Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa

Štát chce postaviť nový priemyselný park v Sabinove

V jednom z okresov s najvyššou mieru evidovanej nezamestnanosti by mohol vytvoriť okolo 500 nových pracovných miest


Štát chce postaviť nový priemyselný park na východe Slovenska. Vláda vo štvrtok schválila návrh realizácie tohto investičného projektu. Ministerstvo hospodárstva SR zároveň dostalo za úlohu zabezpečiť jeho prípravu do konca roku 2025. V prípade realizácie projektu by išlo o jeden z najväčších priemyselných parkov v Prešovskom samosprávnom kraji. Rezort hospodárstva už pritom pracuje na priemyselnom parku v Rimavskej Sobote, ako aj strategickom parku Valaliky.

„Vybudovanie Priemyselného parku Sabinov vytvorí doposiaľ absentujúci predpoklad získania investícií pre jeden z menej rozvinutých regiónov Slovenska. Pripravené územie bude následne ponúknuté investorom. Očakávame, že priemyselný park vytvorí príležitosť pre vytvorenie minimálne 500 nových pracovných miest,“ uvádza sa v materiáli. V okrese Sabinov dosahovala v januári tohto roku miera evidovanej nezamestnanosti 15,61 %.

Shutterstock

Ako po rokovaní vlády upresnil minister hospodárstva Richard Sulík, v Sabinove aktuálne rezort bojuje o oveľa viac ako 500 pracovných miest. „Keby to vyšlo, tak sa bavíme o tisíckach pracovných miest. Nebudem hovoriť žiadne detaily, až kým nebude rozhodnuté,“ skonštatoval. Zároveň dodal, že sú vo vážnych rozhovoroch s jedným ďalším možným investorom. „Bavíme sa tam o 3 000 plus pracovných miestach,“ prezradil. Zároveň zdôraznil, že ministerstvo pod jeho vedením tlačí investorov do najmenej rozvinutých okresov. „Dostatok dobre platených pracovných miest je jediný spôsob, ako vyrovnáme regionálne rozdiely,“ uzavrel.

Investičný projekt bude realizovať štátny MH Invest spadajúci pod ministerstvo hospodárstva. Situovaný bude v meste Sabinov, pri novobudovanom obchvate v lokalite Hôrky. Celkovo by malo ísť o plochu s výmerou takmer 790 tis. metrov štvorcových. Výsledný stav opisuje rezort ako začiatok prípravných prác a následnú výstavbu priemyselného parku do štádia pripravenosti, ktoré bude atraktívne pre potenciálny investorov.

Ako ďalej konštatuje, v krajoch východného Slovenska eviduje aktuálne šesť priemyselných parkov s výmerou nad 10 hektárov, z ktorých však len pri troch neregistruje výraznejšie problémy z hľadiska napojenia na infraštruktúru alebo vysporiadania majetkovo-právnych vzťahov. Zároveň v tomto regióne nie je ani jeden zelený park s výmerou aspoň 50 hektárov ucelenej plochy s vybudovanou infraštruktúrou na umiestnenie investície v priemyselnej výrobe, služieb, výskumu a vývoja.

Podľa ministerstva platí, že v prípade mnohých existujúcich priemyselných parkov a pozemkov narážajú potenciálni investori na opakujúce sa nedostatky, ako nevysporiadané vlastnícke vzťahy, nedoriešená infraštruktúra, či extrémne dlhé povoľovacie procesy. Preferujú pritom pozemky v stave absolútnej pripravenosti na začatie stavby, teda schválený územný plán, vyriešené majetkovo-právne vzťahy, ideálne vybudované alebo aspoň povolené prípojky na jednotlivé inžinierske siete v dostatočnej kapacite.

„Absencia pripravených priemyselných parkov znamená zásadnú konkurenčnú nevýhodu v porovnaní s krajinami strednej a východnej Európy, s ktorými Slovensko pri získavaní strategických investícií najčastejšie súperí,“ konštatuje rezort s tým, že práve vybudovanie pripravených priemyselných parkov eliminuje uvedenú nevýhodu Slovenska, a tak výrazne zvýši jeho šancu uspieť pri získavaní zahraničných investícií.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť