Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila

SR môže v USA nakúpiť ľahké obrnené vozidlá a iné zbrane za 250 miliónov USD

Slovenská vláda žiadala nákup 192 týchto obrnených vozidiel (JLTV).


Americké ministerstvo zahraničných vecí schválilo prípadný predaj ľahkých obrnených vozidiel (JLTV) slovenskej vláde a tiež súvisiaceho vybavenia a služieb za odhadovanú cenu 250 miliónov dolárov. Dodávateľom bude spoločnosť Oshkosh v americkom štáte Wisconsin. Informovala o tom tlačová agentúra Agenparl a ďalšie médiá, ktoré citovali rezort americkej diplomacie.

Slovenská vláda žiadala nákup 192 týchto obrnených vozidiel (JLTV), ďalej guľomety M2A1, detektory chemických látok, granátomety MK19 kalibru 40 milimetrov, ako aj mnoho ďalších zbraní a vojenskej techniky.

Shutterstock

Podľa amerického ministerstva tento schválený predaj podporí ciele zahraničnej politiky a národnú bezpečnosť Spojených štátov tým, že pomôže zlepšiť bezpečnosť spojenca Severoatlantickej aliancie (NATO), Slovenska, ktoré je prvkom politickej stability a ekonomického pokroku v Európe.

Predaj zároveň zlepší schopnosť Slovenska vyrovnávať sa so súčasnými a budúcimi hrozbami, pretože vozidlá (JLTV) zvýšia mobilitu slovenských pozemných síl a posilnia ochranu pozemných vojenských jednotiek. Získanie obrnených vozidiel umožní vyradiť vojenskú techniku ruskej výroby – nahradia vojenské transportéry zo sovietskej éry.

Zaobstaranie nových vozidiel predstavuje dôležitý míľnik pre Slovensko, ktoré chce vybudovať schopnú armádu hodnú 21. storočia, ktorá splní potreby krajiny v oblasti národnej obrany a účinne prispeje k operáciám NATO. Slovensko nebude mať žiadne ťažkosti v začlenení takejto techniky do svojich ozbrojených síl.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje