Štát v Austrálii zakázal vypúšťanie héliových balónov. Chce bojovať proti znečisťovaniu prírody

Za vypustenie héliového balónika bude poriadne mastná pokuta.

Zdroj: Shutterstock

Vypustiť len tak héliový balónik do vzduchu sa pre obyvateľov austrálskeho štátu Victoria bude už čoskoro spájať s mastnou pokutou. Ako píše aj portál LADbible, vláda pracuje na zákone, ktorým by trestala všetkých tých, ktorí odhadzujú plasty na verejnosti. Chce tým bojovať proti znečisteniu a zbytočnému úmrtiu zvierat, ktoré z neho plynie.

Do oblasti znečisťovania patria aj spomínané héliové balóniky. Pokiaľ niekto takýto balón vypustí do vzduchu, vystavuje sa hrozbe finančnej pokuty v prepočte cca 839 eur. Ak sa znečistenie preukáže nejakej firme, tá si zlízne pokutu vo výške približne 4 200 eur. Maj na pamäti, že tieto sumy sa vzťahujú na situáciu, keď by si vypustil jeden balón. Ak by ich bolo viac, tak sa, pravdaže, zvyšuje aj pokuta. Tá sa môže vyšplhať až na 14-tisíc eur pre jednotlivcov a 70-tisíc eur pre firmy.

Shutterstock

Smrteľné nebezpečenstvo pre zvieratá

Environmentálna organizácia Environment Protection Authority (EPA) uvádza, že balóny predstavujú nebezpečenstvo pre zvieratá, ktoré nimi môžu byť vážne zranené či usmrtené. „Balóny plávajúce vo vode môžu vyzerať ako kalmáre či medúzy,“ poznamenala EPA. „Morské cicavce, vtáky či korytnačky si ich tak často mýlia s jedlom. Vo Victorii je známe, že sa tulene a iné zvieratá zamotávajú do balónových stúh, čo im môže spôsobiť trvalé poranenia.“

Samotné používanie balónov trestné nie je, ľudia si ale musia dať záležať na tom, aby boli dobre priviazané. EPA však obyvateľov nabáda na to, aby namiesto balónov radšej využívali iné ozdoby, napríklad papierové dekorácie. Héliové balóny sú totiž radené medzi najhoršie formy znečistenia pre morské živočíchy.

Nový zákon tak privítalo mnoho milovníkov prírody a zvierat. „Tento zákon nám pomôže zachrániť nespočetne veľa životov a ochrániť divoké zvieratá,“ napísali na svojom twitterovom profile zástupcovia organizácie Wildlife Victoria.

Shutterstock
Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Ľudia prezradili, aké najväčšie bizarnosti urobili, keď nemali peniaze


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME