Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 7.11.2024
sk
René
cz
Saskie
Zdroj: ©Shutterstock

Steven Pruitt je najaktívnejším redaktorom Wikipédie. Má na konte 4,4 milióna úprav a tisíce článkov

Približne jedna tretina celej Wikipédie je dielom Stevena Pruitta.

Internetovú encyklopédiu Wikipédia využíva hádam každý z nás. Najmä jej anglická verzia je skutočne veľkou zásobárňou informácií zo všetkých možných odborov. Nájdeš na nej články prakticky o čomkoľvek. História, filmy, súčasné dianie či fenomény, vedecké články či biografie zaujímavých osobností.

Pravdaže, ako všade na internete, aj v prípade Wikipédie je treba dávať si pozor na to, aby boli články adekvátne ozdrojované a uvádzali pravdivé informácie. Upravovať jednotlivé stránky totiž môže (takmer) ktokoľvek.

Vďaka Wikipédii sa však bezpochyby môžeš dozvedieť mnoho nových vecí bez toho, aby si musel študovať tlačené encyklopédie. S Wikipédiou sa však spája aj meno istého Stevena Pruitta. Tento 37-točný Američan sa totiž pýši najvyšším počtom úprav v článkoch na anglickej verzii tejto internetovej encyklopédie. Na konte ich má približne 4,4 milióna.

Ser Amantio di Nicolao / Wikipedia

Odjakživa miloval knihy a poznanie

Steven Pruitt sa narodil 17. apríla 1984 v texaskom San Antoniu. Jeho matka do Spojených štátov emigrovala zo Sovietskeho zväzu, otec pracoval ako univerzitný profesor. Pruitt už ako chlapec rád čítal, obľúbil si najmä klasickú literatúru a kriminálne romány Ngaio Marsh a Agathy Christie.

V roku 2006 absolvoval univerzitu College of William & Mary so zameraním na dejiny umenia. Pracoval v niekoľkých zamestnaniach a popri nich sa pomaly začínal venovať aj Wikipédii.

Články začal upravovať a vylepšovať už v roku 2004, teda ešte na vysokej škole. Keď prišla hospodárska kríza, ocitol sa bez práce a hoci editovanie článkov na Wikipédii nebolo platené, rozhodol sa mu venovať naplno. Ako pseudonym si zvolil meno Ser Amantio di Nicolao, čo je vedľajšia postava opery Gianni Schicchi od Giacoma Pucciniho.

Shutterstock

Jeho prvý článok bol o Peterovi Franciscovi, hrdinovi americkej občianskej vojny. Ako neskôr prezradil, o texte nemal príliš veľkú mienku a myslel si, že bude do 48 hodín zmazaný ako nevhodný. „Lenže to sa nestalo. Vtedy som si pomyslel, že z toho niečo môže byť,“ dodal.

Mohlo by ťa zaujímať:

10 zaujímavých faktov z rôznych oblastí, vďaka ktorým sa naučíš niečo nové

Wikipédii venoval stovky hodín

Keďže žiadnu inú prácu nemal, Pruitt dokázal venovať úprave textov či ich písaniu celé hodiny. Dnes má na konte závratných 4,4 milióna úprav a 33-tisíc samostatných článkov. Podľa vlastných slov práci pre Wikipédiu často venoval plnú polovicu dňa. Dokázal pri nej využiť aj svoje rozsiahle znalosti a vzdelanie z odboru literatúry, histórie, umenia či hudby.

Zároveň sa ale nebál vykročiť mimo tieto kategórie. Upravoval aj články o vede, športe, matematike či geografii. Často sa zameriaval aj na rôzne okrajové či mierne bizarné témy, pre ktoré mal podľa vlastných slov vždy slabosť.

„Vždy ma bavilo skúmať a písať o okrajových veciach,“ povedal. „Zrejme som s tým začal, lebo som mal pocit, že to bude zábava. Pamätám si však, že na začiatku som sa dosť posmieval myšlienke, že by mohla vzniknúť slobodná encyklopédia, ktorú môže upravovať každý. Zdalo sa mi to až príliš ambiciózne.“

Čím viac sa ale stránke venoval, tým viac si uvedomoval jej skutočný potenciál. Uviedol, že zo začiatku to možno väčšina editorov brala ako neškodnú zábavu, ale neskôr sa z toho stalo niečo viac.

„Ten prvotný ‚wow‘ pocit bol nahradený pochopením toho, aký ďalekosiahly môže byť náš kolektívny vplyv a koľko ľudí v koľkých krajinách číta, čo napíšeme.“ Aj vďaka nemu sa Wikipédia neuveriteľne rozrástla a sprofesionalizovala. On sám získal titul administrátora a dnes je najaktívnejším prispievateľom tejto internetovej encyklopédie.

Shutterstock

Stále píše nové články

Sám Pruitt tento neuveriteľný výkon pripisuje svojej láske k poznaniu, ktorú vraj podedil po svojej matke. Túžil po tom, aby sa Wikipédia stala skutočnou zásobárňou všetkých vedomostí ľudstva. Počas tých dlhých rokov práce na článkoch bol svedkom toho, ako sa pomerne málo známa stránka stávala stále rozsiahlejšou a akceptovanejšou.

Pruitt sa snaží, aby medzi jej článkami bolo viac biografií o významných ženách. Toto je výhrada, ktorú kritici Wikipédie často zmieňujú. Pruitt spolupracuje so skupinou editorov Women in Red a snaží sa to postupne meniť. Na prácu pre ňu nezanevrel ani v momente, keď sa mu podarilo zamestnať na pozícii dodávateľa pre spoločnosť Chenega IT Enterprise Services.

Odporúčame prečítať:

Navštívili sme zvierací cintorín v Bratislave. Takto to vyzerá na mieste, kde ľudia hovoria posledné zbohom svojim miláčikom

Písaniu pre Wikipédiu v súčasnosti venuje zhruba tri hodiny cez pracovné dni a o niečo viac cez víkendy. Fascinujúce je, že Pruitt túto prácu od prvého dňa robil úplne dobrovoľne a za celé roky písania a upravovania článkov nedostal nikdy ani cent. Wikipédia je totiž neziskovým projektom, ktorý síce má niekoľko zamestnancov, ale prispievatelia medzi nich nepatria.

Pruitt už párkrát dostal otázku, koľko by mu Wikipédia musela zaplatiť, ak by si mohol účtovať. Odpovedal ale, že nad tým nikdy príliš nepremýšľal. „Ale ak mi niekedy kúpia obed, tak dám vedieť,“ dodal sarkasticky. Hoci Pruitt na Wikipédiu nedá dopustiť, pripustil, že moderným technológiám zase až tak neholduje, a že stále radšej pracuje s perom a papierom a nie na počítači.

Čo robí, ak nepracuje či nepíše pre Wikipédiu? Rád počúva klasickú hudbu a operu, venuje sa aj spevu v zbore. Stále tiež miluje čítanie rôznych kníh, či už odborných, alebo beletrie. Žije v blízkosti Washingtonu D.C. so svojimi rodičmi, o ktorých sa stará. Časopis Time ho v roku 2017 zaradil medzi 25 najvplyvnejších ľudí z oblasti internetu. A ako inak, svoju vlastnú stránku má aj na Wikipédii.


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.