Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila

Steven Spielberg priznal, že jednu svoju kultovú drámu režíroval úplne zadarmo

Slávny režisér plat za natočenie filmu odmietol.


Videl si kultovú vojnovú drámu Schindlerov zoznam? Určite áno. Mimoriadne silný film vychádza zo životného príbehu Oskara Schindlera (Liam Neeson), ktorý počas holokaustu zachránil viac ako tisíc Židov pred istou smrťou v koncentračných táboroch.

Film natočil Steven Spielberg a odniesol si zaň aj Oscara za najlepšiu réžiu (celkovo získal Schindlerov zoznam 12 nominácií a odniesol si 7 sošiek, vrátane tej za najlepší film). Ako ale píše aj portál LADbible, s filmom sa spája ešte jedna vec, o ktorej si možno nevedel.

Steven Spielberg sa totiž rozhodol natočiť film úplne zadarmo. Hoci bola jeho snímka veľkým finančným hitom, samotný režisér odmietol prijať jediný dolár.

Steven Spielberg, Schindlerov zoznam, Liam Neeson, réžia, zadarmo
MovieStillsDB / Universal Pictures

Boli by to krvavé peniaze, povedal Spielberg

„Nevzal som jediný dolár z tržieb, ktoré Schindlerov zoznam získal, pretože som ich považoval za krvavé peniaze,“ uviedol režisér. „Keď som sa rozhodol Schindlerov zoznam natočiť, povedal som, že keď ten film niečo zarobí, nič z toho nepôjde mne ani mojej rodine, ale svetu.“

filmy inšpirované skutočnými udalosťami

Určite si prečítaj:

10 filmov, ktoré boli natočené podľa skutočných udalostí a ani si o tom nevedel (2. časť)

Spielberg teda peniaze použil na založenie organizácie USC Shoah Foundation, ktorá uchováva rozhovory s ľuďmi, ktorí prežili holokaust. Archív obsahuje 115-tisíc hodín videozáznamov a nahrávok ľudí, ktorí vražedné besnenie nacistov prežili.

Steven Spielberg, Schindlerov zoznam, Liam Neeson, réžia, zadarmo
MovieStillsDB / Universal Pictures

„Nakrúcanie Schindlerovho zoznamu bola skúsenosť, ktorá naozaj zmenila môj život,“ podotkol Spielberg. „Keď som nakrúcal priamo pred bránami Auschwitz-Birkenau, uvedomil som si, že keby som stál priamo na tom mieste v odlišnom čase, bol by som pravdepodobne tiež zabitý.

Pamätám si, že som sa počas produkcie rozprával s mnohými ľuďmi, ktorí prežili. Bol to jeden z prvých momentov, vďaka ktorým som si uvedomil, že tu sú mnohé, mnohé príbehy, ktoré je potrebné vyrozprávať.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje