Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 13.4.2024
sk
Aleš
cz
Aleš

Vypustiť len tak héliový balónik do vzduchu sa pre obyvateľov austrálskeho štátu Victoria bude už čoskoro spájať s mastnou pokutou. Ako píše aj portál LADbible, vláda pracuje na zákone, ktorým by trestala všetkých tých, ktorí odhadzujú plasty na verejnosti. Chce tým bojovať proti znečisteniu a zbytočnému úmrtiu zvierat, ktoré z neho plynie.

Do oblasti znečisťovania patria aj spomínané héliové balóniky. Pokiaľ niekto takýto balón vypustí do vzduchu, vystavuje sa hrozbe finančnej pokuty v prepočte cca 839 eur. Ak sa znečistenie preukáže nejakej firme, tá si zlízne pokutu vo výške približne 4 200 eur. Maj na pamäti, že tieto sumy sa vzťahujú na situáciu, keď by si vypustil jeden balón. Ak by ich bolo viac, tak sa, pravdaže, zvyšuje aj pokuta. Tá sa môže vyšplhať až na 14-tisíc eur pre jednotlivcov a 70-tisíc eur pre firmy.

Shutterstock

Smrteľné nebezpečenstvo pre zvieratá

Environmentálna organizácia Environment Protection Authority (EPA) uvádza, že balóny predstavujú nebezpečenstvo pre zvieratá, ktoré nimi môžu byť vážne zranené či usmrtené. „Balóny plávajúce vo vode môžu vyzerať ako kalmáre či medúzy,“ poznamenala EPA. „Morské cicavce, vtáky či korytnačky si ich tak často mýlia s jedlom. Vo Victorii je známe, že sa tulene a iné zvieratá zamotávajú do balónových stúh, čo im môže spôsobiť trvalé poranenia.“

Samotné používanie balónov trestné nie je, ľudia si ale musia dať záležať na tom, aby boli dobre priviazané. EPA však obyvateľov nabáda na to, aby namiesto balónov radšej využívali iné ozdoby, napríklad papierové dekorácie. Héliové balóny sú totiž radené medzi najhoršie formy znečistenia pre morské živočíchy.

Nový zákon tak privítalo mnoho milovníkov prírody a zvierat. „Tento zákon nám pomôže zachrániť nespočetne veľa životov a ochrániť divoké zvieratá,“ napísali na svojom twitterovom profile zástupcovia organizácie Wildlife Victoria.

Shutterstock

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.