Možnosť home office, teda práce z domu, už, pravdaže, mnoho firiem niekoľko rokov aktívne ponúkalo a využívalo. Väčšinou ale išlo o formu benefitu. Zamestnávatelia totiž stále od zamestnancov vyžadovali, aby do práce chodili aj osobne a strávili nejaký čas aj v kancelárii.
Pandémia koronavírusu ale tento spôsob výrazne narušila. Ako uvádza aj portál Unilad, zamestnanci nemajú záujem vracať sa späť k starému modelu práce. Počas pandémie boli firmy nútené prejsť na stopercentnú prácu z domu (tam, kde to bolo možné).
Home office mnohým vyhovuje
Vďaka tomu zamestnanci zistili, že svoj diel povinností dokážu bez problémov vykonať aj na diaľku. Týmto spôsobom sa im navyše podarilo ušetriť viac peňazí, byť v menšom strese a zároveň mať viac času pre seba či rodinu. Niet sa preto čo čudovať, že mnoho zamestnancov sa do kancelárií vrátiť proste nechce. Ako veľmi sa zmenia pracovné návyky a či sa home office skutočne stane dominantnou formou práce, to zatiaľ nevieme, keďže pandémiu sme stále nepotlačili.
Mnoho odborníkov ale tvrdí, že návrat do predpandemického obdobia je nezmysel. Napriek tomu sa o to v týchto dňoch niektoré firmy snažia. Keďže opatrenia sa na celom svete uvoľňujú, zamestnanci sú opäť žiadaní, aby sa dostavili do kancelárií. Tí o to ale nemajú záujem a sú pre to ochotní dať aj výpoveď.
39 % ľudí sa nechce vrátiť do kancelárií
Na základe prieskumu vo Veľkej Británii vyšlo najavo, že len okolo 28 % ľudí sa po opadnutí bezpečnostných opatrení vrátilo späť na pracovisko. Až 39 % to ale odmieta. Pokiaľ im nebude umožnené pracovať z domu, sú ochotní s prácou seknúť. 49 % ľudí je zase ochotných skončiť v práci, ak nebudú mať dostatočne flexibilný pracovný čas. Viacerí zamestnanci, ktorým home office nechceli povoliť, už naozaj na svoje miesta rezignovali.
Jednou z nich je aj 33-ročná Portia Twidt, ktorá pre magazín Bloomberg uviedla, že na začiatku jej bolo prisľúbené, že môže pracovať z domu. Postupne ale jej šéf stále viac a viac nástojil, aby bola v kancelárii. Poslednou kvapkou pre ňu bolo, keď sa musela do kancelárie dostaviť na stretnutie, ktoré trvalo len päť minút. Dala výpoveď a celkom rýchlo sa jej podarilo nájsť ďalšie miesto, kde môže pracovať stále z domu.
Niektorí šéfovia firiem podľa zamestnancov stále mentálne žijú v minulosti a myslia si, že keď nemôžu na ľudí dohliadať, tak sa budú flákať. To je ale podľa nich veľmi zastaraný prístup, ktorý navyše nie je pravdivý. Práve pandémia ukázala, že ľudia sú rovnako produktívni, aj keď vykonávajú prácu na diaľku.
Priaznivci home office tvrdia, že dôležité by malo byť, aby bola práca urobená, a nie to, kde ju zamestnanec vykonáva. Je teda možné, že ak sa firmy budú príliš snažiť vrátiť do starých koľají, narazia na výrazný odpor svojich zamestnancov.