Štedrovečerné stolovanie za hranicami Slovenska. Tieto jedlá nemajú s našimi špecialitami nič spoločné

Kultúra, poloha, ale aj história dosť rozhoduje.

Pozrime sa na našu krásnu krajinu: skoro v každom kúte dochádza ku zmenám v tradíciách ohľadom stolovania na Štedrý večer. Jasné, ryba a šalát je alfa a omega v celej našej krajine, ale dokonca aj kapustnicu si pripravujeme skoro všetci inak.

Nehovoriac o „pupákoch“, hrachovej polievke alebo o dohadovaní sa, koľko cesnaku a v akej podobe skryjeme do oplátok. Je preto úplne jasné, že za hranicami našej krajiny sa začínajú tradície, ktoré sú od tých našich úplne odlišné.

Švédsko

Keď si zasadnete k štedrovečernému stolu, ktorý tu, mimochodom, nazývajú „julbord“, nemôžete si nevšimnúť jeho centrum. Hlavným chodom je tradičná, miestna šunka, obložená vajíčkami, kúskami chleba a horčicou. Podávajú sa ale aj ďalšie rôzne salámy a šunky so zeleninou, či dokonca ryby s bielym mäsom. Na pitie sa podáva miestne víno.

virtualprogaming.com (https://images.virtualprogaming.com/images/user/18656/59e7b047e71eb.png)

Peru

Na Štedrý Večer (Noche Buena) sa stretne širší kruh rodiny a sadnú si k stolu, kde ich čaká pečený moriak plnený mletým mäsom a orieškami, obložený pásikmi ananásu a čerešňami. Prílohou sú pečené zemiaky s jablkovou omáčkou. Ako dezert slúžia misky obsahujúce hrozienka, mandle a sladké pečivo – panettone. Na pitie vám skvele poslúži horúca čokoláda.

internationalfoodblog.blogspot.com (http://4.bp.blogspot.com/-afQUZq5PRvw/VIc5mN5o6LI/AAAAAAABvbc/k52jxKM5Ay4/s1600/DSC00282.JPG)

Kanada

Kanadské Vianoce sú mimoriadne podobné tým britským, s prvkami svojho južného suseda: U.S.A. Tradičné vianočné jedlo obsahuje plneného moriaka, zemiakovú kašu, brusnicovú omáčku, zeleninu a slivkový puding na záver. Vaječný koňak a na mlieku založený vianočný punč túto hostinu šikovne sprevádzajú. Zaujímavé je, že rôzne komunity, ktoré tu žijú, si tieto tradície upravujú podľa svojej kultúry, a to nielen francúzski kanaďania, ale napríklad ukrajinskí, nemeckí a ďalší.

enolivier.com (http://enolivier.com/img/traditional-christmas-dinner/_fullsize/winsome-canada-food-then-with-then-food-then-canada-all-pics-gallery_traditional-christmas-dinner.jpg)

Francúzsko

Francúzi oslavujú Vianoce počas tzv. „réveillon“, večere, ktorá trvá dlho do noci. Jedlá sú tu mimoriadne odlišné: husacia alebo kačacia pečeň (foie gras), ustrice, údený losos, homáre, údená hydina s gaštanmi a ako dezert špeciálny vianočný koláč „La Buche de Noel“, vo voľnom preklade niečo ako vianočný denník/zápisník, na ktorý sa aj vzhľadovo podobá. Bežným pitím k tejto večeri je šampanské.

loversiq.com (http://www.loversiq.com/daut/as/f/f/french-christmas-dinner-what-do-people-eat-at_french-dinner-party-ideas_ideas_apartment-design-ideas-dining-room-brochure-ceiling-salon-backyard-minecraft.jpg)

Veľká Británia

V Británii sa táto „večera“ konzumuje už poobede. Hlavným jedlom je pečená hydina, občas so šunkou alebo bravčovinou, pečenými zemiakmi, varenou zeleninou, občas dokonca ružičkový kel a nakoniec nezabudnime na brusnicovú omáčku. Ako dezert sa tu podáva špeciálny vianočný puding. Zaujímavou tradíciou je želanie nad kosťou moriaka. Spočíva v tom, že túto malú, špeciálne zahnutú kostičku chytia dvaja ľudia, každý za opačný koniec, a začnú ju ohýbať proti sebe. Ten s väčšou časťou vyhráva, a jeho želanie sa splní.

independent.co.uk (https://static.independent.co.uk/s3fs-public/thumbnails/image/2014/12/19/20/christmas.jpg)

Taliansko

Zatiaľčo väčšina vymenovaných krajín svoje jedlo zakladá na hydine pečenej v rúre, Taliani sa obracajú zrakom skôr k moru. A k tejto hostine sa viaže aj krásny názov: „Oslava siedmich (druhov) rýb“. Nie je to nič zložité, vlastne je to presne všetko opísané v názve: podáva sa sedem jedál pozostávajúcich zo siedmich rôznych morských plodov, ako sú napríklad ulitníky, treska, kalamáre, krevety, sardinky, lastúry, ustrice, chobotnice a zjavia sa aj morské slimáky. Vadia vám morské obludky? Nevadí, popri týchto jedlách sa podáva aj hojnosť cestovín a zeleniny. A samozrejme víno. Veď sme v Taliansku.

saveur.com (https://www.saveur.com/sites/saveur.com/files/styles/1000_1x_/public/import/2014/images/2011-11/7-Feast_of_Seven_Fishes-Menu.jpeg?itok=LxQO4ZL7)

Mexiko

Zatiaľčo vianočné jedlá sa líšia od regiónu k regiónu, tradičná polievka „pozole“ je bežná pre celú krajinu. Jej základom je kukurica a mäso, zvyčajne bravčové, ktoré sprevádza široké spektrum rôznych odrôd korenia a iných dochucovadiel ako kapusta, chilli papričky, avokádo alebo limetky. Existuje niekoľko druhov pozole: biela, zelená alebo červená.

wikimedia.org (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c3/Pozole_rojo_flickr.jpg/1280px-Pozole_rojo_flickr.jpg)

Japonsko

Milióny ľudí v krajine vychádzajúceho slnka trávia tieto sviatky za pomoci jedného z najväčších fastfoodových reťazcov sveta: KFC („Kentucky fried chicken“ alebo ako ho vďaka reklamám našich českých bratov poznáme: „proklatě dobré kuře“). Všetko to začalo tým, že keď sa sem reťazec v sedemdesiatych rokoch rozšíril, viazal svoju reklamu hlavne k Vianociam, a tak sa zrazu stal akýmsi vianočným synonymom.

businessinsider.com (https://static-ssl.businessinsider.com/image/5859799aca7f0cf3008b6d1b-1216/screen%20shot%202016-12-20%20at%2013330%20pm.png)

Nórsko

Nórske Vianoce sa viažu ešte k časom Vikingov a odráža sa to aj v pôvode ich vianočnej večere. Napríklad tu majú tresku, ktorú naložia do špeciálneho nálevu, aby sa stala rôsolovitou, pred podávaním ju tak dvadsaťkrát prepláchnu a servírujú ju s maslom a slaninou. Okrem toho tu majú napríklad aj údenú pečenú jahňaciu hlavu, zatiaľčo rebrá sa niekoľko hodín (osem a viac) vyvárajú.

imgur.com (https://i.imgur.com/9F9Tnga.jpg)

Nový Zéland

Nuž, ako by asi človek oslavoval Vianoce v takejto krajine? Jediným možným spôsobom. Zobral by všetko mäso, zeleninu a hocičo ďalšie a spravil by obrovskú barbecue párty. Typickým dezertom tohto sviatku je tu „pavlova“ – snehová torta, často pokrytá rôznym ovocím.

wikimedia.org (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ab/Pavlova_cake.jpg)

Zdroj: listverse.com, 9gag.com
Titulná fotka: imgur.com

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
4
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
5
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Vieš si predstaviť, ako vyzerali Vianoce kedysi? Takto sa menia sviatky s dobou

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME