Horúce letné dni ešte zďaleka neskončili. Nedávno sme sa bavili s kaderníčkou o tom, aké účesy by mali ženy zvoliť na toto leto, tam to však nekončí.
S Natáliou sme spravili aj rozhovor na tému starostlivosť o vlasy počas leta. Zisťovali sme, na čo si treba dávať pozor, ako často si umývať vlasy, no pýtali sme sa napríklad aj na to, či by mali ženy nosiť pokrývky hlavy a aké produkty zvoliť v tomto počasí. Viac sa dozvieš v našom rozhovore.
Na čo si treba dávať pozor v lete pri starostlivosti o vlasy? Treba pristupovať k vlasom nejak inak ako bežne?
V lete netreba zabúdať na fénovanie si vlasov alebo minimálne vlasovej pokožky. Treba dbať na starostlivosť, hlavne dodať hydratáciu, ktorá je v lete pre vlasy potrebná.
Odporúčaš aj nejaké konkrétne prípravky, ktoré je vhodné používať počas leta? Čo hovoríš na hair oiling, ktorý olej je najlepší a na čo by sme si mali dávať pozor?
Pracujem so značkou Authentic Beauty Concept a tú aj odporúčam. Top produkt leta je Glow Spray Serum, v ktorom je tepelná ochrana do 230 °C, chráni vlasy pred slnečným žiarením a tým chráni aj farbu.
Hair oiling ako samotnú rutinu som, priznám sa, nikdy neskúšala, nebol na to dôvod. Trošku bojujem s tým, že sa má nanášať olej do vlasovej pokožky, ktorá práve má byť čistá, nezaťažená. Olejček na končeky určite áno, ale či týmto (hair oiling) spôsobom budú rásť pevné vlasy, si nie som istá.
Zamerala by som sa na čistenie vlasov vitamínom C, ktoré dáva dole z pokožky a vlasov nečistoty, ako sú chemické prísady, minerály, vápnik, ktoré sa nachádzajú vo vode, ale aj silikóny, ktoré sa nachádzajú v neprofesionálnych produktoch. Ak sa vlasy a pokožka hlavy zbavia týchto nánosov, vlas bude prijímať inak regeneráciu ako predtým, a tak budú vlasy aj viac odolné proti poškodeniu.
Aké základné veci musí žena dodržať, ak chce docieliť rast alebo dobrú kvalitu vlasov? Dá sa docieliť rast a kvalita vlasov bez pravidelného podstrihávania?
V prvom rade správne produkty na typ vlasovej pokožky a vlasov, ktoré poradí najlepšie váš kaderník. Starať sa správne o vlasy doma je kľúčom k úspechu, vlasy si treba fénovať, používať tepelnú ochranu, nespať s mokrými vlasmi. Dôležitý je aj peeling vlasovej pokožky, o ktorom sa veľmi málo hovorí. Pokožka hlavy je základ pre zdravé, pevné vlasy. Pravidelné podstrihnutie je samozrejmosťou.
Je niečo, na čo by si mali dávať pozor ženy, ktoré sa zvyknú kúpať v bazéne či v mori? Aké sú najlepšie spôsoby, ako predísť poškodeniu vlasov od chlóru a soli?
Je na to veľmi jednoduchý trik. Stačí si pred vstupom do bazénu či mora namočiť vlasy v sladkej vode, akoby ste si ich išli umývať. Vlas si vstrebe sladkú vodu, a tým nenasaje toľko tej slanej alebo chlórovej.
Potom, samozrejme, opäť opláchnuť sladkou vodou a dať bezoplachový kondicionér na uzatvorenie vlasu. Potom si treba umyť vlasy ako zvyčajne aj šampónom a uzavrieť vlasy kondicionérom prípadne maskou, ak sú veľmi poškodené a suché.
Ako často by sme si mali umývať vlasy v lete? Mení sa to oproti iným ročným obdobiam?
V lete sa prirodzene potíme viac ako v inom ročnom období. Každá z nás vie, v akom intervale si umýva vlasy. Umývanie netreba predlžovať, štandardný interval na umývanie vlasov je približne každé 3 až 4 dni. V lete to môže byť u niekoho pokojne aj každý deň alebo každé 2 až 3 dni.
Ako majú k svojim vlasom pristupovať v letných mesiacoch ženy, ktoré si farbia vlasy? Je tu nejaký špecifický postup?
Netreba rozdeľovať ženy, ktoré si farbia vlasy, a ženy, ktoré si nefarbia. Každá sa má o svoje vlasy starať. Hydratácia je pre každý typ vhodná a hlavne v tých letných mesiacoch. Základ, čo treba mať doma, je profesionálny šampón, kondicionér, maska, tepelná ochrana a UV ochrana.
Mali by podľa teba ženy nosiť nejaké pokrývky hlavy? Môže napríklad nosenie klobúkov spôsobiť nejaké problémy?
Určite je vhodné chrániť si hlavu aj vlasy pred slniečkom. Nevidím v tom žiaden problém. Určite by som sa vyhla tomu dávať si klobúk alebo inú pokrývku hlavy na mokré vlasy.
Veľkým trendom sú toto leto aj braids, tým, že sú rozdelené na vlasoch cestičky, môže sa tak ľahko pokožka hlavy spáliť. V tomto prípade sa netreba báť dať si aj SPF na tieto cestičky, aby sme spáleniu predišli.
Natálii ďakujeme opäť za skvelé rady a držíme jej palce!