Pre milovníkov kníh obľúbeného spisovateľa Roberta Bryndzu bol koniec apríla šťastným obdobím – vydavateľstvo Grada totiž vydalo jednu zo svojich najočakávanejších noviniek tejto jari – napínavú trilerovú novinku Diablova cesta.
O tom, že právom patrí medzi najočakávanejšie tituly, nepochybujeme – dokazujú to aj popredné miesta v rebríčkoch predajnosti v internetových kníhkupectvách. Mnohí milovníci Kate Marshallovej a Tristana Harpera tak strávili predošlý predĺžený víkend vyšetrovaním záhady na mieste zvanom Diablova cesta.
Kto je Robert Bryndza?
Robert Bryndza sa narodil v Lowestofte na východnom pobreží Anglicka. Študoval na Aberystwyth University a Guildford School of Acting a niekoľko rokov bol hercom, nenašiel však úspech, až kým nevzal hru, ktorú napísal, na Edinburgh Festival. Viedlo to k jeho rozhodnutiu zmeniť kariéru a začať písať. Sám vydal bestsellerovú sériu romantických komédií a potom prešiel na písanie detektívok.
Jeho debutová kriminálka Dievča v ľade bola vydaná vo februári 2016 a prvýkrát sa v nej predstavila detektív šéfinšpektor Erika Fosterová. V priebehu piatich mesiacov sa predalo milión výtlačkov, vďaka čomu sa kniha dostala na prvé miesto v rebríčku Amazon vo Veľkej Británii, USA a Austrálii. Robert vydal ďalších šesť románov v sérii Eriky Fosterovej – Temné hlbiny, Do posledného dychu, Chladnokrvne, Nočný lov, Smrtiace tajnosti a Osudné svedectvo, ktorej sme sa nedávno venovali aj v rozhovore.
Najnovšie autor vytvoril novú sériu detektívok založenú na centrálnej postave Kate Marshallovej, policajtke, z ktorej sa stala súkromná detektívka. Prvá kniha Deväť brestov, o ktorej sme písali aj my v recenzii, bola bestsellerom č. 1 v Amazon USA a patrí medzi päť najlepších bestsellerov v Amazon UK. Druhá kniha v sérii Temné piesky je globálnym bestsellerom a treťou je Keď sadá súmrak.
O čom je novinka Diablova cesta?
Vyšetrovanie zmiznutia malého chlapca zavedie detektívnu agentúru Kate Marshallovej a Tristana Harpera na nečakanú cestu.
Neopatrnosť pri každodennom rannom plávaní privedie Kate Marshallovú až do nemocnice, kde sa stretne s Jean Julingsovou. Tá jej rozpovie srdcervúci príbeh o tom, ako sa pred jedenástimi rokmi počas stanovačky na mieste zvanom Diablova cesta stratil jej trojročný vnuk Charlie.
Kate, ešte otrasená z toho, že sa takmer utopila, súhlasí, že sa s Tristanom Harperom prípadu ujmú a pokúsia sa zistiť, čo sa vtedy mohlo stať. Keď sa Katina a Tristanova detektívna agentúra začne udalosťami tej osudnej noci zaoberať, zistia, že Jean má problematickú minulosť a navyše im nehovorí tak celkom pravdu. Čo sa vtedy na Diablovej ceste uprostred vresovísk a močarísk stalo? Uniesli Charlieho? Alebo spadol do rieky, ktorá mizne v Diablovej rokline?
Keď Kate a Tristan zistia, že sociálna pracovníčka, ktorá sa vtedy o Jean a jej dcéru Becky zaujímala, bola nájdená brutálne zavraždená krátko po Charlieho zmiznutí, budú musieť prehodnotiť všetko, čo si dovtedy o prípade mysleli…
Knihu Diablova cesta si teraz môžeš kúpiť s 25 % zľavou |
Kde môžeš autora stretnúť, nechať si od neho podpísať svoje knihy a prehodiť s ním pár slov?
Pre veľký záujem zo strany čitateľov sa autor napriek všetkým povinnostiam s vydavateľstvom Grada dohodol na autogramiáde. Už v utorok 9. mája o 18:00 ho môžeš stretnúť v Bratislave v krásnom kníhkupectve Panta Rhei, ktoré sa nachádza v Auparku.
Čo nás na knihe Diablova cesta zaujalo?
Hlavná hrdinka v „mužskom povolaní“
Väčšina trilerov a detektívok je písaná z mužského pohľadu, aj keď sa už nájdu aj kvalitné výnimky. Preto nás knihomoľov (a hlavne knihomoľky) vždy poteší, ak sa hlavnej úlohy netradične zhostí žena. Nehovoriac o tom, že charakter Kate Marshallovej je, čo sa nás týka, už zárukou kvality.
Absencia nechutností
Napriek tomu, že sa v príbehu spomína miesto činu „na ktoré nikto za tie roky nezabudol a ešte teraz im je zo spomienky naň zle“, nenájdeš v príbehu také nechutné opisy vrážd, aké na čitateľov autor vytasil v prvej časti série – v knihe Deväť brestov. Nebudeme však popierať, že občas „tichá, nenápadná vražda“ vyvolá oveľa viac dotieravých myšlienok než nejaké krvavé nechutnosti.
Námet – vyšetrovanie zmiznutia spred 11 rokov
Jedna z vecí, ktoré na čítaní trilerov milujeme, je to, ako autori dokážu z nemožných, na prvý pohľad nesúvisiacich záležitostí vytvoriť dokonale prepojený príbeh. Ten pocit, keď čítaš naozaj pozorne, neujde ti žiadna maličkosť a približne v polke knihy sa ti v hlave črtá možné rozuzlenie, ktoré sa ti o pár desiatok strán aj potvrdí, je na nezaplatenie.
Fakt, že sa následne začneš zamýšľať nad tým, či si v poriadku, alebo nebodaj patríš medzi rovnakých psychopatov, o akých čítaš, je (údajne) tiež normálny. O pár dní sa s tým zmieriš.
Absencia zbytočných opisov
Kniha sa číta rýchlo aj napriek tomu, že má 350 strán. Opisy nenudia, práve naopak – umožňujú dokonalú vizualizáciu prečítaného v mysli. Ak máš teda dobre vyvinutú fantáziu, bude pre teba čítanie tejto knihy parádny, nervydrásajúci zážitok, ktorý v pohode zvládneš na jedno posedenie.
Ak máš rád napínavé a svižne napísané príbehy, kniha Diablova cesta by mala pre teba byť povinnou čitateľskou jazdou. Tak si sprav pohodlie a prajeme príjemné čítanie.
Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu