Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 6.2.2023
sk
Dorota
cz
Vanda
, Wanda

Stoltenberg: NATO bude podporovať Ukrajinu, kým bude treba

Na prebiehajúcom stretnutí ministrov NATO sa zúčastnia v stredu aj predstavitelia Gruzínska, Moldavska a Bosny a Hercegoviny.


Severoatlantická aliancia nepoľaví v podporovaní Ukrajiny, vyhlásil v utorok generálny tajomníka NATO Jens Stoltenberg. Zároveň vyzval spojencov, aby Kyjevu prisľúbili viac pomoci v súvislosti s prichádzajúcou zimou. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

„NATO bude hájiť Ukrajinu tak dlho, ako bude treba. Nestiahneme sa… Sústredíme sa najmä na podporu Ukrajiny a zaistenie toho, aby (ruský) prezident nezvíťazil,“ uviedol Stoltenberg pred stretnutím ministrov zahraničných vecí NATO v rumunskej Bukurešti. Dodal, že dobré podmienky pre začiatok rokovaní je možné vytvoriť len postupom Ukrajiny na bojisku.

Ministri zahraničných vecí NATO sa na stretnutí v Bukurešti sústredia na navýšenie vojenskej pomoci ako sú napríklad obranné systémy a munícia pre Ukrajinu. Rokovať budú aj o nevojenskej pomoci, ako sú napríklad pohonné hmoty, medicínske alebo zimné vybavenie. Ukrajina sa v čase ruských útokov na objekty energetickej infraštruktúry pripravuje na chladnejšie počasie.

TASR

Ministri budú tiež diskutovať o žiadosti Ukrajiny vstúpiť do NATO. Zrejme však len potvrdia politiku otvorených dverí Aliancie, predpokladá Reuters. V roku 2008 na summite NATO, ktorý sa konal tiež v Bukurešti, sa Spojenci dohodli, že Ukrajina sa stane členom NATO. Neprijali však konkrétne kroky, ktoré by Kyjev k tomuto členstvu priblížili, pripomína Reuters.

Na prebiehajúcom stretnutí ministrov NATO sa zúčastnia v stredu aj predstavitelia Gruzínska, Moldavska a Bosny a Hercegoviny. NATO chce totiž posilniť vzťahy aj s inými krajinami kvôli obavám, že konflikt na Ukrajine môže destabilizovať aj iné štáty.

Ministri budú hovoriť aj o posilnení odolnosti spoločnosti, pričom Stoltenberg západné krajiny varoval, aby si pri odklone od ruských energií nevybudovali závislosť na Číne.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť