Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 18.6.2024
sk
Vratislav
cz
Milan, Milana

Konšpirácie, hoaxy a dezinformácie sú, žiaľ, charakteristickým znakom súčasnej doby. Najmä na internete sa im darí výborne a ich autori dokážu manipulovať tisíckami ľudí. Na to im slúžia aj špeciálne weby, ktoré tieto hoaxy vypúšťajú do sveta. Nájdeme medzi nimi naozaj najrôznejšie konšpirácie. Od tej, že všetko na svete riadia Bill Gates či George Soros, cez chemtrails, čipovanie ľudí prostredníctvom očkovania až po tvrdenia, že celá pandémia koronavírusu bola dopredu naplánovaná slobodomurármi.

Racionálni ľudia nad takýmito hlúposťami akurát mávnu rukou, ale faktom je, že znepokojivo veľa ľudí podobným absurditám verí. Ako s týmito konšpiráciami ale bojovať? Jednou možnosťou je vyvracanie nimi prepieraných bludov, komunikácia s tými, ktorí im veria, ale aj satira.

Práve cestou humoru sa vybralo nielen americké recesistické hnutie Birds Aren’t Real, o ktorom sme už tiež písali, ale aj český portál AZ247.cz. Ten je paródiou dezinformačných webov a na svojich stránkach zverejňuje totálne uletené a poriadne zábavné „zaručené pravdy“.

Posted by AZ247.cz – víc než jen pravda on Thursday, March 23, 2017

O tom, že ide o očividnú satiru, ale svedčí už podtitul stránky: „Nikto nám nediktuje, o čom smieme klamať!“ či „Viac než len pravda“. A, pravdaže, dôkazom sú hlavne samotné články, ktoré sú vymyslené a ich fiktívnosť musí udrieť do očí hádam každému. Teda, skoro každému.

Faktom totiž je, že mnoho ľudí im naozaj verí a vo veľkom ich zdieľa na sociálnych sieťach. Autori na webe uverejnili aj upozornenie, že všetky články sú ich výmyslom. „Aj napriek tomu, že tu tento text visí už od založenia webu, aj tak sa nájde veľké percento ľudí, ktorí tu publikovaným správam veria,“ píše sa na stránke.

Neuveriteľné príhody prezidenta Putina

Aké príspevky nájdeme na stránke? Zameriavajú sa najmä na obsah, ktorý ponúkajú aj dezinformačné weby: očkovanie, pseudovedecké nezmysly či bláznivé správy o politike či ruskom prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Jemu a jeho „neuveriteľným dobrodružstvám“ sa na AZ247 venujú pravidelne.

„Rusi otvorili intergalaktickú bránu do inej galaxie. Objavili tam Putinových predkov,“ hlása nadpis jedného článku. Autori v ňom píšu, že ruskí vedci prenikli do inej galaxie, kde objavili sarkofágy s ostatkami dvoch humanoidov.

„Ich kostry pripomínajú kostry ľudské, avšak všetko nasvedčuje tomu, že ide o mimozemskú rasu. Po testoch DNA sme zistili, že sa zhoduje s DNA Vladimira Putina. Celkom nepochybne tak ide o jeho mimozemských predkov, čo vysvetľuje, prečo je pán prezident taký úžasný nadčlovek,“ cituje článok vymyslenú správu ruských vedcov. V článku sa ďalej dočítame, že Putinovi predkovia začali evolúciu na Zemi a postavili aj pyramídy.

Skupině ruských archeologů se podařil převratný objev, když na vykopávkách pod olympijskou vesnicí v Soči nalezly důkazy o tom, že Vladimir Putin existoval už před 2 000 tisíci lety.

Posted by AZ247.cz – víc než jen pravda on Sunday, May 30, 2021

Ďalší článok z podobného súdka má nadpis: „Putin pohnojil pole v blízkosti Krasnodaru vlastnými výkalmi. Do dvoch dní tu vyrástla 100-metrová pšenica a 20-kilogramové zemiaky“. „Nemôžem tomu uveriť. Pán prezident išiel doprostred poľa, kde vykonal potrebu. Potom nám povedal, nech sa vrátime o dva dni. A keď sme sa vrátili, našli sme pšenicu vyššiu než stĺpy elektrického vedenia a zemiaky také ťažké, že sme ich nemohli ani uniesť. Je to zázrak,“ priniesol článok „vyznanie“ šťastného farmára.

Iné príspevky hovoria napríklad o tom, že Vladimir Putin sa rozhodol zachrániť Vianoce a rozniesť darčeky namiesto Deda Mráza, ktorého v jeho 2000 rokoch skolil koronavírus, či správa, že Putinovi verí až 168 % Rusov.

Velký poprask v Bělorusku vyvolalo video, které zachycuje běloruského prezidenta Lukašenka při sexu s mužem, který je nápadně podobný ruskému prezidentovi Putinovi.

Posted by AZ247.cz – víc než jen pravda on Sunday, October 11, 2020

Naprázdno neobišiel ani Trump

Svoj priestor na stránkach dostal aj bývalý americký prezident Donald Trump. Napríklad po jeho prehre v amerických voľbách sme na AZ247 mohli nájsť takýto článok: „Donald Trump si najal Kevina McCallistera, aby v Bielom dome nastražil pasce pre Joea Bidena“. „Podľa Trumpa ide len o geniálny žart, na základe ktorého by mohol vzniknúť aj tretí diel filmu Sám doma, a zároveň o poslednú obrannú líniu pred demokratmi sfalšovanými voľbami,“ píše sa v ňom.

Připomeňme si nedávnou zprávu o tom, že Donald Trump studoval kurz Andreje Babiše, jak nikdy neodstoupit. Z učně se nakonec stal mistr, a Andrej Babiš se bude nyní učit od Donalda Trumpa.

Posted by AZ247.cz – víc než jen pravda on Thursday, January 7, 2021

„Ako sme mohli vidieť vo filme, ak vás opakovane trafí tehla letiaca z 8. poschodia, takmer nič sa vám nestane. Preto sa nebojím, že by som Bidenovi ublížil, hoci si ten starec dokázal zlomiť ruku pri venčení psa,“ tlmočia autori „zaručene pravé“ Trumpove slová. Medzi ďalšie obľúbené trumpovské články patria aj: „Keď nebudeme testovať ľudí na koronavírus, nebudeme mať nakazených, tvrdí Donald Trump“ či „Donald Trump si nechá zmeniť meno na Joe Biden, aby mohol zostať prezidentom“.

Antivaxerské „pravdy“

Autori si s gustom podali aj antivaxerské bludy. „Podľa štúdie amerických vedcov 100 % mužov po očkovaní proti Covidu nikdy neotehotnie,“ čítame v článku, ktorý paroduje známe konšpirácie o tom, že vakcína proti koronavírusu spôsobuje neplodnosť. Ďalší tvrdí: „Za podobu Gluma v skutočnosti nemohol Prsteň moci, ale očkovanie proti osýpkam“.

„60 % Argentíncov očkovaných vakcínou Sputnik V začalo hovoriť rusky a chce v budúcich voľbách voliť Putina,“ znie názov iného príspevku. A ešte iný zase tvrdí: „Neočkované deti sú podľa štúdie zdravšie než očkované. Mŕtve dieťa neochorie, tvrdia vedci“. Pisatelia dodávajú, že daná štúdia prebehla na 2000 deťoch, tisíc z nich bolo očkovaných, tisíc nie.

V prvej skupine väčšina z nich aspoň raz ochorela, ale neočkované deti neochoreli, keďže tretina z nich v prvých troch rokoch zomrela. „Mŕtve dieťa nemôže ochorieť, preto štatisticky neočkované deti sú menej choré,“ odvoláva sa príspevok na slová „vedca“ Stevea Foxa.

Média o tom sice mlčí, ale v průměru každé 1 000. dítě po očkování proti spalničkám do dvou dnů exploduje.

Posted by AZ247.cz – víc než jen pravda on Friday, March 1, 2019

Geopolitické výmysly, menšiny či LGBT

Portál sa, pravdaže, nevyhýba ani geopolitike. „Rusi údajne chcú anektovať Gondor. Bol po generácie súčasťou Ruskej federácie, tvrdí Putin,“ hlása nadpis jedného z podobných článkov. „Aragorn a ďalší protiruskí králi našu zem zradili už dávno. Kde bol Gondor pri obliehaní Port Arturu? Kde bol Gondor počas zimnej vojny? Kde bol Gondor pri páde železnej opony?“ rozohňuje sa v článku Putin.

Iné príspevky si zase berú na paškál „diktát Európskej únie“ (ďalšiu obľúbenú tému konšpirátorov). „Európska únia chce zakázať rybie prsty, pretože ryby prsty nemajú,“ stojí v jednom príspevku. „Videli ste už niekedy rybu s prstami? Asi ťažko, pretože ryby prsty nemajú. Považujeme teda predaj produktu s názvom rybie prsty za klamanie zákazníkov,“ píše sa v ňom. „Ryby prsty skutočne nemajú,“ potvrdil redakcii aj „známy britský biológ“ Kanye West. „EÚ chce zakázať použitie mŕtvych dojčiat v dojčenskom masle,“ píše sa v ďalšom.

Přibudou dokonce i některé nové tahy. Hráč či hráčka bude mít kupříkladu možnost vzít figurku královny a opustit s ní šachovnici, kde bude královna jako každá silná a svobodná žena moci začít budovat kariéru.

Posted by AZ247.cz – víc než jen pravda on Wednesday, August 11, 2021

Spoločenské témy a najrôznejšie otázky ohľadom sexuálnych menšín či rasizmu tu nájdeme tiež: „Rusko zakázalo Veľkú noc, pretože farebné vajíčka vraj podporujú LGBT komunitu“. „Veríme, že LGBT komunita vymyslela Veľkú noc ako skrytú formu pre podporu LGBT už pred mnohými stovkami rokov. To, že sa behom tohto sviatku farbia vajíčka do rôznych farieb, nie je náhoda, ale má to v ľuďoch zafixovať, že dúhové farby sú dobré,“ dozvedáme sa.

Ďalší článok je uvedený nadpisom: „V USA zakázali stavanie snehuliakov, pretože sú bieli“. Autori ale píšu, že v obchodoch sa už čoskoro začne predávať čierna farba, ktorou môžu rodiny svojich snehuliakov zafarbiť.Podľa nových pravidiel bude musieť každého bieleho snehuliaka doplniť snehuliak čierny. Kto tak neurobí, môže si odniesť pokutu až 500 dolárov,“ odvoláva sa článok na „vyhlásenie“ amerického Kongresu.

Venovali sa aj Babišovi či Kotlebovi

Stránka ale neobchádza ani udalosti z domovského Česka, hoci občas sa objaví aj príspevok odkazujúci na slovenské politické pomery. Napríklad tento: „Nie sme nacisti, ale budhisti, obhajuje Kotlebova ĽSNS vytetované svastiky“. „Nejde o hákový kríž, ale o budhistický symbol svastiky, ktorý je súčasťou budhistického náboženstva už tisíce rokov,“ bránia sa v článku kotlebovci.

Na to, že bývalý český prezident Václav Klaus zľahčoval opatrenia proti pandémii a napokon dostal koronavírus, autori reagovali článkom: „Václav Klaus si po ochorení koronavírusom pozval domov populárnu chorvátsku skupinu Karma“.

Americká NASA se prý začala zajímat o premiéra Andreje Babiše. Ten totiž už několikátý den údajně na svoje od respirátoru vyplandané uši přijímá neznámé signály z vesmíru.

Posted by AZ247.cz – víc než jen pravda on Wednesday, June 16, 2021

Pozornosti neušiel ani premiér Andrej Babiš. „U Andreja Babiša sa po očkovaní proti koronavírusu dostavili vedľajšie účinky. Pod vplyvom vakcíny začal hovoriť pravdu“, „Andrej Babiš sa stal kvôli hrošej koži terčom pytliakov“ či článok informujúci o tom, že ho odniesli čerti.

„Bol zlý, čo vám budem hovoriť. Andrej Babiš si zaslúžil peklo, preto sme ho aj odniesli,“ povedal redakcii samotný Lucifer. Článok priniesol aj vyjadrenie Babišovej strany ANO: „Toto je absolútne prehnaná reakcia. Ak si niekto zaslúži odniesť do pekla, je to napríklad Miroslav Kalousek, George Soros alebo ten zhúlenec Bartoš. Pán premiér je dobrý a slušný človek, nevieme teda, čo by v pekle robil.“

Zábavná satira, ktorej sú ľudia schopní veriť

Pri čítaní týchto článkov sa človek parádne pobaví, ale ako sme napísali vyššie, mnohí trochu „jednoduchší“ spoluobčania im naozaj veria. Napríklad pod spomínaným článkom o tom, že „neočkované deti sú zdravšie, pretože mŕtve dieťa neochorie“, sa jeden z používateľov dožadoval linku na citovanú štúdiu.

Fiktívna správa s názvom „EÚ požaduje, aby Česko premenovalo Karlov most na Most Václava Havla“ bola na Facebooku zdieľaná 800-krát, článok dokonca prevzali aj niektoré médiá. Absurdná novinka „Na severe Čiech vyrastie luxusný tábor pre sýrskych utečencov za 50 miliárd plastových vrchnákov“ sa tiež dočkala mnohých zdieľaní a nadávok od ľudí, ktorí jej uverili.

Webu naleteli aj politici zo slovenskej extrémistickej strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko. Zdieľali totiž príspevok o tom, že po celej Afrike sa nachádzajú obrovské ventilátory, ktoré majú fúkať teplý africký vzduch do Európy. Prečo? Aby tu vytvorili priaznivú klímu pre afrických migrantov! Albert Einstein mal pravdu, ľudská hlúposť je naozaj nekonečná.

Tyto obrovské ventilátory se nacházejí po celé Africe a mají za úkol foukat teplý africký vzduch směrem do Evropy. Proto…

Posted by AZ247.cz – víc než jen pravda on Sunday, July 7, 2019

Viacerí novinári poukazujú na to, že podobná satira sa môže v konečnom dôsledku obrátiť proti nám všetkým. Ľudia sú totiž náchylní veriť aj tej najväčšej hlúposti, často ani články nečítajú a riadia sa len nadpismi.

Autori sa ale bránia, že každý, kto si článok reálne prečíta, nájde jasné znaky toho, že ide o satiru. Okrem toho je upozornenie uvedené aj na samotnej stránke. AZ247 má k dnešnému dňu 46 235 lajkov a 48 379 followerov. Na ich facebookovom profile môžeš nájsť aj vtipné memečká, ktoré si tiež berú na paškál rasistov, antivaxerov či konšpirátorov.

Čítaj ďalej: Vtáky neexistujú, sú to sledovacie drony. Na popularite naberá naozaj nevšedná konšpirácia


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.