V spoločnosti je zaužívané, že každodenné sprchovanie je normálnou vecou, ba až nutnosťou. Dermatologička má na to však iný názor. Aj keď sa väčšine ľudí možno hnusí predstava, že sa nesprchujú každý deň, práve menej časté umývanie je pre našu pokožku vhodné.
Americká dermatologička Mary Stevenson tvrdí, že to, ako často sa sprchuješ, by malo závisieť od viacerých osobných faktorov. Medzi tieto faktory patrí typ tvojej pokožky, vek a úroveň fyzickej aktivity, píše web Mirror. Ako často by sme sa podľa nej mali sprchovať?
„Mali by ste sa sprchovať či kúpať každé dva až tri dni,“ hovorí doktorka Stevenson. Ak však chodíš do posilňovne každý deň, je samozrejmé, že si dáš doma po tréningu sprchu. Záleží však, akú sprchu si dávaš. V relácii Today povedala, že je rovnako dôležité, ako často si umývaš sprchovým gélom celé telo. „Ľudia majú tendenciu mydliť si celé telo, čo naozaj nie je potrebné,“ uviedla. „V skutočnosti potrebujete mydlo len v podpazuší, v slabinách a na nohách. Miesta, kde zapáchate.“
Dĺžka sprchovania a teplota vody
Keďže mydlo je detergent, rozkladá vrchnú vrstvu oleja na pokožke, ktorá chráni kožnú bariéru a udržiava bunky hydratované. Nadmerné používanie mydla by však mohlo tieto oleje úplne odstrániť a zanechať ti podráždenú pokožku. „Používanie práve šetrnejších produktov počas umývania môže byť veľmi užitočné,“ odporúča doktorka.
Varovala tiež pred dlhými a horúcimi sprchami, pretože tie by mohli poškodiť prirodzené oleje a bariéru pokožky. Odporúča, aby sprchovanie trvalo maximálne tri minúty a aby voda bola vlažná.