Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 23.4.2024
sk
Vojtech
cz
Vojtěch

Knižná fantasy séria Pieseň ľadu a ohňa ti je určite dobre známa. Ak si ju aj nečítal, pravdepodobne si videl mega úspešný seriál Game of Thrones (Hra o tróny), ktorý bol podľa nej natočený. Jej autor George R. R. Martin sa práve vďaka tejto sérii stal celebritou číslo jedna s miliónmi fanúšikov po celom svete. Ako ale pripomína aj portál Winter Is Coming, jeho séria stále nie je ukončená.

Doteraz sme sa dočkali piatich rozsiahlych románov: Hra o tróny (1996), Súboj kráľov (1998), Búrka mečov (2000), Hostina pre vrany (2005) a Tanec s drakmi (2011). Martin však už oznámil, že budú nasledovať ešte dve knihy: The Winds of Winter (Vetry zimy) a A Dream of Spring (Sen o jari).

Profimedia

Na novú knihu čakáme už desať rokov

Spisovateľ už veľmi dlho pracuje na šiestej knihe, a hoci v roku 2011 odhadoval, že jej dokončenie by mu malo zabrať „tri roky, ak písanie pôjde dobre“, fanúšikovia na ňu čakajú už celú dekádu. Martin vyhlásil, že by bol rád, ak by knihu dopísal tento rok, ale či sa mu to naozaj podarí, je otázne.

S tým sa ale spájajú aj obavy mnohých fanúšikov. Stihne Martin svoju ságu vôbec dokončiť? Ide o citlivú tému, ale takýmto myšlienkam sa zrejme nedokáže vyhnúť žiadny milovník Westerosu. Predsa len, Martin tento rok oslávi už 73. narodeniny.

Shutterstock

Do dokončenia série chýbajú ešte dve knihy

Sám spisovateľ sa už pred nejakým časom na margo podobných špekulácií vyjadril veľmi jasne a všetkým, ktorí naznačujú, že nestihne svoju sériu dopísať, lebo zomrie, ukázal vztýčený prostredník. Vyjadril sa tiež, že podobné otázky považuje za „urážlivé“. Ale ako sme napísali, človek sa im asi nemôže úplne vyhnúť. Obzvlášť, keď vidí, ako dlho Martinovi trvá napísať novú knihu.

Niektorí fanúšikovia začali dokonca premýšľať nad tým, že ak by došlo k najhoršiemu, Pieseň ľadu a ohňa by mohol dokončiť niekto iný. Ako jeden z kandidátov sa skloňoval spisovateľ Brandon Sanderson, ktorý už podobnú skúsenosť má. Išlo o rozsiahlu sériu Koleso času od Roberta Jordana, ktorý zomrel skôr, ako ju stihol dopísať. Posledné tri knihy teda napísal Sanderson a celú ságu nimi uzavrel k spokojnosti kritikov aj fanúšikov.

Sanderson sa ale vyjadril, že do dokončenia Piesne ľadu a ohňa by nešiel, pretože jeho štýl k nej príliš nepasuje. Medzi ďalších uchádzačov patrili aj Ty Franck a Daniel Abraham, autori série The Expanse, ktorú vydali pod spoločným pseudonymom James S. A. Corey. Autori však prostredníctvom svojho twitterového účtu dali najavo, že ak by na to prišlo, Pieseň ľadu a ohňa nedokončia.

Ľuďom tiež odporučili, aby nad podobnými teóriami prestali špekulovať. „Sme si celkom istí, že George dal jasné inštrukcie, aby zaňho nikto Pieseň ľadu a ohňa nedokončil. Vydavateľ na to nemá jednostranné právo.“

Adam Whitehead, ktorý vedie portál The Wertzone, sa ale vyjadril v tom zmysle, že hoci Martin o týchto veciach nehovorí rád, sám nad tým neraz rozmýšľal. Prezradil vraj, že ak by mu napríklad diagnostikovali smrteľnú chorobu (ako Robertovi Jordanovi), tak by zvažoval, že napíše čo najdetailnejšiu osnovu a následne osloví niekoľkých potenciálne vhodných autorov na dokončenie. Dúfajme ale, že k tomu nedôjde a George R. R. Martin dotiahne svoje celoživotné dielo do úspešného konca.


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.