Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 13.6.2024
sk
Anton
cz
Antonín
, Antonin

Štát bude po rokoch meniť dôležitý príspevok. Slováci dostanú podstatne viac peňazí

Snažili sa ho zvýšiť už v minulosti.


Skvelá správa, ktorej sa mnohí iste potešia. Štát bude konečne po rokoch meniť dôležitý príspevok, ktorý ľuďom výrazne pomôže. Konkrétne ide o príspevok na pohreb, ktorý by mal pomôcť najmä sociálne slabším skupinám, informuje RTVS.

Čoskoro by o ňom mohli rokovať v parlamente. V súčasnosti štát poskytuje príspevok vo výške 79,67 eura, čo je naozaj málo. Od budúceho roka by táto suma mohla narásť na 200 eur. „Tento príspevok bol naozaj skutočne malý. Dá sa povedať, že pomaly ani jeden veniec sa za to nedal kúpiť,“ uvádza Ladislav Stríž, predseda Asociácie pohrebných a kremačných služieb.

O navýšenie príspevku sa už nejakú dobu snaží aj samotná Slovenská asociácia pohrebných služieb a krematórií. Dôvodom má byť vysoká cena nákladov na veci spojené s pohrebom. Navýšenie by mohlo pomôcť najmä sociálne slabším. „Kríže a všetky tieto veci okolo toho tiež zdraželi. Kedysi to stálo 90 eur, teraz to môže stáť 120 eur. Aj cenové relácie v rámci rakiev, tiež sa zdraželo,“ tvrdí Stríž.

Slovenské domácnosti ušetria

Mohlo by ťa zaujímať:

Slovenské domácnosti možno výrazne ušetria. Veľká zmena pri vyúčtovaní nákladov

V minulosti to nevyšlo

Zmena sa takmer zaviedla už v minulosti pod záštitou bývalého ministra práce Milana Krajniaka (Sme Rodina). O návrhu v roku 2022 rokovali s ministerstvom financií, avšak nakoniec sa im nepodarilo dohodnúť.

S návrhom prišla strana SNS. „Stávalo sa to, že sociálne slabšie rodiny nemali ani len na základné potreby, ani len na tú najlacnejšiu truhlu, a končili tí ľudia pomaly vo vreciach,“ hovorí poslanec Rudolf Huliak. O návrhu sa budú v koalícii dohadovať. „Je to nový návrh, počujeme ho verejne prvýkrát. Budeme o ňom určite diskutovať na koaličnej rade,“ objasnil súčasný minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD).

Štát bude meniť príspevok
Shutterstock

U našich susedov v Česku je príspevok na pohreb na úrovni 5 000 korún, čo je v prepočte takmer 202 eur. V Poľsku je výrazne vyšší, tam dosahuje až takmer 950 eur.


Tagy:

Viliam Šuška
Fanúšik popkultúry, predovšetkým kinematografie. Sledujem aktuálne dianie, avšak občas odo mňa nájdeš aj nejaký zaujímavý technologický či herný článok, prípadne zaujímavosti.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.