Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 10.12.2023
sk
Radúz
cz
Julie
, Julia, Juliana

SR má v cestovnom ruchu druhé najvyššie platy spomedzi krajín V4

Najvyšší priemerný plat je na Slovensku, v Maďarsku aj v Poľsku na pozícii lodníka.


Priemerný plat v cestovnom ruchu, gastronómii a hotelierstve je spomedzi krajín V4 najvyšší v Českej republike. Mesačne si zamestnanci v tejto oblasti zarobia v priemere 1226 eur. Slovensko je na druhom mieste s priemerným zárobkom 1183 eur. Upozornila na to spoločnosť Profesia na základe analýzy portálu Paylab.

Na treťom mieste v oblasti cestovného ruchu je Poľsko s priemerným platom na úrovni 1032 eur a najmenej v tomto sektore spomedzi krajín V4 zarobia pracovníci v Maďarsku, a to 1016 eur. Najvyšší priemerný plat je na Slovensku, v Maďarsku aj v Poľsku na pozícii lodníka. Na portáli Profesia bolo na túto pozíciu uverejnených šesť pracovných ponúk. Na Slovensku si lodníci v priemere mesačne zarobia 1936 eur.

V Česku majú najvyššie platy šéfkuchári, a to takmer 1900 eur mesačne. „U nás je to druhá najlepšie platená pozícia s necelými 1800 eurami mesačne. V prípade šéfkuchárov už hovoríme aj o výrazne väčšom počte pracovníkov. Na portáli Profesia bolo tento rok zatiaľ 547 pracovných ponúk,“ uviedla manažérka pre vzťahy s verejnosťou spoločnosti Profesia Ľubica Melcerová.

Treťou najlepšie platenou pozíciou v cestovnom ruchu je na Slovensku pozícia stevarda s mesačným platom v priemere 1640 eur. Plat na úrovni približne 1500 eur majú správcovia ubytovacích zariadení či vedúci zmeny. Najmenej si v oblasti cestovného ruchu, gastronómie a hotelierstva zarobia plavčíci a izbová služba. Mesačný plat na týchto pozíciách je necelých 850 eur.

„Prieskum Profesie z roku 2021 ukázal, že pätina ľudí, ktorí z dôvodu pandémie museli z cestovného ruchu či gastra odísť, sa už vrátiť nechce. Tí, ktorí pripúšťali možnosť návratu, však v 60 % ako podmienku uviedli vyšší plat,“ priblížila Melcerová.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.