Čo si budeme hovoriť, upíra Draculu pozná snáď každý. Dokonca aj ľudia, ktorí nikdy nečítali rovnomenný román od Brama Stokera. Meno Dracula sa už skrátka stalo pevnou súčasťou popkultúry a synonymom pre krvilačného upíra. Veľa ľudí tiež vie, že predobrazom Draculu bolo skutočné knieža Vlad III.
Je ale otázne, nakoľko sa Stoker jeho životom a činmi inšpiroval, nehovoriac už o tom, že Vlad nebol jediným zdrojom jeho inšpirácie. V každom prípade, zvesti o jeho sadizme a krutosti z neho robili ideálneho kandidáta na predobraz temného upíra. Niektorí dokonca tvrdili, že samotný Vlad bol skutočným upírom.
Ako to však s jeho krutosťou bolo naozaj a čoho všetkého sa mal dopúšťať? Ide o hodnoverné fakty, alebo skôr o vybájené legendy?
Obávaný vládca
Vlad III., nazývaný aj Ţepeş (Narážač) či Drăculea (zdrobnenina slova drak), bol kniežaťom Valašského kniežatstva. Presný dátum jeho narodenia nie je známy, historici predpokladajú, že sa narodil medzi rokmi 1428–1431. Valašskému kniežatstvu vládol hneď trikrát – konkrétne v roku 1448 a následne v rokoch 1456–1462 a 1476.
Pôsobil ako skúsený vodca proti nájazdom z Osmanskej ríše. Keď sa chopil vlády v roku 1456, okamžite infiltroval územia ovládané Turkami a zničil ich. V liste kráľovi Matejovi Korvínovi vyhlásil, že zabíjal mužov, ženy, starých aj mladých. On a jeho vojská zabili viac ako 23-tisíc Turkov, mnohí zhoreli v domoch, ďalším vojaci odrezali hlavy.
S osmanskými armádami bojoval dlho, hoci sultánovi Mehmedovi II. sa napokon Valašsko podarilo podrobiť. Vlad skončil na istý čas vo väzení, napokon ho ale prepustili a on sa stal vládcom Valašska aj v roku 1476. Táto jeho vláda však nemala dlhé trvanie, keďže ho dva mesiace nato zabili bojari, ktorí boli nespokojní s jeho vládou. Iná verzia hovorí, že padol ako hrdina v bojoch s Turkami.
Krutý sadista?
Do povedomia sa Vlad dostal vďaka mnohým príbehom, ktoré ho zobrazovali ako šialeného tyrana. Treba ale povedať, že nie všetky boli vymyslené či zveličené. Vlad bol totiž skutočne tvrdý a krutý bojovník (o čom svedčí aj jeho list Korvínovi), ktorý so zajatcami nezaobchádzal v rukavičkách. Jeho najobľúbenejšou formou popravy bolo kruté a mimoriadne bolestivé narážanie na kôl.
Často sa sám na popravách zúčastňoval. Keď k nemu sultán Mehmed II. vyslal svojich poslov, Vlad im prikázal dať si dole turbany. Tí ale odmietli. Vlad následne rozkázal, nech sú im turbany pribité na hlavu klincami. Týrať údajne mal aj svojich sluhov. Ich mŕtvoly potom sexuálne zneužil. Jeho besneniu neunikli ani malé deti.
Odhaduje sa, že počas jeho vlády mu padlo za obeť 40- až 100-tisíc ľudí.
Nemecké pamflety, ktoré sa začali objavovať v Nemecku po Vladovej smrti, ho charakterizujú ako „šialeného psychopata, sadistu, beštiálneho vraha a masochistu, horšieho než Caligula a Nero.“ Zmieňujú sa o jeho vraždách malých detí, ktoré piekol a ktoré museli ich matky zjesť. Mal odrezávať ženám prsia, ktoré museli zjesť ich manželia.
Tehotným ženám vyrezával z brucha plody, ktoré si vystavil vo svojej spálni. Ďalšie príbehy hovoria napríklad o upaľovaní zaživa či o tom, ako nechal na kôl nabodnúť neuveriteľných 20-tisíc ľudí (vrátane žien a detí).
Tieto pamflety však historici nepovažujú za úplne hodnoverné. Celkom iste sa zakladajú na pravde, keďže obsahujú viacero informácií, ktoré sa dajú doložiť z iných zdrojov, avšak je možné, že viaceré príbehy o Vladovej krutosti a sadizme boli buď zveličené, alebo úplne vymyslené.
Mnoho z nich je však historicky verných a zodpovedá výpovediam ľudí z Vladovej blízkosti. Odborníci dnes tvrdia, že Vlad bol bez najmenších pochýb krutý vládca. Ale vzhľadom na dobu, v ktorej žil, a na okolnosti istým spôsobom musel byť krutý.
Veľkou krutosťou totiž vynikali aj armády Osmanskej ríše, a Vlad ako panovník bol proti nim úplne sám a bez podpory ostatných krajín. Ich vyčíňanie teda musel oplácať rovnakou, alebo ešte horšou mincou. Historici tiež tvrdia, že krutosť bola v tejto dobe normou a Vlad nebol krutejší, než plno iných vtedajších vládcov.
Dracula
Vlad III. sa uvádza ako hlavná inšpirácia Brama Stokera, ktorá ho viedla k napísaniu jeho legendárneho hororového románu Dracula. Niektorí bádatelia však poukazujú na to, že Stoker o Vladovi vlastne veľa nevedel, pravdepodobne sa len v rôznych prameňoch dočítal o jeho krutosti.
Román bol veľkým úspechom a dodnes ho nadšene čítajú stále nové a nové generácie. Samotný Dracula sa stal známym aj vďaka mnohým filmovým adaptáciám románu. Za všetky môžeme spomenúť kultový horor Dracula z roku 1931 s Bélom Lugosim v hlavnej úlohe či snímku z roku 1958, kde si titulného upíra zahral Christopher Lee.
Pozoruhodnou adaptáciou tiež bola snímka Bram Stoker’s Dracula od Francisa Forda Coppolu. Draculu si v nej strihol Gary Oldman. Medzi najnovšie adaptácie patrí miniséria Dracula z tohto roku od Marka Gatissa a Stevena Moffata. Tá však ponúkla modernizovaný pohľad na tento známy príbeh. Slávneho upíra si v nej zahral Claes Bang. Nájsť ju môžeš na Netflixe.