Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 30.5.2023
sk
Ferdinand
cz
Ferdinand

Štátny ústav pre kontrolu liečiv odhalil rozsiahly ilegálny reexport liekov zo Slovenska

Nelegálny reexport liekov zo Slovenska je najzávažnejším dôvodom nedostatku liekov na Slovensku


Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) odhalil rozsiahly ilegálny reexport liekov zo Slovenska. Po piatkovom rokovaní vlády to uviedol štátny tajomník rezortu zdravotníctva, budúci minister zdravotníctva v úradníckej vláde Michal Palkovič. „Momentálne sa finalizujú jednotlivé kroky zabezpečovania dôkazov a budeme informovať o tom, ako ďalej táto kauza pôjde,“ povedal.

Lieková politika na Slovensku je podľa Palkoviča nastavená dobre, avšak vznikajú určité anomálie, ktoré spôsobujú nedostatok niektorých liečiv na našom trhu. „Tento problém máme podchytený,“ povedal. Práve nelegálny reexport liekov zo Slovenska je podľa neho najzávažnejším dôvodom nedostatku liekov na Slovensku. Rezort zdravotníctva sa tomu podľa neho snaží zabrániť v novele zákona o liekoch. Riešením nedostatku liekov na Slovensku môže byť podľa neho individuálna výroba liečiv v univerzitných nemocniciach, podpora lokálneho farmaceutického priemyslu, ako aj nákup nedostatkových liečiv zo zahraničia.

Shutterstock

Jedným z riešení nedostatku liekov na Slovensku je ich individuálna príprava v lekárňach. V tlačovej správe to uviedla Slovenská lekárnická komora (SLeK). Individuálna príprava liekov v lekárňach je podľa komory súčasťou lekárenskej praxe od jej počiatku. Ide o lieky vyhotovené v lekárni podľa lekárskeho predpisu pre potreby konkrétneho pacienta, ktoré môžu výrazne pomôcť nahradiť výpadky mnohých liekov.

„Dnes sa u nás dostatočne nevyužíva potenciál farmaceutov. Rozšíreniu individuálnej prípravy liekov bráni predovšetkým cenová neatraktivita tejto činnosti,“ upozornila viceprezidentka SLeK Miroslava Snopková. Cena za výrobu, teda úhrada zdravotnej poisťovne za odborný lekárnický výkon, sa však podľa nej takmer 15 rokov nezmenila. Nezohľadňuje tak časovú náročnosť výroby liekov, odborný rozmer tejto činnosti, zodpovednosť za bezpečnosť a účinnosť pripraveného lieku a ani kontrolu surovín, či prípravu obalov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje