Kultúrne dedičstvo regiónu
Výstavba však hneď vyvolala ostrý odpor niekoľkých skupín obyvateľov mesta Mudurnu. Niektorí ľudia považovali síce výstavbu za zdroj pracovných príležitostí, ktoré by mohli podporiť miestne hospodárstvo, iných výstavba nepotešila.
„Naplánovali niečo, o čom si mysleli, že poteší ich predpokladaných zákazníkov, bez ohľadu na kultúrny stret s históriou Mudurnu,“ hovorí urbanistka špecializujúca sa na ochranu kultúrneho dedičstva a konzultantka riaditeľstva Ayse Ege Yildirim.
Napriek odporu sa plán skupiny Sarot Properties Group začal realizovať v roku 2014 a na výstavbu 587 z plánovaných 732 víl sa vynaložilo približne 200 miliónov dolárov. Keď sa výstavba mesta rozbehla, miestni obyvatelia sa rozhorčili nad estetickou podobou domov aj obchodnými praktikami developerov.
Podľa miestnych správ boli mnohí frustrovaní z toho, že budovy sa nepodobajú na nič v oblasti, najmä na historické sídla v osmanskom štýle. V žalobe proti developerom sa tiež tvrdilo, že spoločnosť zničila stromy a poškodila životné prostredie.
Turecká ekonomika mala potom v rokoch po začatí projektu problémy a developerom čoskoro vznikol dlh vo výške 27 miliónov dolárov. Kombináciou zlých rozhodnutí a zlého načasovania bola výstavba zastavená.
V roku 2020 sa spoločnosť Sarot dostala z bankrotu s presvedčením, že dokáže predať dostatočný počet víl – podľa ich odhadu 100 – na splatenie dlhu a pokračovanie v rozvoji. Najnovšie celý projekt získala nadnárodná americká korporácia NOVA Group Holdings.
Mujat Guler, generálny riaditeľ spoločnosti NOVA Turkey, uviedol: „Áno, získali sme tento projekt a niekoľko ďalších od spoločnosti Sarot. Budeme pokračovať podľa plánu a rovnako ako Sarot sa aktívne pozeráme smerom ku krajinám Perzského zálivu na budúcich klientov.“
Podľa Yildirimovej existuje niekoľko možných scenárov, čo by sa mohlo stať ďalej. Burj Al Babas by mohol v závislosti od plánu NOVA zostať naďalej mestom duchov a byť zvláštnou a drahou turistickou atrakciou.
Prípadne by sa spoločnosť NOVA mohla rozhodnúť pokračovať a dokončiť všetky časti masívnej výstavby. Či sa dá však projekt zachrániť, alebo či by sa mal zachrániť, zatiaľ nie je známe.
A tak nateraz toto údolie zostáva štvrťou prázdnych, napoly dokončených miniatúrnych luxusných zámkov. Z diaľky sa môže javiť toto miesto s rozprávkovými vežičkami ako výjav z Disneyho filmu, ale pri bližšom pohľade Burj Al Babas pôsobí strašidelným, postapokalyptickým dojmom s radmi čiastočne dokončených zámkov, nesúrodou krajinou a nulovými známkami života. Prázdna dedina pôsobí prinajmenšom mrazivo.