Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 6.2.2023
sk
Dorota
cz
Vanda
, Wanda

Starosta v problémoch. Za návštevu v nevestinci zaplatil obecnými peniazmi

Tvrdí, že svoj dlh naplno vyrovnal.


My Slováci sme akosi zvyknutí na to, že s verejnými peniazmi narábajú rôzni činitelia neefektívne a bez rešpektu a občas sa nejaké tie peniažky zatúlajú nevedno kam. Rovnaký problém má však celý širší región, čo dokazuje bizarný prípad z Chorvátska.

Verejné peniaze za verejný dom

Ako píše web Slovenia Posts English, incident sa odohral ešte v roku 2019. Ako ukázali výpisy z karty, starosta opčiny (územno-správna jednotka v Chorvátsku) Murter-Kornati využil obecné peniaze na platbu za služby v rakúskom nevestinci. Spoločnosť mu robili ďalší predstavitelia obcí a cestovného ruchu.

Starosta zaplatil za návštevu nevestina obecnými peniazmi
Shutterstock

Počas návštevy podniku La Cocotte v Klagenfurte Toni Turčinov v priebehu jednej noci uskutočnil dve platby vo výške 600 € a jednu platbu vo výške 360 €. Celkovo 1560 € odišlo z účtu patriacemu samospráve. Spravil tak vedome?

Ako to vysvetlil?

Po prvotnom zatĺkaní sa starosta priznal, že rakúsky verejný dom naozaj navštívil. Tvrdí ale, že chcel zaplatiť svojou vlastnou kartou, čo sa mu však kvôli omylu nepodarilo.

Turčinov sa bráni tvrdením, že si nechtiac zamenil svoju osobnú kartu s obecnou a nemal žiadny úmysel platiť za dané služby verejnými peniazmi. Obe karty sú vraj z tej istej banky, čiže vyzerajú rovnako a je preto ľahké sa pomýliť. Hoci takéto ospravedlnenie môže pôsobiť pomerne hodnoverne, ostatné kroky starostu nenasvedčujú tomu, že by išlo o omyl.

Starosta zaplatil za návštevu nevestina obecnými peniazmi
Shutterstock

Niečo nesedí…

Veľmi zvláštne napríklad pôsobí tvrdenie, že chybu si uvedomil a svoj dlh hneď dorovnal. Spravil tak pri platbe za hotelové ubytovanie celej delegácie. Akousi veľmi zvláštnou náhodou išlo o presne rovnakú čiastku – 1560 €. Navyše hotel, v ktorom skupina pobývala, tvrdí, že vydáva iný typ faktúry, než aký starosta predstavil médiám.

Turčinov tiež nedokázal jednoznačne vysvetliť, aký bol cieľ cesty, na ktorej ho sprevádzalo 12 ďalších predstaviteľov obcí.

Úrady nespia

Veľmi podozrivá cesta chorvátskych samosprávnych funkcionárov, samozrejme, vyvolala poriadnu vlnu záujmu. Nielen v radoch verejnosti a médií, ale aj v úradoch zodpovedných za boj proti korupcii. Prípadom sa už zaoberá polícia.

Turčinovovi zrejme veľmi do reči nie je. Keď od neho chorvátsky spravodajský web Telegram.hr žiadal vyjadrenie, dočkal sa odpovede, po akej rozhodne netúžil. Starosta odvetil, že sa momentálne zotavuje z operácie poranenej nohy, a preto žiada pokoj a súkromie.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť