Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 23.9.2023
sk
Zdenka
cz
Berta
, Bertina

Stoltenberg: Krajiny NATO súhlasia, aby sa Ukrajina stala členom aliancie

„Ukrajina je pripravená byť v NATO,“ povedal Zelenskyj.


Všetci spojenci z Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) sa zhodujú na tom, že „Ukrajina sa stane členom aliancie“. Vo štvrtok to povedal generálny tajomník organizácie Jens Stoltenberg, informuje spravodajský portál CNN.

„Všetci spojenci súhlasia, že dvere NATO sú otvorené novým členom,“ povedal Stoltenberg novinárom pred neformálnym stretnutím ministrov zahraničia krajín NATO v nórskom Osle a dodal, že Moskva nemá právo veta proti rozširovaniu aliancie.

Rusko pritom pri ospravedlňovaní invázie na Ukrajinu okrem iného tvrdilo, že chce zabrániť NATO v expanzii do blízkosti svojich hraníc.

I keď Ukrajina nie je členom aliancie a NATO trvá na tom, že nie je stranou konfliktu, blok zohráva kľúčovú úlohu v podpore Kyjiva poskytovaním miliárd vo forme vojenskej pomoci a inej podpory.

TASR

Najdôležitejšou úlohou NATO je podľa Stoltenberga zabezpečiť, aby Ukrajina zvíťazila vo vojne proti Rusku a zabrániť tomu, aby sa konflikt rozšíril za jej hranice. „To je dôvod, prečo sme zvýšili našu hlavnú prítomnosť na východnom okraji územia NATO,“ povedal tiež vo štvrtok.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý vo štvrtok pricestoval na samit Európskeho politického spoločenstva v Moldavsku, skonštatoval, že jeho krajina je pripravená pridať sa k NATO. „Ukrajina je pripravená byť v NATO,“ povedal Zelenskyj, stojac po boku moldavskej prezidentky Maie Sandu. „Čakáme, kedy bude pripravené NATO. A myslím si, že bezpečnostné záruky sú veľmi dôležité nielen pre Ukrajinu, pre našich susedov, pre Moldavsko – kvôli Rusku a jeho agresii na Ukrajine a potenciálnej agresii v ich časti Európy,“ doplnil.

Politiku otvorených dverí NATO potvrdila aj nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbock. Dodala však, že aliancia nemôže prijímať nových členov, ktorí sú v súčasnosti vo vojne. „Politika otvorených dverí NATO zostáva v platnosti, ale zároveň je jasné, že nemôžeme hovoriť o prijímaní nových členov, (ktorí sú) uprostred vojny,“ povedala novinárom pred neformálnymi rozhovormi v Osle.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.