Streda 28.9.2022
sk
Václav
cz
Den české státnosti | Václav
, Václava

Tajomný kontinent Atlantída poznáme z rôznych legiend, mýtov a bájí. Dnes sa už vlastne stal stabilnou súčasťou popkultúry. Stretnúť sa s ním môžeme napríklad v komiksovkách od DC (keďže ide o domov hrdinu Aquamana), ale aj v rôznych ezoterických a new age kruhoch.

Atlantída mala byť domovom ohromne vyspelej civilizácie, avšak kvôli katastrofickým udalostiam navždy zmizla z povrchu Zeme. Čo o nej vlastne vieme a odkiaľ pochádzajú záznamy o nej? A mohla naozaj existovať alebo ide len o metaforu a literárnu fikciu?

Profimedia

Čo o Atlantíde vlastne vieme?

Vlastne jediný záznam o Atlantíde nájdeme v spisoch starovekého gréckeho filozofa Platóna, konkrétne v jeho slávnych dialógoch Timaios a Kritias. Tie vznikli v roku 360 pred naším letopočtom a Platón sa v nich odvoláva na gréckeho básnika Solóna, ktorý mal mať o Atlantíde mnoho znalostí.

Platón sa tomuto kontinentu venuje len na nejakých 15 stranách, čiže aj informácie o ňom sú pomerne kusé. Atlantídu popisuje ako veľmi veľký kontinent (rozlohou ako Líbya a Malá Ázia), ktorý sa nachádzal za „Héraklovými stĺpmi“. Kráľom kontinentu bol boh morí Poseidón. Jemu bol zasvätený aj najväčší a najhonosnejší chrám.

Podľa Platóna bola Atlantída husto obývaná (jej obyvatelia mali mať sami božský pôvod) a mimoriadne technologicky a myšlienkovo vyspelá. Ťažili sa v nej rôzne druhy hornín, boli na nej liečivé vodné pramene a kúpele. Išlo tiež o významné obchodné centrum, ktoré malo styky so všetkými vtedajšími civilizáciami.

Profimedia

Je popisovaná prakticky ako raj na Zemi, v ktorom sa žilo bez akýchkoľvek problémov.

Nachádzali sa tam nádherné zdobené paláce či chrámy. Atlantíde vládla rada starších, ktorá bola veľmi vzdelaná a múdra. Kontinent bol plný rozsiahlych hôr, pastvín a vysočín. Žilo v nich mnoho zvierat a polia boli vždy plné hojnej úrody.

Zánik Atlantídy sa mal uskutočniť niekedy v roku 9 600 pred naším letopočtom. Ako uvádza Platón, práve vtedy sa Atlantída dostala do vojnového stavu s Egyptom aj Aténami. Práve pokus Atlanťanov vojensky si podmaniť Atény sa skončil neúspechom a boli porazení. Zároveň ich chamtivosť a snaha podmaniť si okolité národy veľmi nahnevala bohov. A práve oni na Atlantídu zoslali silné zemetrasenie, ktoré spôsobilo, že kontinent sa prepadol do mora.

Skutočnosť? Podľa mnohých áno

Z vyššie uvedeného by sa mohlo zdať, že ide o klasický mýtus, akých majú rôzne národy nespočetné množstvo. Faktom ale ostáva, že Atlantída dlho fascinovala vedcov, ale aj umelcov, spisovateľov, filozofov či náboženských vodcov a okultistov. A ako to už tak býva, každý z týchto táborov vnímal Atlantídu v inom svetle.

Podľa niektorých ezoterikov či príslušníkov rôznych kultov Atlantída naozaj existovala. Zrejme ako prvý túto domnienku vyslovil spisovateľ a amatérsky vedec Ignatius Donnelly. Ten vo svojej knihe dokonca tvrdil, že práve z Atlantídy poznáme rôzne vymoženosti civilizácie (ako moderné poľnohospodárstvo či spracovanie kovov). S Atlantídou významne vo svojom učení pracovala napríklad aj Helena Blavatská, zakladateľka ezotericko-náboženskej Teozofickej spoločnosti.

Shutterstock

Podľa nej boli obyvatelia Atlantídy predchodcovia moderných ľudí. Za jej zničenie bolo podľa Blavatskej a jej nasledovníkov zodpovedné zneužitie rôznych nadprirodzených schopností, ktoré títo ľudia mali. Hoci na Blavatskej učenie nadviazalo viacero ďalších ezoterikov či okultistov, vedci jej tvrdeniam neprikladajú veľkú váhu. Podľa nich bola Blavatská šarlatánka a jej dielo je považované za pseudovedecký nonsens.

V radoch najrôznejších new age spolkov nájdeme názory o tom, že obyvatelia Atlantídy mali k dispozícii dnešné moderné technológie, prípadne, že boli v kontakte s mimozemšťanmi (alebo sami pochádzali z inej planéty). Zánik kontinentu vysvetľujú tým, že obyvatelia sa zahrávali s jadrovými zbraňami a napokon sa sami zničili.

Vieru v skutočnosť Atlantídy by sme ale našli aj dnes, napríklad v americkej new age sekte Ramtha’s School of Enlightenment. Za tou stojí J. Z. Knight, ktorá tvrdila, že sa jej prostredníctvom channelingu podarilo spojiť s 35-tisíc rokov starým bojovníkom z Atlantídy menom Ramtha.

Ten jej poskytol mnoho informácií, ktoré majú „pozdvihnúť ľudstvo na vyššiu úroveň bytia“. Tvrdenia Knight sa stretli s veľkou kritikou vedcov, podľa ktorých je jej učenie len ničím nepodložený pavedecký nezmysel, navyše „okorenený“ o náboženskú neznášanlivosť, antisemitizmus, rasizmus a homofóbiu.

Shutterstock

Vedci považujú Atlantídu za fikciu

O Atlantídu sa však nezaujímali len rôzne pochybné ezoterické sekty, ale aj skutoční vedci. Podľa nich niet pochýb o tom, že si tento kontinent Platón proste vymyslel. Jeho popis sa zhoduje s tým, čo dnes nazývame utópiou, teda akýmsi ideálnym usporiadaním spoločnosti. Platón si Atlantídu zrejme vybájil, aby na nej názorne demonštroval to, ako má podľa jeho filozofických koncepcií vyzerať dokonalý štátny útvar.

O tom, že ide len o filozofickú metaforu, svedčí aj fakt, že o Atlantíde sa nezmieňuje žiadny iný staroveký autor či kronikár. Pokiaľ bola Atlantída naozaj taká rozvinutá a mala početné obchodné styky prakticky s celým svetom, je vylúčené, aby sa o nej vo svojich spisoch nezmienili aj iní autori či filozofi.

Profimedia

Proti existencii takéhoto kontinentu je aj moderná geológia a archeológia. Na základe Platónových dialógov vieme, že Atlantída mala existovať niekedy v období 10-tisíc rokov pred naším letopočtom. Možnosť, že by v tej dobe existovala vyspelá civilizácia, je podľa vedcov absolútny nezmysel. Bol to koniec doby ľadovej a žiadne miesto, ktoré by zodpovedalo popisu Atlantídy, jednoducho existovať nemohlo.

Mnohí bádatelia sa nevedia ani zhodnúť, kde sa vlastne Atlantída mala rozprestierať. Héraklove stĺpy, ktoré spomínal Platón, sa dnes najčastejšie spájajú s Gibraltárskym prielivom, ale do úvahy prichádza aj Čierne more, Azorské ostrovy, Cyprus, Sardínia či oblasť takzvaného Bermudského trojuholníka. Aj táto nepresnosť a nejasnosť je podľa skeptikov dôkazom, že tento kontinent nikdy neexistoval.

Inšpirácia skutočnosťou?

Treba ale povedať, že hoci je Platónova Atlantída s najväčšou pravdepodobnosťou fiktívna, stále nemusí ísť o úplný výmysel.

Podľa historikov je možné, že sa slávny filozof inšpiroval zánikom nejakej skutočnej civilizácie.

Do úvahy prichádza hlavne minojská kultúra. Táto civilizácia žila na ostrove Kréta v rokoch 2 800 až 1 100 pred naším letopočtom. Išlo o technicky vyspelú kultúru, ktorá po sebe zanechala dômyselné stavby, ale aj pozoruhodné umelecké predmety. Ich písmo sa vedcom nedarilo rozlúštiť celé desaťročia.

Shutterstock

Napokon ho sčasti rozlúštil až architekt a filológ Michael Ventris v roku 1952, avšak samotný jazyk sa rozlúsknuť nepodarilo. Nebol totiž príbuzný so žiadnym známym jazykom. Minojská civilizácia tiež pestovala silné obchodné styky (napr. s Egyptom). K zániku civilizácie prispeli prírodné katastrofy ako zemetrasenia a vulkanické erupcie, ale aj vojnové konflikty.

Tento popis rozhodne do istej miery pasuje na Atlantídu tak, ako nám ju podáva Platón. Išlo o významné obchodné centrum, jeho obyvatelia sa vyznačovali značnými znalosťami a napokon celá civilizácia zanikla v dôsledku rôznych katastrof (vrátane prírodných). Podľa odborníkov je teda celkom možné, že ako predobraz bájnej Atlantídy poslúžila Platónovi práve minojská civilizácia.

V populárnej kultúre

Atlantída a jej mytologická aura sa stali inšpiráciou pre mnoho umelcov či filmárov. Spomínali sme už komiksy od DC, za zmienku stojí ale napríklad aj seriál Hviezdna brána: Atlantída. Štúdio Disney v roku 2001 poslalo do kín zaujímavý film Atlantída: Stratená ríša.

Ďalšie filmy s touto tematikou sú Cesta do stredu Zeme, Atlantis, the Lost Continent, 10 000 pred Kristom či Aquaman. Inšpiroval sa ňou aj J. R. R. Tolkien pri tvorbe ostrovu Númenor vo svojej Stredozemi. Zmienky o kontinente môžeme nájsť aj v diele H. P. Lovecrafta, Roberta A. Heinleina, Edgara Rice Burrougsa či Roberta Sheckleyho.


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť