Utorok 18.1.2022
sk
Bohdana
cz
Vladislav, Vladislava

Strach nemusí byť len negatívnym javom. 6 prípadov, keď nášmu zdraviu pomáha

Pocity strachu a obáv môžu človeka nakopnúť tým správnym smerom.


Hovorí sa, že všetko zlé je na niečo dobré. V niektorých prípadoch sa to ale nemusí vždy zdať na prvý pohľad. Napríklad taký strach patrí medzi vyslovene negatívne emócie. V niektorých prípadoch môže tento pocit prerásť až do úzkostných porúch či fóbií.

Tie si, samozrejme, vyžadujú dohľad odborníkov a lekárov. Faktom ale je, že taký bežný strach či obavy môžu mať na človeka aj pozitívny dopad. Možno si práve neveriacky pokrútil hlavou. Aký pozitívny dopad by už mohlo mať zdesenie a mrazenie? Na to sa trochu bližšie pozrieme nižšie.

Shutterstock

1. Nabíja energiou a odhodlanosťou

Hoci sa nám to nemusí páčiť, strach je potrebná emócia, ktorá človeku prináša veľa dobrého. Pocit strachu uvoľňuje adrenalín, ale aj serotonín. To znamená, že sa človek môže cítiť nabitý energiou a byť odhodlaný prekonávať prekážky. Strach tak zvyšuje našu motiváciu niečo s daným problémom robiť, aby sme sa vyhli nežiadúcim následkom. Vďaka strachu máme jasnú myseľ, dobre sa sústredíme a náš mozog lepšie pracuje.

Shutterstock

2. Spaľuje kalórie

Zároveň je známe, že strach pomáha rýchlejšie spaľovať kalórie. Zvyšuje sa pulz, telom prúdi adrenalín a práca metabolizmu sa zrýchľuje. Počas tohto procesu sa spaľujú cukry a tuky. Zaujímavé je, že podľa psychológov z univerzity vo Westminsteri môžeš pri sledovaní naozaj strašidelných hororov spáliť až 113 kalórií!

Shutterstock

3. Dostane ťa do bezpečia

Nesmieme tiež vynechať ďalší dôležitý faktor. Strach je prirodzenou reakciou na neznámu a potenciálne nebezpečnú situáciu. To znamená, že nám môže zachrániť život. Ak sa ocitneme v podobnej situácii, máme tendenciu konať rýchlejšie a tým pádom sa aj skôr dostať do bezpečia. A to práve vďaka pocitu strachu, ktorý prinúti náš mozog pracovať na plné obrátky a hľadať čo najrýchlejšie riešenie.

Shutterstock

4. Mení škodlivý životný štýl

Strach môže tiež zmeniť naše správanie v dlhodobejšom horizonte. Napríklad, ak si od lekára vypočujeme, že nám kvôli našim zlým stravovacím návykom či nedostatku pohybu hrozia zdravotné komplikácie. Ich predstava môže byť pre ľudí síce desivá, ale zároveň ich často prinúti k zmene v životnom štýle, aby sa im dokázali vyhnúť.

Shutterstock

5. Strach zbližuje

Okrem toho strach schopnosť zbližovať ľudí. Keď sa dvaja takmer neznámi ľudia ocitnú v situácii, ktorá je pre nich oboch desivá, majú tendenciu sa rýchlo zblížiť. Je to spôsobené našou evolúciou. Zostal v nás totiž ešte praveký inštinkt, že nebezpečenstvo sa najlepšie prekonáva v skupine.

Shutterstock

6. Pozitívne vplýva na imunitný systém

Mierna dávka strachu môže mať aj pozitívny vplyv na ľudský imunitný systém. Vyplýva to z výsledkov výskumu, ktorý vykonali odborníci vo Veľkej Británii. Zistilo sa, že ľudia, ktorí si pozreli nejaký horor (a teda sa vystavili nejakým tým zimomriavkam), mali zvýšenú aktivitu bielych krviniek. Práve tie majú za úlohu bojovať s rôznymi chorobami. Príliš veľká porcia strachu, ktorá telo ochromuje, ale má podľa vedcov na imunitu opačný účinok a skôr ju oslabuje.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť