Štamprlík na raňajky, obed i na večeru: Toto sú tie najopitejšie krajiny sveta, do rebríčka sa prepili aj Slováci

Európa v roku 2024 pila ako o život.


Alkohol je bežná komodita, ktorou si svoje životy skrášľuje mnoho ľudí naprieč celým svetom. Niektoré kultúry vnímajú alkohol ako bežný preto, lebo sa naprieč históriou stal súčasťou ich identity.

Alkohol predsa znamená socializáciu a naopak. Podaktoré národy to však s konzumáciou tohto jedovatého moku troška preháňajú. Web MSN internetu predstavil tie najopitejšie krajiny a zoradil ich do rebríčka.

Krajiny z celého sveta sa každoročne merajú v tom, ktorá z nich vypije najviac čistého alkoholu ročne. Do počtu sa berú len 15 rokov a vyššie staré osoby, vďaka čomu Európa vo veľkom vedie. Alkoholizmus tu s nami je už veľmi dlho a mnohí historici si myslia, že prvý zaznamenaný recept nebol na jedlo – ale na výrobu piva.

Najopitejšie krajiny sveta

25. Slovensko

Na spodku rebríčka sa umiestnilo aj naše krásne Slovensko. Priemerná ročná konzumácia alkoholu na osobu u nás dosiahla 10,48 litra, pričom web uvádza, že zaujímavosťou na našej krajine je to, že používame štandardne väčšie štamprlíky než väčšina sveta.

Shutterstock

24. Cookove ostrovy

23. Maďarsko

22. Spojené kráľovstvo

21. Bielorusko

20. Španielsko

19. Slovinsko

Mohlo by ťa zaujímať:

Slováci a pohárik k sebe patria. Toto je najlepší alkoholický nápoj na svete, do top 10 sa dostal aj náš sused

18. Andorra

17. Estónsko

16. Francúzsko

15. Moldavsko

14. Laos

13. Luxembursko

12. Poľsko

11. Írsko

10. Litva

9. Bulharsko

8. Rakúsko

7. Seychely

6. Uganda

5. Nemecko

4. Lotyšsko

Veľká trojka alkoholizmu

3. Česko

Povedzme si to na rovinu, všetci sme vedeli, že Česko tento rebríček ovládne. Naši susedia si na svoj účet každoročne pripíšu 13,29 litra vypitého alkoholu na osobu. Česi sú podľa webu výnimoční tým, že do alkoholu vrážajú obrovské peniaze a zároveň sú hrdí na svoje pivo.

2. Gruzínsko

Na druhom miestne sa umiestnilo Gruzínsko, ktorého modelový obyvateľ podľa zdroja v priemere vypije až 14,33 litra alkoholu ročne. Na rozdiel od Čiech a ostatných post-sovietskych krajín, Gruzínci si viac močia jazýček vo vínach než v pive a tvrdých alkoholoch.

Gruzínsko sa môže pochváliť rozsiahlou históriou vinárstva a mnohé vinárne dodnes používajú tradičné techniky, ktoré produkujú delikátne a neodolateľné chute.

Mohlo by ťa zaujímať:

Nezabudnuteľná dovolenka v Gruzínsku: Tieto miesta musíš zažiť, poradíme ti, čo nevynechať

1. Rumunsko

Na prvom mieste máme kráľov alkoholizmu, ktorí na osobu ročne v priemere vypijú až 16,99 litrov alkoholu. Tvrdý alkohol tu má svoje miesto a podľa zdroja sa tu aj produkuje veľké množstvo takýchto tekutín. Tretina Rumunov holduje pivu, no v menej obývaných oblastiach dominuje legendárna slivovica.

Shutterstock

Šimon Patkoš
Svoju písaciu púť som začal už na strednej škole, avšak do sveta textu som sa poriadne ponoril až na vysokej škole, kde som vyštudoval filmovú scenáristiku a dramaturgiu. Najviac sa vo svojich článkoch zameriavam na filmové témy, ale neohrdnem aj originálnymi historickými a ľudskými príbehmi.
Najčítanejšie
Podobné