho pustili do všetkých oblastí života, netreba zabúdať na zodpovedný prístup k tomu, čo na internet uverejňujeme.

Ako v každej oblasti, aj tu totiž existujú riziká, ktoré môžu ohroziť našu bezpečnosť a súkromie. Bezpečné správanie sa na internete by malo byť u každého základnou prioritou, ale nie všetci si uvedomujú, aké konkrétne činnosti môžu predstavovať hrozbu. Tu je niekoľko vecí, ktoré, ak ich robíte, by vás mali zaujímať pre vašu online bezpečnosť.

Používanie slabých hesiel

Ak používaš jednoduché heslo, ako napríklad 123456 alebo „password“, svoje konto tým vystavuješ riziku útokov od hackerov. Silné a unikátne heslá tvoria základný kameň online bezpečnosti.

Rovnako nie je dobré, ak používaš rovnaké heslo pre viacero účtov. Dôvodom je to, že ak na jeden z nich zaútočia hackeri, môže to ohroziť aj všetky ostatné účty, kde si použil to isté heslo.

Mohlo by ťa zaujímať:

Si stále unavený a nervózny? Aj to sú znaky toho, že potrebuješ mediálny detox a oddych od sociálnych sietí a internetu

Zdieľanie osobných údajov

Ak chceš vedieť, ako si na internete zachovať bezpečnosť, poradíme ti základné pravidlonikdy nezdieľaj na internete svoje osobné údaje. Zverejňovanie osobných informácií, ako sú adresy, telefónne čísla alebo podrobnosti o mieste pobytu, môže vytvoriť ideálnu situáciu pre zneužitie tvojej identity alebo prenasledovanie.

Zverejňovanie fotografií

Zverejňovanie fotografií na internete predstavuje pomerne veľké riziko. Uvedom si, že čo raz zverejníš online, môže zostať online navždy. V tomto smere existuje niekoľko možností, ako na teba môžu hackeri zaútočiť a zneužiť tvoje fotky.

  • Keď zdieľaš fotky online, mal by si si byť vedomý toho, že mnohé zariadenia automaticky pridávajú k fotografiám geolokačné údaje, ktoré môžu odhaliť tvoju presnú polohu. Zverejňovanie týchto fotografií môže ohroziť tvoje súkromie a bezpečnosť.
  • Zverejňovanie citlivých fotografií, ako sú napríklad fotografie v intímnom oblečení, môže mať vážne následky na tvoju reputáciu a súkromie. Tieto fotografie by si si mal uchovávať v súkromí a nezdieľať ich online.
  • Zverejňovanie fotiek detí môže byť tiež veľmi nebezpečné. Umožňuje to totiž získať informácie o tvojej rodine. Pred zverejnením fotiek detí by si mal zvážiť, ako to môže ovplyvniť ich súkromie a bezpečnosť.

Klikanie na podozrivé odkazy

Kliknutie na odkazy v nevyžiadanej pošte alebo na webových stránkach s pochybnou reputáciou môže viesť k infikovaniu tvojho zariadenia škodlivým softvérom alebo phishingovým útokom.

Phishing je nebezpečný útok zo strany digitálnych hackerov, pri ktorom sa snažia získať tvoje citlivé informácie ako heslá či údaje o kreditných kartách. Ide zvyčajne o elektronickú komunikáciu maskovanú spôsobom, že sa ti zdá, že komunikuješ s dôveryhodnou osobou alebo obchodom (bankou).

Používanie verejných wi-fi sietí bez ochrany

Pripojenie sa k verejnej wi-fi sieti bez ochrany môže umožniť útočníkom sledovať tvoju internetovú aktivitu a dokonca pomôcť získať prístup k tvojim citlivým údajom, ako sú heslá alebo bankové údaje.

Otváranie príloh v neznámych e-mailoch

Prílohy v emailoch môžu obsahovať škodlivý softvér, ktorý môže poškodiť tvoje zariadenie. Otváranie príloh v emailoch by si teda nemal robiť v každom prípade, keď ti príde mail. Buď radšej opatrný a over si zdroj emailu a aj to, či máš nainštalovaný antivírusový program, v prípade, že by si si stiahol nejaký vírus.

Správaš sa na internete zodpovedne? Ak robíš tieto veci, mal by si sa obávať o svoju bezpečnosť
Shuttesrtock

Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.