Štvrtok 6.10.2022
sk
Natália
cz
Hanuš

Strážnik galérie zničil obraz za milión dolárov. Dvom postavám perom dokreslil oči

Obraz teraz budú musieť opraviť.


Prvý deň v práci si asi predstavoval inak. Strážnik Jeľcinovho centra v ruskom Jekaterinburgu sa počas nočnej šichty nudil, tak sa rozhodol trochu zabaviť. Ako uvádza portál LADbible, vybral si na to obraz Anny Leporskej, ktorý mal hodnotu milión dolárov (viac ako 883-tisíc eur).

Umelkyňa bola študentkou významného abstraktného maliara Kazimira Maleviča a patrí k významným predstaviteľkám avantgardného maliarstva. Jej obraz bol v centre vystavený ako súčasť výstavy Svet ako Ne-Objektivita. Zrod nového umenia.

Na obraze vidno tri postavy bez tváre. 60-ročný strážnik teda vzal pero a dvom postavám dokreslil oči. Spôsobil tak škodu v hodnote približne 250-tisíc rubľov (asi 2 860 eur).

Profimedia

Vraj sa nudil

Motív tohto konania síce nie je známy, ale viaceré weby priniesli správu, že strážnik tým chcel proste zabiť nudu v práci. Keď vyšlo najavo, čo urobil, okamžite dostal padáka. Atrament z pera prenikol do farebnej štruktúry obrazu a na jednom mieste sa odlúpla malá vrstva farby.

Poškodenie si ako prví všimli návštevníci výstavy. Polícia sa spočiatku prípadom nechcela zaoberať so slovami, že poškodenie obrazu „je bezvýznamné“ a dielo „nestratilo nič zo svojich kvalít“. Po sťažnosti na generálnej prokuratúre však predsa len rozbehla vyšetrovanie z dôvodu podozrenia na trestný čin vandalizmu.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť