Strhujúce filmy o túžbe prežiť, v ktorých si hrdinovia musia siahnuť na dno svojich možností

10 fantastických survival filmov, ktoré sa vám postarajú o poriadne napínavé chvíle.

V dnešnom článku by sme vám radi predstavili 10 skvelých filmov zo subžánru, ktorý sa zvykne nazývať aj survival film. Ide teda o snímky, v ktorých je hlavným cieľom jediné: prežiť. Proti hlavným hrdinom stojí často nezmieriteľná príroda, ale aj cudzie planéty či vesmír ako taký.

Do rebríčka sme nezaradili rôzne post-apokalyptické snímky, ktoré sa so survival filmami do veľkej miery prekrývajú. Článku dominujú skôr realistické príbehy, prípadne rovno filmy podľa skutočných udalostí.

Stroskotanec

Klasická a výborná dráma od Roberta Zemeckisa s fantastickým Tomom Hanksom v hlavnej úlohe. Stroskotanec rozpráva príbeh inžiniera Chucka Nolanda, ktorý ako jediný prežije haváriu lietadla. Podarí sa mu dostať na neznámy ostrov, kde bude musieť čeliť nielen sile prírody, ale aj obrovskej samote.

Marťan

Ridley Scott sa s Marťanom vrátil v skvelej forme a doručil nám svižnú, napínavú drámu s humornými prvkami. Astronaut Mark Watney a jeho kolegovia sú na Marse zaskočení silnou búrkou. Watneyho posádka musí planétu opustiť s tým, že Markovi sa nepodarilo prežiť. Ten ale žije a teraz musí vymyslieť, ako na neznámej planéte, kde nič nerastie, prežiť.

127 hodín

Oscarová dráma podľa skutočných udalostí sa môže pýšiť hlavne skvelou a nápaditou réžiou, ako aj bezchybným výkonom Jamesa Franca v hlavnej úlohe. Aron Ralston sa jedného dňa vydal zliezať odľahlé skaly v národnom parku Canyonlands. Prihodí sa mu však nehoda a on ostane uväznený na jednom mieste. Zásoby jedla a vody dochádzajú, ale Ralston sa nemieni vzdať.

Gravitácia

Ďalší kvalitný vesmírny survival, tentokrát z dielne vizionára Alfonsa Cuaróna. Skupina astronautov sa behom rutinnej výpravy do kozmu ocitne v smrteľnom nebezpečenstve. Strácajú spojenie so Zemou a sú odkázaní len sami na seba.

Fantastická réžia a nádherné zábery (úvodná 15 minútová a strihom neprerušená scéna berie dych) spolu s parádnymi výkonmi Sandry Bullock a Georgea Clooneyho zaručujú, že sa nudiť nebudete.

Revenant: Zmŕtvychvstanie

Vynikajúci thriller, za ktorý si Leonardo DiCaprio konečne odniesol svojho prvého hereckého Oscara. Americkí lovci kožušín sú v roku 1823 v Južnej Dakote prekvapení útokom indiánov. Pri úteku nemilosrdnou prírodou navyše stopára Glassa napadne medveď. Glass prežije, ale s ťažkými zraneniami. Pri živote ho však v nasledujúcich hodinách bude držať túžba po pomste.

Útek zo Sibíri

Skutočný príbeh sa odohráva v roku 1940 a popisuje skupinu väzňov, ktorí utečú z ruského gulagu. Tým však ich problémy ešte len začínajú. Ocitajú sa totiž uprostred nefalšovanej a drsnej sibírskej prírody, ktorá im rozhodne nedá nič zadarmo.

Výborné herecké výkony majstrov ako Jim Sturgess, Colin Farrell, Soirse Ronan, Ed Harris či Mark Strong, ako aj solídna réžia veterána Petera Weira sú zárukou intenzívneho a silného zážitku.

Útek do divočiny

Skutočný príbeh romantického idealistu Chrisa McCandlessa, ktorý sa po absolvovaní vysokej školy rozhodne opustiť civilizáciu a žiť uprostred divočiny krutej Aljašky. Silný a pôsobivý film Seana Penna sa nesie vo viac-menej pohodovej a príjemnej atmosfére, aby v závere solídne potemnel a zanechal veľkú emocionálnu stopu.

Emile Hirsch v hlavnej úlohe zo seba dáva všetko, potešia však aj vedľajšie úlohy stvárnené Marciou Gay Harden, Williamom Hurton, Jenou Malone či Kristen Stewart.

Everest

Pokus o pokorenie najvyššieho vrchu planéty sa zmení na strhujúci boj o prežitie. Režisér Baltasar Kormákur nám doručil napínavý, skvele obsadený (Jason Clarke, Jake Gyllenhaal, Josh Brolin) drasťák, po ktorom vás veľmi rýchlo prejde chuť na akúkoľvek turistiku. Aj tentokrát ide o skutočný príbeh, čo emocionálnu intenzitu ešte viac umocňuje.

Apollo 13

Príbeh takého Apolla 11 všetci poznáme, ale čo také Apollo 13? Išlo o let na Mesiac, ktorý sa napokon nepodaril. Jedna z nádrží s kyslíkom sa odtrhla a poškodila pri tom druhú, čo malo za následok prudký pokles tlaku.

Astronauti sa tak ocitajú v boji o holý život. Dnes už klasická dráma Rona Howarda bola nominovaná na 9 Oscarov (odniesla si dvoch, za strih a mix zvuku) a dodnes ide o strhujúcu záležitosť.

Dokonalá búrka

Aj záver nášho článku bude patriť skutočnému príbehu. Dokonalá búrka nás zavedie do roku 1991, v ktorom budeme sledovať zúfalú snahu o prežitie posádky rybárskej lode. Dostanú sa totiž do zatiaľ najsilnejšej zaznamenanej búrky v dejinách.

Film ani dnes nestráca nič zo svojej pôsobivosti, čo je ešte umocnené skvelými hercami na čele s Georgeom Clooneym, Markom Wahlbergom, Diane Lane či Johnom C. Reillym.

Titulná fotka: Twentieth Century Fox Film Corporation

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
3
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Čech si drsne vystrelil z bazárovej skupiny. Zmenou názvu naštval tisícky jej členov

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME