Asi by len málo ľudí oponovalo tvrdeniu, že stres je jedným z hlavných symptómov súčasnej doby. Nároky na ľudí stále stúpajú, hektické pracovné tempo nás vyčerpáva, cítime sa nervózni, v úzkosti či unavení.
Ako píše aj portál Sto plus jednička, platí, že každý človek zvláda stresové situácie inak. Niekto je voči nemu odolný, iný ho vníma veľmi citlivo. Závisí to, pravdaže, aj od osobnostnej štruktúry toho-ktorého človeka. Príčiny stresu nazývame stresory a stretávame sa s nimi už od útleho detstva.
Podľa psychológov a psychiatrov je to pre náš vývoj veľmi potrebné. „Ak sa ich naučíme zvládať, dokážeme sa lepšie prispôsobovať novým a ešte náročnejším situáciám,“ prezradil český psychológ Marek Preiss.
Stres ako taký nemusí byť vnímaný len negatívne. Odborníci sa zmieňujú o takzvanom zdravom strese, ktorý na nás pôsobí pozitívne a dokáže nás vybičovať k lepším výsledkom. Poháňa nás stále dopredu a vďaka nemu dokážeme prekonať aj vlastné limity.
Keď stres ničí zdravie
V dnešnej dobe sa však najčastejšie hovorí o negatívnych aspektoch stresu. Tie sa objavujú, ak je človek stresorom vystavovaný permanentne a dlhodobo. Výsledkom je potom vyčerpanie, poruchy nálady, ťažkosti so spánkom či úzkosti. Objaviť sa môžu ale aj srdcové či nádorové ochorenia.
Pokiaľ teda človek spozoruje niektorý zo zmienených príznakov, ide o pomyselnú výstražnú kontrolku. Pokiaľ sa tieto problémy podchytia včas, stačí len mierne upraviť životný štýl a psychika človeka sa vráti do normálu. Medzi tieto zmeny patrí napríklad viac oddychu, cvičenia či zmena jedálnička.
Na zvládanie stresových situácií sa odporúča hlavne zhlboka dýchať, snažiť sa zachovať pokoj a naučiť sa rozlišovať podstatné veci od nepodstatných. Ak je to možné, veľmi prínosné je tiež prejsť sa na čerstvom vzduchu. Základom je aj vyvážená a pestrá strava.