Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 21.3.2023
sk
Blahoslav
cz
Radek
, Radomil
Zdroj: ©Profimedia

Sprievodca stredovekým milostným životom. Nekompromisný diagram rozhodol o dni S

Stredoveká cirkev mala len jeden problém, a to, že ľudia to robia radi.

Pohlavný styk je všade. Rovnako ako storočia a tisícročia predtým. Len vtedy bol viac regulovaný. Oficiálne. Ako je známe, v stredoveku sa cirkev do bežného života človeka montovala až nadmieru. Div, že sme nevymreli.

Jej názory na sexualitu síce neboli tesané do kameňa, ale táto oblasť sa stala tŕňom v oku reformistov 12. a 13. storočia. Výsledkom boli usmernenia, ktorými sa mali roztúžení smrteľníci riadiť. S kým to môžu robiť, ako, kedy a prečo.

Dva druhy sľubov, ktoré povoľovali telesnú rozkoš

Milostný život bol výlučne zameraný na plodenie a povolený len medzi manželmi. V preklade žiadny sex mimo manželstva, žiadne techtle na nereprodukčné účely. Intímny kontakt mali povolený len tí, ktorí si vymenili manželský sľub. Horúce zblíženie pred sľubom, najmä v ranom stredoveku, bolo považované za veľký hriech. Pristihnutý neznaboh mohol byť popravený.

Existovali dva druhy sľubov, čo spôsobovalo zmätky. A príležitosti. Zásnubným si pár sľuboval, že sa jedného dňa zosobášia. Manželský sľub si povedali na svadbe. Oba mali rovnakú váhu. Akonáhle pár zložil jeden z nich, mohli bezhriešne súložiť. Ibaže ten zásnubný mohol byť neskôr zrušený, svadobný nie.

cirkev, stredovek, pohlavný styk, história, fakty a zaujímavosti
Profimedia

Tieto pravidlá poskytli priestor mnohým špekulantom. Nebolo raritou, že pár uzavrel zásnubný sľub, aby sa mohol oficiálne oddávať radovánkam, ale ten manželský riešiť neplánoval. Preto nebol problém ho kedykoľvek odvolať. Ale aj s prefíkancami cirkev vytrela.

Keď sa zvýšil výskyt zásnubných sľubov, nariadila, že sa nemôžu len tak zasnúbiť, mať pohlavný styk a potom svadbu zrušiť. Ak dvojica po zložení zásnubného sľubu naplnila vzťah, v očiach cirkvi sa automaticky aj zosobášili. Nie každý si to však uvedomoval. Preto cirkevné súdy trávili mnoho času riešením párov, ktoré sa v „nevedomosti“ (len v očiach cirkvi, nie formálne) zosobášili a užívali. A rozvod cirkev, samozrejme, netolerovala.

Dokáž, že nie som impotentný!

Jedným z mála dôvodov zrušenia manželstva bola neschopnosť pohlavného styku jedného z nich. Impotencia či telesné postihnutie znemožňujúce pohlavný styk (teda plodenie), boli považované za problém, ktorý mal dostatočnú váhu anulovať zväzok. Niektorí muži sa to pokúšali využiť ako medzeru.

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje