Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 10.6.2023
sk
Margaréta
, Gréta
cz
Gita, Margita
Premium odznak
Zdroj: ©Profimedia

Stovky ľudí podľahli hystérii tancovať do úmoru. Pandémia tanca v stredoveku dodnes fascinuje

Keď jeden začne tancovať a nakazí všetkých okolo.

V 14. až 17. storočí sa Európou prehnal fenomén, ktorého prítomnosť dodnes páli mozgy. Masy ľudí začali tancovať, až kým neodpadli, v horšom prípade zomreli. Najznámejšie sú najmä dve tanečné mánie, označované aj ako tanečný mor, choreománia, svätojánsky tanec, tarantizmus či tanec svätého Víta.

Trsali od večera do rána, od rána do večera

Prvá hromadná tanečná mánia sa objavila v roku 1374. V desiatkach miest pozdĺž údolia Rýnu sa stoviek ľudí zmocnilo mučivé nutkanie tancovať. Bez prestávok na oddych či jedenie vrteli bokmi dni až týždne. Stali sa obeťami jednej z najpodivnejších epidémií v histórii Západu. V priebehu pár týždňov potreba krepčiť zachvátila rozsiahle oblasti severovýchodného Francúzska a Holandska na niekoľko mesiacov.

Nie všetky endemické ohniská boli rovnaké. Niektoré prebiehali pokojne, iné nemravnejšie. Tam tancovali nahí a robili obscénne gestá. Nezanedbali ani pohlavný styk. Iní sa správali ako zvieratá, skákali, zavýjali, mékali, pobehovali, točili sa dookola.

tanec, tanečná horúčka, mánia, rok 1374, epidémia, história, fakty, Francúzsko, Holandsko
Profimedia

Takmer sa nezastavili. Kurbľovali niekoľko týždňov s pomliaždenými a zakrvavenými nohami, navzájom sa kopali a vrážali do seba. Viacerí besnili, až kým si nezlomili rebrá alebo neodkväcli. Kričali, spievali, smiali sa a zároveň plakali. Pozorovateľov tanečnej mánie, ktorí sa odmietli pridať, občas neminulo násilie. Fenomén sa rýchlo rozšíril po celej Európe.

U niektorých sa objavili zvláštne reakcie na červenú farbu. Keď ju videli, boli agresívni

Ruka v ruke robili mlynské kolá, zdalo sa, že stratili kontrolu nad vnímaním a svojím telom. V divokom delíriu tancovali bez ohľadu na okoloidúcich, až kým vyčerpaním nepopadali. Potom sa sťažovali na extrémny tlak a stonali v agónii. Mali bolesti na hrudníku, kŕče, halucinácie, hyperventiláciu, epileptické záchvaty, videli preludy. Niektorí skončili v stave extázy. Mánia bola zvyčajne nákazlivá, ale často postihla aj malé skupiny rodín a jednotlivcov.

tanec, tanečná horúčka, mánia, rok 1374, epidémia, história, fakty, Francúzsko, Holandsko
Profimedia

Peniace mníšky obcovali s diablom, mňaukali a besneli

V nasledujúcom storočí došlo len k niekoľkým ojedinelým výbuchom nutkavého tanca. Niekoľko rokov pred najväčšou tanečnou epidémiou v 16. storočí zachvátilo kláštor v Holandsku podobné abnormálne nutkanie. V roku 1491 bolo viacero mníšok posadnutých diabolskými tikmi, ktoré ich nútili behať ako psy, vyskakovať na stromy, napodobňovať vtáky, mňaukať a škriabať sa po kmeňoch. Tieto epizódy prapodivného správania sa neobmedzovali len na kláštory, hoci v nich sa vyskytovali najčastejšie.

Počas nasledujúcich 200 rokov sa stovky rehoľníčok v kláštoroch od Ríma po Paríž dostali do stavu šialeného delíria, počas ktorého penili, kričali, zvíjali sa v kŕčoch, sexuálne útočili na kňazov, obcovali medzi sebou alebo masturbovali na verejnosti. Chválili sa telesným vzťahom s diablom či Kristom.

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje