Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 16.5.2025
sk
Svetozár
cz
Přemysl

Štát hádže Slovákom polená pod nohy. Zmenil dôležitý termín a hrozí vysokými pokutami

Firmy a živnostníci majú na splnenie povinnosti už len niekoľko dní.


Slovenskí podnikatelia čelia nečakanej zmene v súvislosti s transakčnou daňou. Termín na podanie daňového priznania a zaplatenie dane za apríl 2025 bol zo strany štátu skrátený. Dotýka sa najmä firiem a živnostníkov. Zatiaľ čo pôvodne sa hovorilo o možnosti podať priznanie až do 31. júla, nový záväzný termín pre väčšinu podnikateľov je už 2. júna 2025. Informoval o tom portál SITA.

Rozdielne podmienky pre banky a podnikateľov

Finančná správa upresnila, že neskorší termín platí výlučne pre slovenské banky. Pre ostatné subjekty, ako sú firmy a SZČO, platí skorší termín. Znamená to, že títo podnikatelia musia nielen včas podať priznanie, ale do rovnakého dátumu daň aj zaplatiť.

Odborníčka na dane Ľubomíra Murgašová z Grant Thornton túto situáciu označila za diskutabilnú: „Aj keď ide pravdepodobne o diskriminačný záver, firmám sa tým výrazne sprísňuje termín pre podanie prvého daňového priznania.“

Táto povinnosť sa nevzťahuje na všetkých podnikateľov, ale len na tých, ktorí sú platiteľmi transakčnej dane. Týka sa to napríklad subjektov, ktoré používajú zahraničné bankové účty, vykonali platby mimo oficiálneho transakčného účtu alebo ho zrušili pred 30. aprílom 2025.

Shutterstock

Hrozia tvrdé sankcie, ale aj možnosti optimalizácie

Podanie daňového priznania je možné iba elektronicky cez portál www.financnasprava.sk. Potrebné je vyplniť formulár OZNDFTv25 a podpísať ho elektronickým podpisom. V prípade, že podnikateľ zlyhá v podaní alebo úhrade, môže čeliť pokute od 30 až do 16-tisíc eur v závislosti od závažnosti porušenia.

Ak sa daň podá, no nezaplatí načas, hrozí úrok z omeškania vo výške 0,05 % za každý deň – najviac však za jeden rok. V prípade zatajenia transakcií alebo nesprávnych údajov môže byť vyrúbená dodatočná daň a pokuta až do výšky 100 % nedoplatku.

Podľa odborníkov však existujú spôsoby, ako daňové zaťaženie zmierniť. Patrí sem napríklad úhrada viacerých faktúr naraz, vzájomný zápočet pohľadávok, platby kartou či poskytnutie vyššieho preddavku. Tieto kroky môžu firmám podľa Murgašovej ušetriť stovky eur ročne.

Mohlo by ťa zaujímať:

Na zdravie z verejných financií? Úrad vlády nakúpil alkohol za desiatky tisíc eur


Tagy:

Henrieta Balázsová
Žijem s novinárskym perom v ruke a nebojím sa ponoriť do rôznorodých tém. Od aktuálneho diania cez záhadné kriminálne prípady až po fascinujúce zákutia ľudskej psychiky - všetko je pre mňa inšpiráciou.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.