Ako informuje Štatistický úrad Slovenskej republiky (ŠÚSR), chudoba alebo sociálne vylúčenie na Slovensku v roku 2022 ohrozovali 888-tisíc obyvateľov (16,5 %). Podiel aj počet Slovákov ohrozených chudobou medziročne stúpol, tieto ukazovatele sa postupne zhoršujú od roku 2020.
V roku 2022 sa v dvoch z ôsmich krajov situácia zlepšila. Stále však až v troch krajoch SR chudoba ohrozovala približne dvadsať a viac percent obyvateľov. ŠÚSR na tento fakt upozorňuje symbolicky počas Medzinárodného dňa boja proti chudobe (17. októbra).
Dimenzie chudoby
Hlavný súhrnný ukazovateľ identifikuje počet a podiel obyvateľov, ktorí sú ohrození aspoň jednou z troch zložiek (dimenzií) chudoby. Ide o ľudí, ktorí trpia príjmovou chudobou alebo sú zasiahnutí aspoň siedmimi z 13 materiálnych nedostatkov – závažnou materiálnou a sociálnou depriváciou, prípadne žijú v domácnosti s veľmi nízkou intenzitou práce.
Najohrozenejšou skupinou boli osoby, ktorých sa dotýkajú všetky tri prejavy chudoby a sociálneho vylúčenia. Podľa údajov EU SILC 2022 je to 1,4 % obyvateľov Slovenska, čo je približne 74-tisíc osôb.
Najčastejším problémom ľudí je nízky príjem
Spomedzi troch dimenzií chudoby alebo sociálneho vylúčenia je na Slovensku najviac ľudí ohrozených tzv. príjmovou chudobou. Ide o obyvateľov, ktorí žijú v domácnostiach s nižšími príjmami, ako je národná hranica chudoby.
V roku 2022 bola táto hranica stanovená pre jednočlennú domácnosť na rok 5 291 EUR, čo predstavuje sumu približne 441 EUR na mesiac. Hranica chudoby je osobitne nastavená pre rôzne typy domácností podľa počtu jej dospelých či detských členov.
Pod hranicou príjmovej chudoby v roku 2022 žilo 13,7 % osôb, čo je približne 735-tisíc obyvateľov SR, v porovnaní s rokom 2021 sa ich počet mierne zvýšil o 73-tisíc osôb alebo o 1,4 percentuálneho bodu (p. b.).
Druhá a tretia dimenzia chudoby
Druhá dimenzia chudoby – závažná materiálna a sociálna deprivácia – vyjadruje, čo si domácnosti obyvateľov nemôžu dovoliť. Ide o počty resp. podiely ľudí žijúcich v domácnostiach, ktoré čelia aspoň 7 z 13 zisťovaných materiálnych nedostatkov. Celkovo bolo touto dimenziou chudoby ohrozených 6,3 %, teda 338-tisíc obyvateľov SR.
Najčastejším nedostatkom je neschopnosť zaplatiť si raz ročne týždeň dovolenky mimo domu (33,8 % obyvateľov), nasleduje neschopnosť čeliť neočakávaným finančným výdavkom vo výške 435 EUR (27,1 %) a na treťom mieste je problém zabezpečiť si výmenu opotrebovaného nábytku (24,2 %).
Tretia dimenzia chudoby – veľmi nízka intenzita práce – zasahovala v minulom roku 3,0 % obyvateľov, teda 161-tisíc osôb. Ide o podiel ľudí žijúcich v domácnostiach, ktorí odpracovali menej ako pätinu z celoročného pracovného potenciálu jej členov. Počet osôb ohrozených týmto prejavom chudoby sa medziročne znížil, v roku 2021 to bolo 3,8 % obyvateľov SR.
Podiel ohrozených osôb najvýraznejšie stúpol v Bratislavskom kraji
Najvyšší podiel ohrozených osôb v roku 2022 bol v Prešovskom kraji – chudobe čelil približne každý štvrtý obyvateľa kraja (25,2 %). Nadpriemerný podiel chudobných bol aj v Banskobystrickom kraji (22,0 %) a Košickom kraji (21,0%). Naopak, najnižší podiel obyvateľov ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením majú dlhodobo Bratislavský kraj (10,9 % obyvateľov regiónu) a Trnavský kraj (11,9 %).
Situácia sa medziročne zhoršila vo väčšine regiónov Slovenska s výnimkou dvoch krajov. Celkový podiel ľudí ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením v roku 2022 medziročne klesol v Žilinskom kraji, a to z 14,4 % (r. 2021) na 12,6 % (r. 2022), v prípade Banskobystrického kraja to bol pokles z 24,6 % na 22,0 %.
Najdynamickejšie zhoršenie situácie sa medziročne prejavilo v Bratislavskom kraji, kde sa podiel ľudí ohrozených chudobu alebo sociálnym vylúčením takmer zdvojnásobil. Počas roka 2022 sa aspoň jeden z troch prejavov chudoby alebo sociálneho vylúčenia dotýkal 10,9 % obyvateľov, v roku 2021 to bolo len niečo viac ako 6 % populácie regiónu.