Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 30.5.2023
sk
Ferdinand
cz
Ferdinand

Stále rovno. V tejto poľskej obci kuriér isto nezablúdi

Atypická veľká dedina na jednej ulicówke.


Sułoszowa, svojbytná poľská obec, ktorá leží 30 kilometrov južne od Krakova, je minimálne pozoruhodná. Tvorí ju jedna dlhá cesta lemovaná pravidelne usporiadanými domami po oboch stranách. Letecké zábery sú umeleckým dielom.

Žiadna malá zašitá dedinka

S počtom obyvateľov 6 000 sa tiahne 9 kilometrov. Nevšedný dizajn z vtáčej perspektívy umocňujú zelené a zlatisté pásy polí symetricky prúdivšie od každého domu. Pre nezvyčajné usporiadanie dostala prezývku „Malé Toskánsko“.

Hoci Sułoszowa existuje už 700 rokov, medzinárodnú pozornosť pritiahla len nedávno, keď sa na sociálnych sieťach rozšírili fotografie a videá z dronu. Pre jednoduchšiu identifikáciu konkrétneho domu je obec rozdelená na viaceré časti.

Sułoszowa, Poľsko, dedina
Profimedia

Toto lineárne usporiadanie medzinárodné spravodajské servery nazvali bizarným, ale pre Poliakov je to len typická tuzemská dedina. Jedna dlhá ulicówka pre niektoré európske dediny nemusí byť až taká nezvyčajná, no jej umiestnenie uprostred prírodnej mozaiky poľnohospodárskych polí rozhodne nevidíš každý deň. 

moderné technológie, problémy, vtipné ilustrácie

Mohlo by ťa zaujímať:

5 problémov, ktoré musíš denne riešiť kvôli moderným technológiám 

Každý každého pozná

Že nejde o bežnú dedinu, dokazujú aj viaceré turisticky atrakcie. Dominantou je renesančný skalný hrad s baštou a zámockou záhradou Pieskowa Skała zo 14. storočia. Za pozornosť stojí kostol Najsvätejšieho Srdca Ježišovho či Maczuga Herkulesa, 30-metrový vápencový stĺp. Ide o jednu z najznámejších skál svojho druhu v krajine.

Obcou prechádza turistický chodník Szlach Orlich Gniazd, na ktorom je 25 hradov a strážnych veží postavených na vysokých bralách. Súčasťou katastra je Ojcowský národný park, v ktorom nájdeš 400 jaskýň, rokliny a fotogenické vápencové útesy. Samozrejmosťou nekonečnej obce sú hotely, hostely, agroturistické farmy, školy, kultúrne inštitúcie, bankomat, obchody, reštaurácie.

Sułoszowa, Poľsko, dedina
Profimedia

Všade je blízko, ale v skutočnosti ďaleko

Hoci ide o oku lahodivý unikát, miestni obyvatelia bedákajú, že mladí sa radšej sťahujú do veľkých miest. Z času na čas ich rozčúlia pretekári na autách a motorkách, ktorých ulica provokuje. Keďže v okolí sa nachádzajú populárne lokality a historické pamiatky, o návštevníkov núdzu nemajú.

„Je to neznesiteľné. Nedele sú najhoršie, vtedy všetci turisti hľadia cez moje okno,“ sťažuje sa jeden z obyvateľov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje