Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 5.2.2023
sk
Agáta
cz
Dobromila

Stanový tábor v Kútoch sa od utorka ruší

V čase najväčšieho migračného tlaku koncom októbra bolo v stanovom tábore ubytovaných 160 osôb.


Ministerstvo vnútra (MV) SR ruší stanový tábor v Kútoch. Dôvodom je znižujúci sa trend v počte osôb s neoprávneným pobytom na území Slovenska spolu s nástupom zimy. TASR o tom informoval tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra SR.

Pôvodne 16 stanov a priestory pošty v areáli železničnej stanice boli využívané ako núdzové ubytovanie. „V utorok 20. decembra sa začali núdzovo ubytované osoby postupne odsúvať a začalo sa so sanitáciou stanov a interiérového vybavenia. Následne sa pristúpilo k odvážaniu ďalšieho technického vybavenia, aby bol najneskôr do konca týždňa stanový tábor úplne demontovaný,“ uviedla generálna riaditeľka Sekcie krízového riadenia Michaela Kaňová.

Osoby s neoprávneným pobytom na území SR majú po registrácii na oddeleniach cudzineckej polície a prvotnej zdravotnej kontrole možnosť využiť kamenné budovy pobytových táborov migračného úradu v Rohovciach a Opatovskej Novej Vsi. Pomoc pri preprave a lokalizácii osôb s neoprávneným pobytom na území SR je pripravená poskytnúť aj nezisková organizácia Mareena v podobe terénneho tímu.

TASR

„V týchto zariadeniach budú môcť prebývať maximálne sedem dní, pričom počas tohto času majú možnosť požiadať o medzinárodnú ochranu. V opačnom prípade budú nútení opustiť priestory pobytových táborov. Je zrejmé, že väčšina bude pokračovať vo svojej pôvodnej snahe dostať sa do západnej Európy. Zo strany ministerstva je to maximálna pomoc, ktorú môžeme z legislatívneho hľadiska poskytnúť,“ doplnil riaditeľ Migračného úradu MV SR Ján Orlovský.

Policajný zbor bude aj naďalej vo zvýšenej miere vykonávať hliadkovú a operatívnu činnosť v boji proti prevádzačstvu a nelegálnej migrácii. Kontroly sú vykonávané vo vlakoch a na cestných spojoch, a to nie len na území Slovenska, ale aj v Maďarsku. Na bezpečnosť budú policajti dohliadať aj pri prípadných presunoch osôb z Kútov do zariadení migračného úradu.

Počet osôb v stanovom tábore k utorkovému ránu bol deväť. V čase najväčšieho migračného tlaku koncom októbra bolo v stanovom tábore ubytovaných 160 osôb.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť