Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 25.4.2024
sk
Marek
, Marko, Markus
cz
Marek

Štát prispeje Slovákom až 15-tisíc eur na obnovu domov. Musíš splniť tieto podmienky

Záujemcovia budú môcť podávať svoje žiadosti až od konca apríla.


Slovenská agentúra životného prostredia zverejnila nové podmienky pre žiadateľov o obnovu domov. Nová kompletná výzva bude zverejnená 27. marca. Záujemcovia budú môcť podávať svoje žiadosti až od konca apríla, aby mali čas na prípravu žiadosti. TASR o tom informovalo oddelenie komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.

Nová výzva prinesie pomoc na úrovni 75 percent z celkových oprávnených nákladov, maximálne však do výšky 15-tisíc eur. Základnou požiadavkou bude úspora energie minimálne o 30 percent. „Ak však žiadateľ preukáže aspoň 60 percentnú úsporu, automaticky získa navyše bonus vo výške približne 4 000 eur, ktorý sa mu vyplatí po realizácii rekonštrukcie,“ vysvetlil envirorezort. Dodal, že na dosiahnutie cieľa stačí, ak žiadateľ zrealizuje jedno opatrenie, ako napríklad zateplenie obvodového plášťa, výmenu okien a dverí či zateplenie podlahy alebo stropu.

Zjednoduší sa aj proces podávania žiadosti a aj administratívne zaťaženie. Na vyplnenie žiadosti stačí občiansky preukaz, list vlastníctva a potvrdenie o veku stavby. Vek rodinného domu je možné potvrdiť predložením kolaudačného rozhodnutia alebo znaleckého posudku o veku, respektíve stačí potvrdenie od mestského či obecného úradu.

Shutterstock

Po novom sa od uchádzača nebude vyžadovať doklad o trvalom pobyte v danom rodinnom dome ani doklad o tom, že nemá dlžoby voči štátu. Nebude tiež musieť predložiť energetický certifikát budovy a projektové energetické hodnotenie hneď pri vypĺňaní formulára, ale do troch mesiacov od podpisu zmluvy, priblížilo MŽP.

Stavebné povolenie a ohlásenie drobnej stavby nahradí čestné vyhlásenie žiadateľa, pričom žiadateľ, samozrejme, musí splniť všetky podmienky, ktoré vyplývajú zo stavebného zákona. K podaniu žiadosti o finančný príspevok nie je potrebný doklad o bankovom účte, ten sa predkladá až k podpísanej zmluve,“ uviedlo oddelenie komunikácie.

najlepšie a najhoršie nemocnice na Slovensku

Mohlo by ťa zaujímať:

Toto sú najlepšie a najhoršie nemocnice na Slovensku. Kde sa umiestnila tá tvoja?

Dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj je presvedčený, že nové podmienky výrazne zrýchlia posudzovanie žiadostí. Cieľom je, aby do 30 dní od podania žiadosti dostal každý žiadateľ spätnú väzbu o splnení či nesplnení podmienok. „Pri zrýchlenom tempe hodnotenia žiadostí budeme schopní do 31. júla zazmluvniť 9 až 10-tisíc ľudí, ktorí sa ešte pred vykurovacou sezónou môžu pustiť do obnovy svojich domov,“ povedal Budaj.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.