Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 9.12.2022
sk
Izabela
cz
Vratislav

Ako vyzerá klasický Štedrý deň v kocke?

Štedrý deň niekedy prináša aj obete. Či už bude obeťou tohtoročného Štedrého dňa tvoje zdravie, psychika, tráviaci trakt alebo vzťahy s tvojimi blízkymi, dúfame, že to nezanechá trvalé následky… Štedrý deň je zvláštny v tom, že ľudia zrazu naberú túto zvláštnu „masku“, ktorá im rozdelí ich pôvodnú osobnosť na 28 ďalších… A všetky z nich sú minimálne na kokaíne.

Predpokladáš, že ráno tohto dňa sa zobudíš ako ľudia v každom americkom filme – do zasneženej krajiny, oblečený vo vianočnom overale a na posteli ťa budú čakať sušienky s mliekom. Omyl. O 7 ráno ťa príde zobudiť mama, aby si sa okamžite obliekol a išiel jej pomôcť s upratovaním a pečením. Už teraz je na nej vidno, že ľutuje, že nekonvertovala na judaizmus. Keď už sme pri tom upratovaní, tvoja izba vyzerá ako po výbuchu atómovky. Keď to tvoja mama zbadá, tak ti veľmi výrazným tónom povie, aby si to hneď upratal, pretože večer príde bratranec z 18. kolena 12. meniskusu ľavej nohy a nemôže si o tebe myslieť, že si bordelár (aj keď si). Pozbieraš z postele ten kus sklamania, ktorý tam zostal nečinne ležať (a.k.a. samého seba) a ideš radšej robiť, čo ti mama nakázala, pretože z jej výrazu tváre bolo takmer jasné, že dnes sa nebojí brať životy.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/foxtv-fox-gordon-ramsay-hotel-hell-l41YkW2cOKbJaa5Hi)

Po príchode do kuchyne máš pocit, že tvoja izba nie je jediné miesto, na ktoré mal pád atómovky dopad. Naposledy si vašu kuchyňu videl v takom stave minulé Vianoce. Na sporáku je kapustnica, vedľa kapustnice šošovicová polievka (snažíme sa ulahodiť všetkým), vedľa nej losos, kapor, pstruh a pangasius (môžeme si normálne spraviť prírodnú rezerváciu pre nechcené ryby). Hneď vedľa rybej pitevne sa nachádzajú koláčiky rôzneho druhu, od punčového rezu až po medvedie labky.

Po tom, čo si očami zosumarizuješ koľko jedla sa tu reálne nachádza (zatiaľ čo tretina sveta hladuje tu mám ja na výber z 18 druhov koláčov) mama vysloví tú najhoršiu vetu: „Poď mi prosím s týmto pomôcť“. PREČO? Mama, poznáme sa už dosť rokov na to, aby si vedela, že varenie a pečenie nie sú mojou životnou parketou. Veď mne prihorí aj čaj. Už teraz vieš, že tvoj kulinársky zážitok bude zážitkom iba pre záchodovú misu, ale keďže tvoja mama neberie odpoveď nie, ani nevieš ako, no ani si sa nenazdal a už stojíš za kuchynskou linkou v zástere. Tvojou úlohou je sledovať čas tak, aby boli koláče v trúbe presne 20 minút (nie, my nemáme časovač, moja mama si potrpí na stredoveké kulinárske praktiky). Povieš si, že to nie je predsa až také zlé, sadneš si ku kuchynskému stolu a začneš surfovať po všetkých sociálnych sieťach (na ktorých aj tak uvidíš iba vianočné stromčeky a priania z internetu) ale ani sa nenazdáš, a zrazu si uvedomíš, že si stratil pojem o čase. Tvoja ritná dierka je nenájditeľná. Nie si síce žiadny Gordon Ramsay ale máš taký vnútorný pocit, že ak majú koláče čiernu farbu, neznamená to, že to tak má byť. Mama ti vynadá že si lenivý, ľavý a neschopný a máš ísť radšej vyniesť smeti lebo „tam snáď nič nepokazíš“. Bola na omyle. Cestou ku smetiaku sa ti vrece so smeťami roztrhlo a teraz zbieraš po ulici odpadky zo svojej domácnosti, zatiaľ čo ti okoloidúci prajú šťastné a veselé Vianoce. Ďakujem Dagmar, dneska je naozaj môj deň, ako vidíš. Lepšie som si to ani nemohla predstaviť.

hilariousgifs.com (http://www.hilariousgifs.com/just-taking-out-the-trash/)

Zvyšok dňa sa nesie v takom, hm, povedzme „unáhlenom“ duchu. Tvoja mama lieta po kuchyni ako démon (a ku podivu má na tvári aj podobný vyraz), otec išiel kúpiť stromček, zatiaľ čo ty sa už 3 hodiny snažíš naaranžovať stôl pomocou YouTube tutoriálov, pretože tvoja mama chce, aby boli servítky v tvare labutí. Mama asi pozerala moc Prison Breaku. Nielenže za chvíľku už nebudeš mať čo skladať, pretože nie si origami majster a dva balíky servítok už naveky odpočívajú, ale si si na 102 percent istý, že si si práve privodil karpálny tunel na oboch rukách. Keď už servítky konečne poskladáš do nejakého tvaru (labuť to jednoznačne nie je, jedine, že by ju náhle zasiahla nejaká vysoká dávka rádioaktívneho žiarenia) ideš sa obliecť. Nie, nie na Štedrú večeru. Na nákupy, ktoré si odkladal na poslednú chvíľu, lebo prečo nie?

imgur.com (https://imgur.com/gallery/QJd1K)

Obchodné centrá sú preplnené ľuďmi a na eskalátore ste ako sardinka vedľa sardinky. V potravinách už nemajú ani suchý rožok a zbytok obchodov je už na polovicu zatvorený. Pohľad, ktorý dostaneš od predavačky, ktorá už bola ready zamknúť obchod, ale potom si tam vtrhol ty päť minút pred koncom otváracej doby, ti zostane navždy uložený v dlhodobej pamäti. Nakúpiš desatinu z toho, čo si pôvodne plánoval, a ešte si aj zo 2 hoďky postojíš v zápche. Nie si jediný zábudlivý idiot.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/thesimpsons-3o6Mb2Qgu6RbzYlByU)

Keď sa konečne dostaneš domov, mama ťa už naháňa, aby si sa konečne obliekol ako človek, aby ste sa mohli navečerať. Vletíš do izby, ak si žena bude to trvať trošku dlhšie (predsa len, krása niečo stojí), ak si muž, do 5 minút sa už tlačíš kapustnicou. Ak večeriaš aj so staršími členmi rodiny, očakávaj nenávistné pohľady, ak sa pred večerou nepomodlíš. Už po kapustnici budeš mať pocit, že si vygrcáš orgány, ale keďže oči majú chuť žrať 24/7, natlačil si do seba ešte zo dve filety, oblátkový hamburger a.k.a. telo Kristovo, zopár koláčov a zalial si to vínom. O pol hodinu budeš namiesto radostného rozbaľovania darčekov radostne grcať von ešte kapra z minulého roka. Poprípade to pôjde spodom, ale to už je úplne jedno, pretože oboje to bude rovnako ZLÉ. Keď dokončíš svoj biznis na tróne, vrátiš sa do obývačky, budeš sa tváriť, že tých 12 párov ponožiek je naozaj užitočným a skvelým darčekom, ktorý prinútil tvoje srdce plesať šťastím. Po rozbaľovaní darčekov sa s kŕčmi v lícach od toľkého fejkového úsmevu poberieš naspäť do koláčikov, pretože očividne ti raz nestačilo. Večer zakončíš tým, že ťa babka dokope na polnočnú a tam, s jedným zavretým okom a grckou v dohľadne sa snažíš pretrpieť omšu a zaspievať všetky tóny Hallelujah správne. Vianoce sú skutočne sviatkami šťastia, lásky a pokoja.

collegehumor.com (http://www.collegehumor.com/post/7007111/14-gifs-thatll-get-you-pumped-up-for-christmas)

Lenže Vianoce vždy nebývali takéto. Z nášho detstva si ich totižto pamätáme celkom inak.

A aké Vianoce si to pamätáme z nášho detstva? No predsa takéto! (Nostalgia warning!)

1. Fúkané ozdoby

Stromček zladený do jednej či dvoch farieb je výdobytkom modernej doby, ktorý bol v rokoch minulých považovaný za totálny nezmysel. Čím viac farieb, tým krajšie Vianoce a nech si hovorí kto chce, čo chce, v tom čase nám pripadali nádherné. Dnes však už celkom suverénne spadajú do kategórie „neznesiteľný gýč“.

regionoviny.sk (http://www.regionoviny.sk/tajomstva-slovenskych-sklenenych-vianocnych-ozdob/)
regionoviny.sk (http://www.regionoviny.sk/tajomstva-slovenskych-sklenenych-vianocnych-ozdob/)
sashe.sk (https://www.sashe.sk/SkaraZu/journal/nase-vianocne-ozdoby-zo-sashe-encyklopedie-vianocnych-ozdob?mobileOff=1)

2. Prečačkané svetielka

Akoby farieb na stromčeku už beztak nebolo dosť, všetko zavŕšili rôznofarebné svetielka rôznych tvarov a veľkostí. Rozmotávanie bolo síce hotovým peklom, no malé muchotrávky či lampášiky vždy vyčarovali úsmev na našich drobných detských tváričkách.

fireflyshop.sk (http://www.fireflyshop.sk/Vianocna-suprava-SNEHULIAK-biely-12x-E10-20V)
fireflyshop.sk (http://www.fireflyshop.sk/Vianocna-suprava-SNEHULIAK-biely-12x-E10-20V)
elprex.sk (http://www.elprex.sk/?pg=katalog&id=17&na=400&it=1310)

3. Tieto humorné postavičky

Na záver ešte tieto strieborné postavičky, bez ktorých by vianočný stromček nebol dokonalý.

megastarožitnosti.sk (http://www.megastarozitnosti.sk/stare-vianocne-ozdoby-postavicky-6ks-6783/)

4. Vločky

No a samozrejme aj vločky, lebo k Vianociam predsa patrí sneh, hoci aj pod strechou.

fler.cz (https://www.fler.cz/zbozi/retro-vanoce-snehova-vlocka-8x-8082931)

5. Formičky

Určite si celkom zreteľne spomínate na svoju babku, ktorá v kuchyni tvorila kreácie od výmyslu sveta práve s týmito formičkami.

kuchynskepotreby.cz (https://www.kuchynskepotreby.cz/cz-kategorie_6610-0-formicky-na-peceni.html)
napalete.sk (https://www.napalete.sk/ako-vycistit-formicky-na-pecenie/)
torta-shop.sk (http://www.torta-shop.sk/Kovove-vykrajovace-a-formicky-c6_0_1.htm)

6. Koláče

No a výsledky potom stáli za to. Boh ochraňuj to chúďa, ktoré ti skrížilo cestu k čerstvo vytiahnutému plechu, ktorý prevoňal nielen kuchyňu a byt, ale aj polovicu sídliska.

mimibazar.sk (https://www.mimibazar.sk/recept/18641/medvedie-labky-z-tatraniek)
jancigovci.com (http://www.jancigovci.com/tag/linecke-kolieska/)
tinkinerecepty.sk (https://tinkinerecepty.sk/pernikove-medovnicky/razne-medovnicky/)

7. Pohľadnice

Keďže komunikácia prostredníctvom internetu ešte nebola taká bežná ako dnes, ľudia si posielali počas vianočných sviatkov milé pohľadnice. Pamätáš si ešte, ako ich mamina pripla na chladničku alebo strčila za zrkadlo?

sashe.sk (https://www.sashe.sk/gabka2/detail/retro-vianoce-14)

8. Kapor

Vianoce boli okrem iného aj časom nadväzovania nových priateľstiev, napríklad aj tých so zvieracou ríšou. Najhoršie však bolo, keď si mu dal meno a štedrovečerná večera ti potom išla dole krkom akosi ťažšie. Dnes už väčšinou tvojho rybieho kamoša nahrádza mrazené filé, ale kapor plávajúci vo vani mal predsa len iné čaro.

youtube.com (https://www.youtube.com/watch?v=RG220tpw5YA)

9. Darčeky

A čo nás napokon čakalo pod vianočným stromčekom? Starší z nás si môžu pamätať obdobie Mončičákov, mladší zase holdovali rôznym bábikám Barbie, plastovým autíčkam, či tej zvláštnej pružine, ktorú si spúšťal dole schodmi a z chuti sa na tom bavil. Určite ti minimálne raz priniesol Ježiško LEGO stavebnicu a s dnešnými ajfónmi sa to nedá ani porovnať.

pinterest.com (https://sk.pinterest.com/pin/537124693034168705/)
zasielkonos.sk (https://www.zasielkonos.sk/hracky-a-hry/retro-pruzina-chodiaca-zo-schodov-s-postovnym-zadarmo/)
fairweatherrunner.co.uk (https://fairweatherrunner.co.uk/2011/07/12/retro-lego/)

A na záver pár príjemných vianočných veršov z našej redakcie, lebo bez rýmov by to nebol ten správny Štedrý deň!

Nastáva vianočný čas, keď pretvarovať sa bude každý z nás. Keď s rodinou musíš stráviť veľmi dlhý čas, no radšej by si prijal zubný kaz. Kde je ten pokoj? Kde je to šťastie? Veď v každej domácnosti len napätie rastie. A tak to vzdáš a hádžeš sa pred telku, aby si si opäť raz pozrel Popelku. Vianočný program vždy stojí za to a ty sa pomaly pri ňom dávaš na blato. Kto má viac trblietok na sebe? Vyhral si, stromček ide až po tebe. No zvládol si to, veď krásne ozdobený je a zrazu to cítiš. V tvojom zadku zapichnuté ihličie.

wgbh.org (https://cdn-news.wgbh.org/s3fs-public/styles/post_16x9/public/screen_shot_2016-11-23_at_1.02.55_pm.png?itok=oAv_eO5T)

Snažíš sa uvidieť zlaté prasiatko, no už hodinu od zobudenia ti je zaťažko. Ako niekto môže bez jedla prežiť deň? A ty stojíš hladný pred chladničkou ako peň. Ľudia síce hovoria o pôste, ale ty vieš, že arašidy budeš z huby vyberať ešte v auguste. Z mandarínok si už žltnúť začal asi a ani to kilo salóniek ti nepridá do krásy. Po dvoch miskách kapustnice máš už dosť a tak voláš Boha na pomoc. Ten ti v časoch hojnosti, posiela šalát, kapra a grátis 200 kostí. Neopovážiš sa vstať od stola a večer musíš ísť na polnočnú do kostola. No len ty sa hýbať nevieš to je v tom, dať si ešte opekance je tvojim osudom.

facebook.com (https://www.facebook.com/anitastaver.esq/timeline)

Kým si pobalil darčeky do papiera, zistil si, že nádej posledná umiera. Darčeková taška je vždy voľba lepšia a hrozba infarktu zaručene menšia. Z peňaženky sa cibuľa stala, každé jedno euro oplakala. No kúpil si darčekovú kazetu a ponožky, za toto možno aj ty dostaneš výložky. Toľko kreativity, toľká snaha, určite máš v sebe teraz veľký pocit blaha. Tvoja rodina to len oceniť nevie, je to pre nich utrpenie. Ale tiež si dostal len trápne klišé, peniaze by boli tvojmu srdce bližšie. A kedže by si ich len rozflákal na koko*iny, užívaj si pyžamo a hoď ho na Insta bez viny. Veď o tom sú sviatky dnešnej doby, takto sa to dnes robí. Pokoj, šťastie a láska, srší z každého obrázka.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/fuck-this-shit-fail-xbox-384xC6wiR0wms)

Aj my ti z redakcie popriať chceme, hlavne harmóniu v tvojom tele. Na liter punču, štyri filé. Aj keď vieme, že viac by ti bolo milé, no obžerstvo nie je cesta, vie napáchať riadne zverstvá a tak striedmo a šťastlivo pokračuj a aj ďalší rok sa pod meme označuj. Preži tieto sviatky pokoja ako tisícročná sekvoja. Nech s tebou nič len tak nehne a keď budeš grcať, drž sa plota pevne. Do nového roka vykroč správne a nezabudni sa smiať hlavne! Odpusť a zabudni na všetkých zmrdov, aj keď si zaslúžia do tváre pár prdov. Dôležitý si však ty, verný EMEFKA fanúšik… Ty buď hlavne zdravý a maj celý rok len šťastie, tak ešte raz všetko dobré a maj sa krásne.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/dram-l2RnEqBAvS5tCwYNO)

Titulná fotka: pearldental.ie


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť