Štvrtok 11.8.2022
sk
Zuzana
cz
Zuzana
, Susana

Starí tínedžeri, dráma a milostné trojuholníky. Poznáš stereotypy tínedžerských drám?

A teraz počítaj na prstoch jednej ruky, koľko takých seriálov si už videl. Nestačia prsty? Mysleli sme si.


Snáď najpopulárnejším žánrom akejkoľvek streamovacej platformy sú seriály a filmy o tínedžeroch. A ak nie najpopulárnejším, tak jedným z najpopulárnejších. Každý si raz za čas rád pripomenie, aké to bolo na strednej škole, vráti sa do mladých časov.

Avšak predstava strednej školy a tínedžerského života v mnohých seriáloch a filmoch… je značne odlišná od reality. Naviac sa všetky tieto nereálne stereotypy objavujú pomaly v každej jednej tínedžerskej dráme. Určite ti už napadol aspoň jeden stereotyp. Tak čítaj ďalej, či si sa trafil!

1. Každý vyzerá extrémne staro

Najzákladnejším poznávacím znakom tínedžerskej drámy sú tínedžeri… ktorí ani nevyzerajú ako tínedžeri. Dospievajúce uchá totižto zväčša hrajú o dosť starší herci. Bolo by to v poriadku, ak by išlo o hercov a herečky, ktorí aspoň vyzerajú mlado. V mnohých prípadoch sa však zdá, že na strednú školu chodí niekoho otec alebo nevyzretý ujo.

Dobre, dobre, aj ty si mal niektorých spolužiakov s poriadnymi fúzmi už v siedmej triede. Ale keď niekoho obsadia do roly 16-ročného ucha, asi ťažko bude vyzerať ako pevný, statný… dospelý muž. Nehovoriac o tom, že tzv. broskyňové chĺpky nad hornou perou alebo svoj historický prvofúz nemá v seriáli takmer nikto.

Outerbanks Entertainment / MovieStillsDB

2. Nikto sa neučí, aj tak sú prijatí na prestížne školy

Veľmi obľúbeným stereotypom je ukazovať tínedžerov, ako celý deň lietajú z jedného problému do druhého. Riešia záhady, vlastné komplikované vzťahy a takmer nikdy nie sú vyobrazení, ako sa pripravujú na vysoké školy alebo na hocijaké skúšky. Áno, Marika, ani ty sa neučíš na písomku z dejepisu a mala si jednotku. Chápeme. Áno, bola by to nuda, ak by sa celá jedna epizóda seriálu volala Príprava na test z matematiky. Hoci niektorým jednotlivcom by nestačila ani tá jedna epizóda.

Na druhej strane, nikto sa nič neučí, vo voľnom čase riešia iné veci a aj tak sú prijatí na najprestížnejšie školy na svete? Kiežby to tak fungovalo.

Netflix / MovieStillsDB

3. Žiadna rodičovská kontrola

Takmer žiaden protagonista z tínedžerských seriálov nemá doma kontrolujúceho rodiča. Vlastne ani tí šestnásťroční pubertiaci, ktorí sú vonku hlboko do noci, nemajú rodičov, ktorí by sa zaujímali, kde sa túla ich jediné dieťa. Zvláštne, že?

Zato tvoji rodičia ťa na strednej cvičili s večierkou do desiatej, ktorú si musel plniť do presnej minúty, ináč si na vychádzky mohol zabudnúť. Za chrbtom niektorých rodičov z tínedžerských seriálov sa môže diať aj vražda, paranormálne javy a stále budú takí, že: „Ideš von? Aj keď vonku besnie nejaký sériový vrah? Okej, hlavne nezabúdaj na pitný režim.“

ABC Family / MovieStillsDB

4. Milostné trojuholníky

No a ktorý seriál alebo film nemá aspoň jeden milostný trojuholník? To platí aj pri bežných drámach. Čo by to bol za seriál, ak by si sympatický René nezačal so školskou outsiderkou Luciou za chrbtom svojej priateľky a populárneho dievčaťa Veroniky? To akoby ani ten seriál neexistoval.

Tínedžerské drámy tak budia dojem, že je úplne bežné naraz chodiť s dvomi ľuďmi. Pritom niektorí vo svojej puberte mali problém vôbec prehovoriť na opačné pohlavie.

Bon Factory Worldwide / MovieStillsDB

5. Aféra študenta a učiteľa

Síce to nie je až taký bežný jav, stáva sa to častejšie než v reálnom živote (kde je to, prirodzene, seriózny problém). Vždy sa nejaký Janko zapletie s profesorkou angličtiny. Keď je odvážny, tak možno aj s profesorkou matematiky. Hoci vieme, že to sú ťažké kalibre. Soňa sa zapletie s profesorom telocviku a nikto to nikdy nezistí. Aké prekvapivé.

V reálnom živote to tiež tak nefunguje. Občas počuješ o prípadoch, keď učiteľka alebo učiteľ zviedli svojich žiakov, ale viackrát máš problém sa vôbec pozrieť na svoju učiteľku kvôli tej obrovskej bradavici nad perou. Nehovoriac o tom, že super príťažlivý profesorský zbor… je skutočne len sen.

ABC Family / MovieStillsDB

6. Každý je extrémne krásny

Z kategórie vizuálne stereotypy vyberáme prípad extrémnej krásy a absolútnej pubertiackej dokonalosti. Kým mnohí z nás len snívali o dokonalej pleti počas puberty, tlačili jednu vyrážku za druhou a každú chvíľu trhali bujnejúce chĺpky ako nad perou, tak v obočí, tínedžeri z TV sú absolútne dokonalí.

Ani jedna vyrážka alebo chlpy tam, kde ani po správnosti nemajú vyrastať. Hoci posledné vyjadrenie je diskutabilné, vzhľadom na to, že sme sa vyvinuli z opíc. Späť k stereotypom, každý ráno vstane perfektne upravený a pleť má takú dokonalú, že ani nie je potrebné nanášať mejkap.

Netflix / MovieStillsDB

7. Stále sa niečo deje

Áno, tínedžerské drámy by boli určite nudné bez školských udalostí v pozadí, ale povedzme si úprimne – ktorá škola je schopná zo svojho obmedzeného rozpočtu organizovať jednu veľkolepú akciu za sebou? Na väčšine škôl platí jednoduchá finančná stratégia – jedna veľká akcia a dosť. Počas roka sa usporiadajú menšie low-cost udalosti, aby škola usporiadala zväčša ku koncu roka jednu veľkú party.

Väčšinou je to však skromná párty v slovenských pomeroch. Žiadni extrémne príťažliví tínedžeri, tona jedla alebo unikátne kapely. Len veľa prepotených pubertiakov, skromný dídžej a veľa, veľa chlebíčkov.

Paramount Pictures / MovieStillsDB

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť