Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 24.3.2023
sk
Gabriel
cz
Gabriel

Štart prvej rakety na svete vyrobenej 3D tlačiarňou opäť zrušili

Je to ďalší neúspech kalifornskej súkromnej startupovej spoločnosti Relativity Space.


Skúšobný štart prvej rakety na svete vyrobenej 3D tlačiarňou v sobotu nakoniec po niekoľkých pokusoch zrušili. Je to ďalší neúspech kalifornskej súkromnej startupovej spoločnosti Relativity Space, ktorá sa snaží otestovať svoju inovatívnu kozmickú loď Terran 1. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. Nosná raketa Terran 1 má 85 percent komponentov vyrobených špeciálnou 3D tlačiarňou.

V sobotu na kozmodróme na floridskom Myse Canaveral sa už motory bezposádkovej rakety Terran 1 začali zapaľovať, ale nastal problém s „automatikou“ a americká spoločnosť Relativity Space musela štart prerušiť, už druhýkrát za necelý týždeň.

Profimedia

O trochu neskôr v sobotu sa spoločnosť znovu pokúsila o štart, ale musela ho opäť prerušiť pre problémy s tlakom v druhom stupni rakety, napísala potom spoločnosť na Twitteri. Dodala, že nový – tretí – termín štartu oznámi. V jednom bode sobotňajšieho trojhodinového okna vymedzeného pre štart, ktoré sa začalo o 13.00 h miestneho času (19.00 h SEČ), odpočítavanie zastavili, keďže rizikovú zónu narušila súkromná loď. Predchádzajúci naplánovaný štart bol minulú stredu a takisto ho v poslednej chvíli odložili pre neuspokojivý termálny stav paliva.

Cieľom prvého testovacieho letu okolo Zeme je presvedčiť sa, či raketa vydrží nápor pri štarte a lete, a zhromaždiť dáta pre ďalší vývoj rakiet, ktoré by boli lacnejšie a ľahšie vyrobiteľné. Spoločnosť Relativity chce neskôr vyrobiť raketu, ktorej 95 percent bude pochádzať z 3D tlačiarne.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje