Steven Seagal je známy ako herec, inštruktor aikida, hudobník, environmentálny aktivista, čestný zástupca šerifa, podnikateľ a reinkarnácia budhistického mnícha zo 17. storočia. A taktiež je Rus! Seagalovi starí rodičia z otcovej strany boli ruskí židia a v posledných pár rokoch sa Rusko stalo jeho druhým domovom.
„Som na milión percent Rus,“ vyhlásil Seagal pri tom, ako na konci februára 2023 dostal od Putina Rád priateľstva, vyznamenanie, ktoré je udeľované osobnostiam za ich prínos k „priateľstvu medzi národmi“. Seagal v minulosti podporil ilegálnu anexiu Krymu a v novembri 2016 získal ruské občianstvo. Pôsobil tiež ako špeciálny vyslanec v USA.
Všeruské centrum aikida Tajfún
Seagal je veľmi vášnivým podporovateľom Vladimira Putina. K podpore jeho režimu najnovšie priložil ruku pri otváraní školy bojových umení, ktorá nesie názov Všeruské centrum aikida Tajfún. Ceremoniál, počas ktorého slávnostne prestrihol pásku, sa uskutočnil 18. marca v moskovských priestoroch centra.
Ruské médiá Tajfún opisujú ako „športový a vlastenecký klub“, ktorý má „mladých ľudí pripraviť na službu v ruských ozbrojených silách“. Seagal, od roku 2018 hlavný inštruktor Ruskej federácie Aikido, dúfa, že podobných centier sa v Rusku otvorí viac a vďaka nim „sa svet stane lepším miestom“.
Seagal má nepochybne dlhoročné skúsenosti s bojovými umeniami, je však otázne, či reálne môže niečo odovzdať svojim študentom. Držiteľ siedmeho danu má už sedemdesiat rokov a niektoré jeho demonštrácie vyzerajú tak, že jediný, kto predvádza nejaký výkon, sú figuranti. A ide o výkony herecké.
Samozrejme, Ukrajina si nemohla odpustiť uštipačné poznámky na hercovu adresu. Ukrajinské ministerstvo obrany uvádza, že v škole sa zrejme bude vyučovať aj bizarný štýl behu, ktorým je Seagal známy a často je zaň zosmiešňovaný. Ruskí vojaci vraj vďaka tomu budú môcť utekať zo svojich pozícií za zvláštneho mávania rukami.
Výhodné partnerstvo
Seagalovo pôsobenie v ruských službách je výhodné pre obe strany. Hercovi sa vo filmovom priemysle dlhú dobu absolútne nedarí, takže nejaké dodatočné peniažky sa mu na staré kolená zídu. Ruský štát zasa takto pre občanov vytvára dojem, že krajina nie je izolovaná a má priateľov aj medzi svetoznámymi osobnosťami.
Ľuďom v postsocialistických krajinách stačí málo. Stačí si spomenúť, ako to vyzerá na Slovensku, keď k nám zavítajú Geissenovci alebo nejaká vyblednutá hudobná hviezda z 80. rokov. Ľudia sú ohúrení a je úplne jedno, čo je to za človeka. Hlavne, že je to niekto zo Západu, koho sme videli v telke!
Za posledných 20 rokov tvorí podstatnú časť Seagalovej tvorby nízkorozpočtový brak natáčaný v Rumunsku. Tieto tuctové filmy sa ani nedostávajú do kín a je pre ne charakteristická nízka úroveň prakticky všetkých filmárskych zručností. Seagala často zaskakuje kaskadér aj v triviálnych scénach, ako je napríklad beh hore schodmi.
Seagal sa cez filmy už asi nikdy nevráti na vrchol slávy, ktorú zažíval na začiatku 90. rokov. Vďaka verejnému pôsobeniu v Rusku sa však opäť môže stať stredobodom pozornosti a potriasť si ruku s niekým, koho považuje za „jedného z najväčších žijúcich svetových lídrov“.