Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra
Zdroj: ©The Happy Broadcast / Instagram

Stačilo zlých správ. Ilustrátor nakreslil, čo pekné sa v roku 2021 vo svete udialo

Poznáš projekt The Happy Broadcast?

Pokiaľ sleduješ našu stránku už nejaký ten rok, projekt The Happy Broadcast určite poznáš. Písali sme o ňom už niekoľkokrát (napríklad tu či tu), a keďže sa nám celková myšlienka náramne páči, ani tento rok neporušíme tradíciu. Predsa len – zlé správy sa na teba za posledných 365 dní valili hádam z každej strany. Tak si to dnes trochu obmeníme.

Za projektom The Happy Broadcast, a teda po slovensky šťastná predpoveď, stojí taliansky ilustrátor Mauro Gatti. Už roky kreslí to pekné, čo sa na svete deje, a ako sa zdá, tento rok nebol na pozitívne správy o nič chudobnejší. Tak sa teda poďme pozrieť na to, čo zaujímavé sa počas neho udialo.

1. Ochrana pred pytliakmi

Posledná žijúca biela žirafa (nachádza sa v Keni) dostala GPS zariadenie, ktoré ju má ochrániť pred pytliakmi. Vďaka nemu bude možné sledovať jej pohyb v reálnom čase.

2. Na pomoc koralom

Havaj je prvým štátom Spojených štátov amerických, ktorý zakázal predaj opaľovacích krémov obsahujúcich chemikálie škodiace koralom. Oxybenzón a oktylmetoxycinamát sa nachádzajú vo viac ako 3 500 druhoch opaľovacích krémov po celom svete. V tejto krajine ich už ale nekúpiš.

3. Zelenšie ulice

Paríž sa zbavuje polovice zo svojich 140-tisíc pouličných parkovacích miest. Betón chce nahradiť záhradkami, vďaka ktorým bude mesto pôsobiť zelenšie a priateľskejšie. Namiesto áut bude mesto podporovať viac eco-friendly spôsoby prepravy.

4. Nečakaný hrdina

Vďaka obrovskej ropnej škvrne na pobreží Izraelu sa vedcom podarilo zistiť, že majonéza pomáha korytnačkám prečistiť tráviaci trakt od škodlivého dechtu. Zamestnanci izraelského centra National Sea Turtle Rescue Cente tvrdia, že majonéza obalí decht, vďaka čomu lepšie reaguje s vodou a menej sa lepí.

5. Za zdravím bez mäsa

V Libanone otvorili nemocnicu, ktorá liečiacim sa pacientom servíruje výhradne vegánsku stravu. Nemocnica Hayek Hospital v Bejrúte je prvou svojho druhu na svete. Miestni lekári sú toho názoru, že pacienti by nemali práve v nemocnici jesť potraviny, ktoré ich tam v mnohých prípadoch vlastne dostali.

Odporúčame prečítať:

Slováci sú zbláznení do online nakupovania. V roku sme 2024 nakupovali cez internet viac ako kedykoľvek predtým

6. Zbohom, benzín

Nórsko sa stalo prvou krajinou na svete, kde predaje elektromobilov prevyšujú predaje áut jazdiacich na klasické palivá. Desať rokov dozadu tvorili elektromobily len chabé jedno percento z celkových predajov áut. Nórsko sa to rozhodlo zmeniť a vďaka daňovým úľavám sa im to aj podarilo.

7. Liečivá marihuana

Nová štúdia hlása, že odkedy sa dva roky dozadu v Kanade legalizovala marihuana, lekári predpisujú čoraz menej opioidov. Pred jej legalizáciou pacienti za lieky tohto druhu mesačne míňali 267 000 dolárov, po nej suma klesla na 95 000 dolárov. Zmenšila sa aj priemerná dávka.

8. Diamanty, ktoré vydržia navždy

Pandora, najväčší výrobca šperkov, vyhlásila, že už viac nebude využívať ťažené diamanty a namiesto toho sa zameria na udržateľnejšie drahokamy vyrobené v laboratóriách. Toto rozhodnutie výrazne podnietil dopyt zo strany zákazníkov.

9. Žiadna umelá „krása“

Nórsko prijalo nový zákon, vďaka ktorému budú influenceri nútení priznať, či bola ich fotografia upravená (vzťahuje sa to aj na filtre). Zákon hlása, že každá fotka, na ktorej niekto manipuloval s tvarom tela, jeho veľkosťou či stavom pokožky, musí byť označená ako „upravená“. Krajina dúfa, že táto skutočnosť pomôže znížiť negatívne dopady na deti a mládež.

10. Na protest nelegálnemu rybolovu

Ako zabrániť ilegálnemu výlovu rýb obrovskými sieťami? Jednoducho. Sochami. Taliansky aktivista Paolo Fanciulli v spolupráci s umelcami ako Giorgio Butini, Massimo Lippi, Beverly Pepper či Emily Young vytvorili 39 mramorových sôch, ktoré slúžia ako bariéra pre siete a pastva pre oči pre morské živočíchy.

11. Párty na ľudský pohon

Nočný klub SWG3 v Glasgowe skúša inovatívnu metódu – teplo z tiel tanečníkov na parkete generuje energiu, ktorá napája celé priestory. Tento krok by mohol ušetriť 70 ton oxidu uhličitého ročne.

12. Láska na prvý pohľad

Nemecký útulok využíva online zoznamku Tinder, aby rýchlejšie našiel domov svojim huňatým obyvateľom. Zamestnanci vytvárajú psíkom a mačičkám profily a dúfajú, že si práve takto nájdu nových majiteľov.

13. Zdar recyklácii!

Švédsko otvorí prvú továreň na recykláciu plastového odpadu. Bude schopná zrecyklovať všetok plast použitý vo švédskych domácnostiach, a to bez toho, aby produkovala akékoľvek emisie. Dokončená by mala byť v roku 2023.

14. Doprava zdarma

V rámci boja proti znečisteniu daruje mesto Barcelona obyvateľom električenky zdarma, pokiaľ sa rozhodnú vzdať svojho benzínového auta. Električenka je platná tri roky.

15. Umenie má zlaté dno

Írsko oznámilo, že umelci v krajine sa dočkajú príspevkov, ktoré im pri tejto značne nevyspytateľnej práci poskytnú určitú finančnú istotu. Tento trojročný projekt by mal podporiť viac ako 2 000 umelcov naprieč krajinou.

Odporúčame prečítať:

Dominika Cibulková oznámila veľkú novinku. Prichádza s projektom, ktorý poteší jej fanúšikov

16. Horčicou proti klimatickej zmene

Vedcom sa podarilo vyrobiť palivo na báze horčice, ktoré by mohlo znížiť emisie tvorené leteckým priemyslom až o 70 percent a tým značne pomôcť v boji proti klimatickej kríze.

17. Rozprávkový dôchodok

Vo Francúzsku otvorili prvý domov dôchodcov pre slonov zo zoologických záhrad a cirkusov. Jeho prvým obyvateľom je 52-ročná ázijská slonica Gandhi. Sofie Goetghebeur a Tony Verhulst prišli s nápadom na netradičný útulok – zvaný Elephant Haven – po tom, čo 23 európskych krajín (vrátane Francúzska) zakázali chovanie divých zvierat v cirkusoch.

18. Oceánska diaľnica

Žraloky, veľryby, korytnačky a iné ohrozené morské živočíchy sa čoskoro dočkajú vlastnej „diaľnice“, a teda územia v Tichom oceáne, kde je zakázaný rybolov. Táto oblasť bude mať veľkosť zhruba 500-tisíc kilometrov štvorcových.

19. Podmorskí zberači

Vedcom sa podarilo zistiť, že veľryby skladujú obrovské množstvo oxidu uhličitého. Ak by sa nám podarilo vrátiť ich populáciu do takého stavu, v akom bola pred začiatkom ich výlovu, mohli by nás odbremeniť od 1,7 miliardy ton oxidu uhličitého ročne.

20. Flirt s prírodou

Melbourne zriadilo emailové adresy pre 70-tisíc stromov naprieč celým mestom, aby mohli ľudia nahlasovať, v akom sú stave. Namiesto toho im však ľudia začali písať milostné správy. Chválili ich vzhľad a listy a ďakovali im, že im pomáhajú prečkať škaredé počasie. Niektoré stromy im dokonca aj odpísali.


Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.