Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 23.4.2024
sk
Vojtech
cz
Vojtěch

Aj takí ľudia, ktorí nikdy v Paríži neboli, poznajú slávne múzeum Louvre. Jediné miesto na zemi, kde si môžeš pozrieť slávny obraz Mony Lisy a mnoho ďalších zaujímavých vecí.

Sklenená pyramída je preslávená po celom svete. Momentálne je však trochu pozmenená. Street art umelec Jeane Rene (JR) ju vďaka 2 000 rôznym kúskom papiera premenil na dokonalú optickú ilúziu.

Instagram @jr (https://www.instagram.com/p/BvrzGBEnVk3/)

Takto skrášlené múzeum má aj svoj dôvod. Sklenená pyramída Louvre totiž oslavuje svoje 30. výročie. Inštalácia, ktorá vznikla, nesie názov „Tajomstvo veľkej pyramídy‘‘ a odhaľuje, čo by sa mohlo nachádzať v jej okolí, pre ľudské oko neviditeľné. Umelcovi pri realizácii diela pomáhalo približne 400 dobrovoľníkov. 

Optickú ilúziu sa podarilo vytvoriť pomocou menších kúskov papiera, ktorých bolo približne 2 000 a dobrovoľníci ich pedantne umiestňovali vedľa seba. Celé toto dielo vytvárali od 26. do 29. marca, aby mohlo byť v deň výročia, 30. marca, veľkolepé dielo predstavené.

@jr (https://www.instagram.com/p/BvoETyYn-Bw/)

Netrvalo však dlho a papierová ilúzia sa začala ničiť. Vplyv slnka, v kombinácii s turistami, má za dôsledok, že sa dielo začalo veľmi rýchlo znehodnocovať. Môže zato samotná chôdza turistov po papierovom diele, ale aj veľká túžba po originálnom suveníre, takže niektorí turisti začali koláž otrhávať a brať si kúsky z nej domov.

Na fotografiách tak môžete vidieť miesta, kde časti papierovej ilustrácie chýbajú. To však ilúzii neuberá príliš na kráse a stále vyzerá táto koláž s rozmerom 17 000 metrov štvorcových ohromujúco.

Umelec sa o koláži vyjadril na svojom Instagrame: „Obrázky, sú ako život, pominuteľné. Akonáhle dielo opustíte, žije si svojím životom. Slnko vysušuje lepidlo a s každým krokom ľudia trhajú kúsky papiera. Celý proces je o účasti dobrovoľníkov, návštevníkov a zberateľov suvenírov. Tento projekt je tiež o prítomnosti a absencii, o realite a spomienkach, o nestálosti.‘‘

Instagram @jr (https://www.instagram.com/p/Bvq5KJzHHYG/)

Nie je to prvýkrát, čo bola predstavená podobná aktivita v spojitosti so známym múzeom. V minulosti sa dokonca v spolupráci s rovnakým street art umelcom spôsobilo, že Louvre nechali zmiznúť. Ten zakryl sklenenú pyramídu tak, že doslova splynula s okolím. Môžeme sa už len tešiť, čo si pre nás prichystajú nasledujúce roky.

Pod vedením tohto umelca sa už v roku 2016 podarilo nechať Louvre zmiznúť

https://www.instagram.com/p/BNw5Oshh9aX/

https://www.instagram.com/p/BNzYw52hXp_/

https://www.instagram.com/p/BNzY8fsBWnM/

Zdroj: thisiscolossal, designboom
Titulná fotka: Twitter @JRart


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.