Dnes je to už len o samých lifehackoch. Ľudia nevedia bez zlepšovákov už ani existovať, nehovoriac o tom, že poniektoré sú až tak veľmi prepracované, že v konečnom dôsledku nedávajú žiadny zmysel. No niekedy sa tomu hovorilo – fígle. Tieto prastaré triky poniektorí poznáme ešte zo základných škôl alebo od našich rodičov. Mnemotechnické pomôcky sú slovné, grafické či zvukové pomôcky, ktoré slúžia na jednoduchšie zapamätanie si údajov, ale aj na rozlíšenie vecí, ktoré sa nám pletú. Áno, dnes môžeš jednoducho využiť internet, no niečo by si mohol mať aj v hlave, však?
1.
2. Počet dní v danom mesiaci
Ak potrebuješ vedieť, ktorý mesiac má koľko dní a jednoducho si to nepamätáš, poslúžia ti aj tvoje ruky. Kĺby označujú vždy 31 dní a jamky 30, poprípade 28/29, ak sa jedná o február.
3. Rímske číslice
Rímske číslice robia problém ešte stále aj dospelým ľuďom a niekto ich nepozná vôbec. Určite si však minimálne polovica z vás pamätá na vetu Ivan Viedol Xaviera Lesnou Cestou do Mesta či Išiel Vilko Krížom Krážom Lesom Cez Dediny Mestá. Veľmi obľúbeným sa stal práve Laco.
LaCo DoMa,
50 100 500 1000
4. Gitara
Klasická gitara má 6 strún. 1E 2H 3G 4D 5A 6E, podľa základných tónov. Pre lepšie zapamätanie, môžeš použiť vetu: Emil hodil granát do atómovej elektrárne.
5. Núdzové telefónne čísla
150 – hasiči (0 ako oheň)
155 – záchranka (5 ako S-sanitka)
158 – polícia (8 ako putá)
6. Slovenčina
Pane, kde ste bol,
tak vyká iba vôl.
Avšak: Pane, kde ste boli,
vyká žiak zo slovenskej školy.
7. Literárne obdobia
Prídeš do baru, klasika, zaľúbiš sa a potom nastane krutá realita – friendzone.
(barok – klasicizmus – romantizmus – realizmus)
8. i/y
Vyť/viť- Ak ideš zavinúť dieťa, zavinieš ho vždy len do niečoho mäkkého.
Krištáľ/kryštál- Ak má v tomto slove písmeno L ozdobu (mäkčeň) bude ju mať aj písmeno I vo forme bodky, takže žiadny ypsilon.
Matkina kolegyňa – s tvrdým sa môže ísť jedine tak na kolegyňu. Na peknú kolegyňu. Na matku nikdy.
9. Anóda/Katóda
Ktorá elektróda je tá kladná? Áno, je to anóda.
10. Vľavo fáza, vpravo nulák, kto to nevie, ten je ču*ák.
12. Cievka/ Kondenzátor
Cievka to je taká dievka, najprv napätie a potom prúd. Chlap je ako kondenzátor, najprv prúd a potom napätie, ak sa bude musieť ženiť.
13. Dúha
Kto si chce zapamätať farby dúhy v presnom poradí, čiže červená, oranžová, žltá, zelená, modrá (tmavomodrá-indigo) a fialová, ten by si mal osvojiť napríklad jednu z týchto dvoch viet.
Čarodej Oznámil, Že Zajtra Máme Fyziku.
Čakať Od Života Zázrak, Môžeš Iba Fantazírovať.
14. Polomer Zeme
Šetri sedem oslov ti môže pomôcť s vydedukovaním čísla 6378. Toľko kilometrov má polomer našej Zeme, aj keď novšie údaje uvádzajú, že je to 6371 km.
15. Katabolizmus a anabolizmus
Katana je japonský meč, teda seká. To znamená, že katabolizmus je vlastne rozpad a anabolizmus naopak.
16. Vitamíny
Vitamíny rozpustné v tukoch sú označované aj ako elixíry mladosti a ak by si rád vedel, ktoré sú to, poslúži ti skratka DEKA.
17. Percentá
Ak by sme chceli rýchlo vyrátať počet percent, napríklad 20 zo 420, stačí obe čísla vydeliť desiatimi a výsledky potom spolu vynásobiť. V tomto prípade je to 84.
18. Násobenie deviatkou
19. Mesiac
Ak ťa zaujíma, či mesiac práve dorastá alebo ubúda, je to jednoduché. Ak ti bude pripomínať tvar písmena D, dorastá. Ak skôr písmena C, ubúda.
20. Kyselina sírová
Riedenie kyseliny sírovej s vodou je prudko exotermická reakcia. V prípade, že sa leje voda do koncentrovanej kyseliny sírovej, môže roztok zovrieť a nebezpečne prskať. Vždy by sa mala liať kyselina do vody a nikdy nie naopak.
Nemôžeme predsa naliať more do fľašky, ale vždy môžeme vyliať fľašu do mora.
Čo z toho používaš aj ty? Podeľ sa s nami o ďalšie pomôcky a triky, ktoré ťa sprevádzajú tvojim životom. 🙂
Titulná fotka: wikimedia.org/wikimedia.org