Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 15.6.2024
sk
Vít
cz
Vít
, Vítek

Pre pár dňami si na Netflixe odbila premiéru zaujímavá dokumentárna miniséria Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel, ktorá sa zaoberá záhadnou smrťou mladej študentky Elisy Lam. O tomto mrazivom prípade sme v minulosti písali aj na EMEFKA. Réžie sa chopil skúsený Joe Berlinger a všetko nasvedčovalo tomu, že sa dočkáme poriadne silného dokumentu. A to sa do veľkej miery aj potvrdilo.

Záhadné zmiznutie

Najprv zhrnieme základné fakty. Elisa Lam bola 21-ročná kanadská študentka, ktorá sa rozhodla vyraziť na výlet do Spojených štátov. Ubytovala sa v hoteli Cecil v Los Angeles a po niekoľkých dňoch zmizla. Polícia ju nedokázala nájsť a nemala v rukách žiadne stopy. Len krátko pred smrťou zachytila Elisu bezpečnostná kamera v jednom z hotelových výťahov.

Elisa sa na nahrávke správala extrémne zvláštne a znepokojivo. Keď sa zákazníci hotela začali sťažovať na to, že im z kohútikov tečie tmavá voda s podivnou chuťou, vedenie skontrolovalo veľké vodné nádrže na streche. V jednej z nich objavili Elisino telo. Ako sa ale na strechu dostala? Ako skončila v nádrži? A prečo? A čo jej bizarné správanie vo výťahu?

Shutterstock

Na všetky tieto otázky Joe Berlinger vo svojom dokumente postupne odpovedá. Priestor dostane vedenie hotela, bývalí zákazníci, polícia a vyšetrovatelia, ale aj takzvaní internetoví detektívi, ktorí sa do prípadu zaangažovali. Slovo dostane aj samotná Elisa, keďže v minisérii zaznejú úryvky z jej internetového denníka na stránke Tumblr.

Jej tragický prípad je okrem toho vyrozprávaný na pozadí desivej histórie hotela Cecil, v ktorom v minulosti došlo k mnohým vraždám, znásilneniam či samovraždám. Skrývalo sa v ňom tiež niekoľko sériových vrahov. Je asi bez debaty, že prípad Elisy Lam spôsobil v internetovej komunite hotové šialenstvo.

Spúšťačom bolo nielen študentkino zmiznutie, ale aj ono záhadné video z výťahu. YouTuberi z celého sveta sa ho pokúšali analyzovať a prinášali často ničím nepodložené konšpirácie, ktoré sa stále viac vzďaľovali od reality. Berlinger dáva priestor aj tejto komunite, čo niektorým divákom môže prekážať. Režisér ale veľmi dobre ukazuje, ako rýchlo sa tragický, ale racionálne vysvetliteľný prípad môže stať neuveriteľnou záhadou a živnou pôdou pre konšpirátorov a paranormálnych nadšencov.

Shutterstock

Odpovede na všetky otázky

Miniséria na ploche štyroch epizód rozoberie celý prípad zo všetkých možných strán a vykreslí realistický pohľad toho, čo sa Elise vlastne stalo. Berlingerovi sa darí udržiavať diváka v napätí a o temnú atmosféru tiež nie je núdza. Dokument je navyše veľmi pôsobivo natočený. Je pravdou, že občas sa epizódy trochu ťahajú, prípadne sa až príliš ponárajú do bahna špekulácií a dohadov, ale to je pravdepodobne zámer a snaha venovať sa téme čo najkomplexnejšie.

Príbeh Elisy Lam tak vo výsledku nie je len smutným príbehom zbytočne vyhasnutého života, ale aj obrazom našej súčasnej spoločnosti. Spoločnosti posadnutej neznámom, konšpiráciami, iracionalitou a hľadaním prízrakov, tam kde žiadne nie sú. Toto všetko sa potom môže stať nebezpečnou rozbuškou a veľmi ľahko vyústiť do ďalšej tragédie (ako ukázala príbehová línia so spevákom Morbidom). Vo výsledku tak miniséria dokáže v divákovi silno emocionálne rezonovať.

Netflix

Konečné hodnotenie

Aby sme to teda zhrnuli, táto miniséria rozhodne stojí za pozornosť. Je kvalitne natočená a prípadu sa venuje do hĺbky. Hoci na prvý pohľad možno dáva až zbytočne veľa priestoru „poblázneným“ YouTuberom, je to súčasť tvorcovského plánu, a práve vďaka tomu dokáže v závere dokument pôsobiť tak silno a s presahom do našej súčasnosti. Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel by si teda určite nemal vynechať.

Samostatný článok o smrti Elisy Lam nájdeš tu


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.