Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 1.6.2023
sk
Žaneta
cz
Laura

Státisíce pracujúcich Slovákov sa potešia. Zvyšuje sa príspevok na stravu

Deje sa tak najmä kvôli inflácii a následným zvyšovaním cien v podnikoch.


Rezort práce, sociálnych vecí a rodiny navrhol zvýšenie stravného v reakcii na rast cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauráciách. Podľa portálu Finsider sa ceny zvýšili o 7 % v porovnaní s augustom 2022. Zákon tiež prikazuje zvýšiť stravné v prípade, že ceny vzrastú o viac ako 5 %. Aj keď sa pripomienkové konanie k návrhu začne v apríli, ešte nie je známe, kedy sa sumy stravného zvýšia.

Shutterstock

Ak by návrh prešiel, toto by bolo štvrté zvyšovanie stravného za posledný rok. Zvyšovanie bolo spôsobené najmä infláciou a rastom cien energií, čo znamená, že podniky reagujú na zvyšovanie stravného zvyšovaním cien jedál a nápojov.

Táto zmena by ovplyvnila minimálnu hodnotu stravných lístkov, výšku príspevku na stravu a sumu, ktorú si živnostníci často dávajú do výdavkov. Zvýšenie sa nevzťahuje na stravné v zahraničí, ktoré sa počíta podľa destinácie a trvania služobnej cesty. Návrh tiež zahŕňa zvýšenie sumy stravného pri pracovných cestách v závislosti od ich trvania.

jedinečné miesto na Slovensku, turecké studne, Krupina, Banskobystrický kraj, Štrampľoch

Určite si prečítaj:

Toto jedinečné miesto sa nachádza na Slovensku. Prečo vzniklo, je doteraz veľkou záhadou

Zvýši sa aj hodnota stravných lístkov

Hodnota stravných lístkov by sa tiež zvýšila, pričom minimálna výška by stúpla z 5,10 eura na 5,48 eura. Ak zamestnanec dostáva príspevok na stravovanie namiesto stravného lístka, zvýšenie sa ho taktiež dotkne. Podnikatelia si môžu stále zahrnúť príspevok na stravu do svojich výdavkov ako 55 percent z hodnoty pracovnej cesty trvajúcej 5 až 12 hodín.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Nikola Kulová
Mám prehľad v dianí, tak si tu tak tvorím. Píšem o všetkom, o čom niečo viem a čo neviem, to sa naučím.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje