Sobota 28.5.2022
sk
Viliam
cz
Vilém, Viliam

„Aha, čo som našiel!“ znejú prekvapené slová, keď pri upratovaní natrafíme na nečakaný objav. Stará žiacka knižka pod posteľou, nedojedený pelendrek, ktorý oddychoval za skriňou päť rokov, alebo lopta, ktorá uviazla na streche celé jedno desaťročie.

Občas sa stane, že stratená vec sa k človeku vráti až po niekoľkých dekádach. Tak sa stalo aj v prípade Paula Grishama, ku ktorému sa v roku 2021 dostala peňaženka nezvestná od 60. rokov minulého storočia, uvádza AP News. Celá situácia je o to neuveriteľnejšia, že Paul peňaženku stratil na výskumnej základni na Antarktíde.

profimedia

Našla sa už v roku 2014

Návrat peňaženky k jej majiteľovi predstavoval dlhú a náročnú cestu. Objavená bola už v roku 2014, keď pri búraní budovy na základni McMurdo našli čosi zapadnuté za skrinkou. Trvalo však ďalších pár rokov, kým sa vďaka úsiliu niekoľkých odhodlaných ľudí dostala naspäť k Paulovi.

Hlavný podiel na tom má Stephen Decato a jeho dcéra Sara Lindberghová. Obaja pracujú pre neziskovú organizáciu, zameranú na pomoc veteránom a v minulosti sa im už podarilo navrátiť stratené predmety patriace vojakom. Zhodou okolností Decato kedysi sám pracoval na Antarktíde a o peňaženke sa dozvedel vďaka svojim známostiam.

profimedia

Spomienky na misiu na Antarktíde

Paul sa na Antarktídu dostal ako člen amerického námorníctva. Bol účastníkom misie, ktorá mala za úlohu monitorovať počasie. Toho času tridsiatnik mal doma manželku a dve deti. Je pochopiteľné, že na extrémne podmienky a izoláciu sa vôbec netešil.

Deväťdesiatjedenročný veterán si na svoje mrazivé dobrodružstvo stále veľmi dobre pamätá. Všetky zásoby boli prísne delené a so svojou polovičkou sa mohol spojiť len raz za týždeň pomocou vysielačky. Spomienky mu určite pomohli oživiť predmety, ktoré sa mu po vyše polstoročí vrátili.

profimedia

Obsah peňaženky

V peňaženke sa nachádzal preukaz námorníka, vodičský preukaz, prídelové lístky na pivo (ich strata musela fakt bolieť!), niekoľko finančných dokladov a kartička s inštrukciami, čo robiť v prípade jadrového, biologického alebo chemického útoku (v časoch studenej vojny veľmi podstatná vec!).

profimedia

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

strhi

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť