Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 24.12.2024
sk
Štedrý den | Adam, Eva
cz
Štědrý den | Adam, Eva

Státisíce Slovákov trápi chudoba. Najväčší nedostatok peňazí majú ľudia v týchto krajoch

Dnes je Medzinárodný deň boja proti chudobe.


Ako informuje Štatistický úrad Slovenskej republiky (ŠÚSR), chudoba alebo sociálne vylúčenie na Slovensku v roku 2022 ohrozovali 888-tisíc obyvateľov (16,5 %). Podiel aj počet Slovákov ohrozených chudobou medziročne stúpol, tieto ukazovatele sa postupne zhoršujú od roku 2020.

V roku 2022 sa v dvoch z ôsmich krajov situácia zlepšila. Stále však až v troch krajoch SR chudoba ohrozovala približne dvadsať a viac percent obyvateľov. ŠÚSR na tento fakt upozorňuje symbolicky počas Medzinárodného dňa boja proti chudobe (17. októbra).

Dimenzie chudoby

Hlavný súhrnný ukazovateľ identifikuje počet a podiel obyvateľov, ktorí sú ohrození aspoň jednou z troch zložiek (dimenzií) chudoby. Ide o ľudí, ktorí trpia príjmovou chudobou alebo sú zasiahnutí aspoň siedmimi z 13 materiálnych nedostatkov – závažnou materiálnou a sociálnou depriváciou, prípadne žijú v domácnosti s veľmi nízkou intenzitou práce.

Najohrozenejšou skupinou boli osoby, ktorých sa dotýkajú všetky tri prejavy chudoby a sociálneho vylúčenia. Podľa údajov EU SILC 2022 je to 1,4 % obyvateľov Slovenska, čo je približne 74-tisíc osôb.

Najčastejším problémom ľudí je nízky príjem

Spomedzi troch dimenzií chudoby alebo sociálneho vylúčenia je na Slovensku najviac ľudí ohrozených tzv. príjmovou chudobou. Ide o obyvateľov, ktorí žijú v domácnostiach s nižšími príjmami, ako je národná hranica chudoby.

V roku 2022 bola táto hranica stanovená pre jednočlennú domácnosť na rok 5 291 EUR, čo predstavuje sumu približne 441 EUR na mesiac. Hranica chudoby je osobitne nastavená pre rôzne typy domácností podľa počtu jej dospelých či detských členov.

Pod hranicou príjmovej chudoby v roku 2022 žilo 13,7 % osôb, čo je približne 735-tisíc obyvateľov SR, v porovnaní s rokom 2021 sa ich počet mierne zvýšil o 73-tisíc osôb alebo o 1,4 percentuálneho bodu (p. b.).

KVÍZ: Vieš, za akými skvelými vynálezmi a nápadmi stoja Slováci?

Mohlo by ťa zaujímať:

KVÍZ: Vieš, za akými skvelými vynálezmi a nápadmi stoja Slováci?

Druhá a tretia dimenzia chudoby

Druhá dimenzia chudoby – závažná materiálna a sociálna deprivácia – vyjadruje, čo si domácnosti obyvateľov nemôžu dovoliť. Ide o počty resp. podiely ľudí žijúcich v domácnostiach, ktoré čelia aspoň 7 z 13 zisťovaných materiálnych nedostatkov. Celkovo bolo touto dimenziou chudoby ohrozených 6,3 %, teda 338-tisíc obyvateľov SR.

Najčastejším nedostatkom je neschopnosť zaplatiť si raz ročne týždeň dovolenky mimo domu (33,8 % obyvateľov), nasleduje neschopnosť čeliť neočakávaným finančným výdavkom vo výške 435 EUR (27,1 %) a na treťom mieste je problém zabezpečiť si výmenu opotrebovaného nábytku (24,2 %).

Tretia dimenzia chudoby – veľmi nízka intenzita práce – zasahovala v minulom roku 3,0 % obyvateľov, teda 161-tisíc osôb. Ide o podiel ľudí žijúcich v domácnostiach, ktorí odpracovali menej ako pätinu z celoročného pracovného potenciálu jej členov. Počet osôb ohrozených týmto prejavom chudoby sa medziročne znížil, v roku 2021 to bolo 3,8 % obyvateľov SR.

Podiel ohrozených osôb najvýraznejšie stúpol v Bratislavskom kraji

Najvyšší podiel ohrozených osôb v roku 2022 bol v Prešovskom kraji – chudobe čelil približne každý štvrtý obyvateľa kraja (25,2 %). Nadpriemerný podiel chudobných bol aj v Banskobystrickom kraji (22,0 %) a Košickom kraji (21,0%). Naopak, najnižší podiel obyvateľov ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením majú dlhodobo Bratislavský kraj (10,9 % obyvateľov regiónu) a Trnavský kraj (11,9 %).

Situácia sa medziročne zhoršila vo väčšine regiónov Slovenska s výnimkou dvoch krajov. Celkový podiel ľudí ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením v roku 2022 medziročne klesol v Žilinskom kraji, a to z 14,4 % (r. 2021) na 12,6 % (r. 2022), v prípade Banskobystrického kraja to bol pokles z 24,6 % na 22,0 %.

Najdynamickejšie zhoršenie situácie sa medziročne prejavilo v Bratislavskom kraji, kde sa podiel ľudí ohrozených chudobu alebo sociálnym vylúčením takmer zdvojnásobil. Počas roka 2022 sa aspoň jeden z troch prejavov chudoby alebo sociálneho vylúčenia dotýkal 10,9 % obyvateľov, v roku 2021 to bolo len niečo viac ako 6 % populácie regiónu.

Shutterstock

Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.