Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 4.12.2022
sk
Barbora
, Barbara
cz
Barbora
, Barbara, Bára

Stredozemné more uprostred USA? Američanov pohoršila vtipná mapa

Geografia nie je silnou stránkou mnohých...


V roku 2015 americký architekt Bret Drager vytvoril v grafickom editore mapu, ktorá zobrazuje USA tak, že na jej území sa rozprestiera Stredozemné more. Išlo len o nevinnú voľnočasovú úvahu pre fanúšikov geografie.

O sedem rokov neskôr sa mapa nečakane stala virálnym príspevkom a získala neporovnateľne viac pozornosti ako v čase svojho vzniku. Istý Michael ju zdieľal na Twitteri s tým, že takto bude vyzerať územie USA o 30 rokov, ak sa nám nepodarí zastaviť globálne otepľovanie.

Už len krátky pohľad postačí človeku na to, aby videl, o čo ide. Na mapu USA bolo prekopírované celé Stredozemné more. Jasne môžeme vidieť kontúry Apeninského polostrova, Malej Ázie, Balkánu či veľké ostrovy z východného Stredomoria.

To vidíme my, ľudia, ktorí aspoň raz držali v ruke atlas. Vtip bol hneď zrejmý každému so základnými znalosťami geografie. Reakcie na Twitteri nás však rýchlo presvedčili, že základné znalosti geografie sú príliš vysoká méta, a mnohí došli k záveru, že Michael mapu „USA o 30 rokov“ podáva ako vážnu vec.

Kultúrna vojna

Keďže v USA je téma globálneho otepľovania extrémne spolitizovaná záležitosť (vlastne rovnako ako skoro všetko), v komentároch sa objavilo množstvo ľudí, ktorým vtip absolútne nedošiel a pustili sa do intenzívneho spochybňovania pravdivosti mapy či samotného konceptu globálneho otepľovania.

Zaujímavé bolo sledovať, koľkí si všimli, že niečo s mapou nie je v poriadku (vyššie položené miesta sú zaplavené, ale nižšie položené nie), namietali, mudrovali, ale vôbec im nedošlo, že sa pozerajú na STREDOZEMNÉ MORE.

Ďalší si len prišli zanadávať, aká blbosť je celý koncept globálneho otepľovania a nič také sa nedeje. Podľa nich ide len o strašiaka, ktorého liberálni politici používajú na manipulovanie ľudí a získavanie financií.

Zašlo to veľmi ďaleko

Obrázok zdieľaný Michaelom nezostal len na Twitteri, ale rozšíril sa aj na iné sociálne siete. Vec sa stala natoľko virálnou a zároveň polarizujúcou, že sa jej začali venovať aj seriózne médiá. Agentúry Reuters a The Associated Press vydali články, v ktorých upozorňovali, že mapa naozaj nie je skutočná a ide len o Stredozemné more umiestnené na území USA.

Dá sa Michaelov príspevok považovať za hoax či falošnú správu v pravom slova zmysle? Ťažko povedať. Vyzerá to tak, že pokiaľ máš dostatočne hlúpe publikum, tak sa aj očividný vtip zmení na dezinformáciu…


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť