Zdroj: ©Shutterstock

Štát, od ktorého sa máme čo učiť. 10 zaujímavostí o Nórsku, ktoré si možno nevedel

Vedel si, že existujú dve oficiálne a používané verzie nórčiny?

Nórske kráľovstvo sa pre mnohých môže javiť ako pomerne vzdialená krajina, ak ju však človek lepšie spozná, zistí, že sa v niektorých veciach podobá Slovensku a môžeme sa od nej mnohé naučiť. Za prvú a očividnú podobnosť sa dá považovať takmer identický počet obyvateľov – v Nórsku žije 5,4 milióna ľudí.

1. Podobne ako Slovensko, aj Nórsko patrí k tým niekoľkým šťastným krajinám, ktoré získali samostatnosť bez vojny a násilností. Nórsko patrilo pod Švédsku korunu od roku 1814, a hoci vzťahy medzi národmi boli korektné a Nóri nečelili útlaku, myšlienka nórskej samostatnosti postupne získala širokú podporu. Konflikty medzi nórskymi a švédskymi politikmi vychádzali predovšetkým z rozdielnych predstáv o ekonomike a zahraničnej politike. Nóri sa samostatnosti dočkali 7. júna 1905.

2. Bjørnstjerne Martinius Bjørnson (1832 – 1910), držiteľ Nobelovej ceny za literatúru, je považovaný za jedného z najväčších nórskych básnikov a jeho meno nesú ulice aj v slovenských mestách. Dôvodom je predovšetkým to, že básnik hlasno kritizoval maďarizačnú politiku v Uhorsku, ktorá zabraňovala Slovákom získať vzdelanie v ich vlastnom jazyku. Bjørnson tiež napísal niekoľko novinových článkov o černovskej tragédii.

Profimedia

3. Nórsko nie je členom Európskej únie. Nórski občania vstup jednoznačne odmietajú, o čom dali vedieť v referendách a prieskumoch verejnej mienky. Hlavnú prekážku pre vstup Nórska do EÚ predstavujú regulácie rybolovu, ktorý tvorí podstatnú časť nórskeho hospodárstva.

Odporúčame prečítať:

Nepraktické a otravné. 10 kúskov oblečenia, ktoré si chceš čo najskôr vyzliecť

4. Nóri sú fanatickí nadšenci zimných športov. Krajina je považovaná za kolísku moderného lyžovania a historické nálezy zasa potvrdzujú, že nejaká forma lyží sa tam používala už pred tisícročiami. Takmer každý nórsky občan sa vie lyžovať, čo sa odzrkadľuje aj na zimnej olympiáde – Nórsko je historicky najúspešnejšou krajinou v počte získaných medailí.

Profimedia

5. Človek by to pri pohľade na mapu aj prehliadol, ale Nórsko má pozemnú hranicu s Ruskom. Na zhruba 200-kilometrovom úseku sa nachádza jediný hraničný priechod. Vďaka tejto hranici sa dá tvrdiť, že NATO sa k ruským hraniciam nemôže približovať, pretože spolu hraničia už od vzniku aliancie v roku 1949…

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné